Inno Tähismaa • 5. juuli 2002 kell 10:19

Majandusmin: väliskaubanduses pidurdumine, oodata elavnemist

Maikuu tõi väliskaubanduses kaasa mõningase pidurdumise, ent oodata on elavnemist, edastab majandusministeerium oma ülevaates.

Käesoleva aasta aprilliga võrreldes jäi ekspordi mahud praktiliselt muutumatuks, import isegi vähenes kergelt. Eelmise aastaga maikuuga võrreldes on eksport endiselt madalseisus (langus 12,1%). Impordi mahud on aastaga aga 8% võrra kasvanud.

Ekspordi arengud ei ole aasta algusega võrreldes oluliselt muutunud. Aastasel võrdlusbaasil jätkub omatoodete ekspordis suhteliselt tugev kasvutrend (9%) ning allhanked püsivad endiselt madalal tasemel (-41%). Ühtlasi tuleks mainida, et võrreldes aprilliga on aga omatoodete eksport veidi nõrgenenud.

Eksporti suurendas metallide eksport, vähendas aga masinate ja seadmete ning keemiatoodete allhanked, samuti teiste tööstuskaupade otseeksport.

Import vähenes aprilliga võrreldes, seda eelkõige siseringluseks toodavate kaupade arvel. Sealhulgas on vähenemine toimunud nii investeeringu iseloomuga masinate ja kaupade kui tarbekaupade osas. Võrreldes eelmise aastaga on import siseringlusse siiski suurenenud..

Kuna töötluskaupade sissevedu ei ole samuti kasvanud, ei saa lähikuudeks ennustada ka allhangete kasvu. Maikuu pidurdumist ei tuleks siiski pidada ohumärgiks ning lähima paari kvartali jooksul on oodata väliskaubanduse elavnemist.

Hetkel kuum