Heidit Kaio • 26. märts 2002 kell 7:09

Astelpaju kasvatamist peetakse edukaks äriplaaniks

Eile pidas Noorte Ettevõtluskeskuse zhürii äriplaanide konkursil 'Ideest ettevõtteni' lootustandvaimaks projektiks astelpaju istanduse laiendamist.

Autorid, kolm noormeest Jaanus Mägi, Tiit Rooden ja Margus Soodla on katsehektaril kasvatamist edukalt proovinud ja soovivad peatselt toodanguga jõuda põhjamaade turule. Zhürii toetas algatust 40 000 krooniga.

'Kogu maailmas, on astelpaju marjade ning neist saadava õli ja mahla järele nõudlus oluliselt suurem kui pakkumine. Eesti praegune miinus on vaid see, et kasvatatavad kogused on liialt väiksed selleks, et mõni tõsiseltvõetav töötleja meie vastu huvi tunneks. Eestis on aga ideaalsed tingimused astelpaju kasvatamiseks,' ütles Jaanus Mägi.

Noormehi on seni konsulteerinud endise põllumajandusministri nõunik, astelpaju kasvatamise spetsialist Lauri Aaspõllu.

'Kui normaalseks peetakse, et hektari kohta hukkub 30-40 taime, siis meie katsetustel on hukka saanud vaid 3-4,' sõnas Mägi. Ühelt hektarilt korjatakse keskmiselt 12 tonni marju, mille kilohinnaks võib kujuneda 35 kuni 50 krooni. Õli kilo hind on 1 500 krooni.

Veel leidis toetust ühe perefirma algatus hakata tootma mudellennukeid nii profisportlastele võistluste tarvis kui harrastajatele vabaajaveetmiseks. Ka selle projekti algatajad näevad Eesti turu kõrval arenemisvõimalust Soome ja Rootsi, kus mudellennundus on väga populaarne.

Ülejäänud kaks taotlust olid turismivallast. Ühe autorid soovivad välja arendada puhkekompleksi looduskauni matkaraja äärde, teise algatajad arendavad kalandusturismi Ida-Virumaal. Ka viimati nimetatud kolme projekti autorid said stardiabina osaühingu loomiseks vajaliku 40 000 krooni.

Zhüriile laekus kokku 18 eesti- ja venekeelset taotlust, millest 4 olid tootmis-, 7 teenindus-, 3 turismi-, 2 meelelahutus- ja 2 põllumajandussektori äriplaani.

Ettevõtluskeskuse asutajad on Philip Morris Eesti ja TTÜ Virumaa Kolledzh. Philip Morris Eesti toetab keskust 2001. ja 2002. a. kokku miljoni krooniga.

Hetkel kuum