31. juuli 2002 kell 8:43

Uruguay rahvas peab rahata pangapüha pidama

Uruguay hoiustajad avastasid eile panka minnes, et pangad on suletud ja sularahaautomaadid välja lülitatud, vahendas Reuters.

Eile kuulutas Uruguay valitsus välja pangapüha ning peatas ajutiselt kõigi pankade tegevuse välistamaks võimalust, et hoiustajad saaksid oma hoiused kätte. Uruguay peeso kukkus eile 14 protsenti.

Väikese Lõuna-Ameerika riigi mures hoiustajad seisid sabades pankade ees, avastades, et sularahaautomaadid on välja lülitatud.

See nn pangapüha oli esimene üle kümne aasta, olles põhjustatud naabrite Brasiilia ja Argentina majandussurutisest.

Uruguay peeso kukkus eile valuutavahetuskontorites dollari suhtes 14,3 protsenti, makstes 30 peesot dollar. Kohalik raha on kaotanud 50 protsenti oma väärtusest alates 18. juunist, mil valitsus otsustas lasta peeso kursi vabaks.

Uruguay pankadevaheline valuutaturg ja teised pangaoperatsioonid olid peatatud keskpanga otsusega. Hoiuste pankadest väljavõtmine hoogustus viimastel nädalatel. Finantssüsteem on kaotanud selle aasta esimesel poolaastal 33 protsenti hoiustest.

Valitsus otsustas 24-tunnise pangapüha kasuks pärast keskpanga otsust peatada

Banco Montevideo Caja Obrera operatsioonid, mis kuulus enne valitsuse kontrolli alla võtmist Argentina finantsgrupile Grupo Velox.

Tavalised uruguailased on hirmul pangapüha pärast, kartes hoiuste külmutamist, nagu seda tegi lõunanaaber Argentina.

Uruguay, kes veel hiljuti kuulus ühe vähese maana Ladina-Ameerikast investeerimisgraadiga krediidireitingu omanike klubisse, on saanud lööke Argentiina käimasolevast finantskaosest ja Brasiilia valimiseelsetest ja võlakoorma alastest spekulatsioonidest.

Reitinguagentuur Fitch kärpis eile Uruguay riigireitingut ühe pügala võrra. Keskpank on kulutanud alates jaanuarist valuutareservidest 79 protsenti interventsioonideks.

Uruguai majandus sõltub tugevasti põllumajandusest, turismist ja pangandusest.

Hetkel kuum