13. detsember 2002 kell 7:32

Geopoliitiline olukord rõhub USA aktsiaid

USA aktsiad ei saanud eile novembrikuu jaekaubandusmüügi hea müüginäitaja peale tõusta, kuna geopoliitiline olukord püsib pinev.

Dow Jones tööstuskeskmine odavnes eile 0,6%, sulgudes 8538 punktil ning peamiselt tehnoloogiasektori aktsiate liikumist kajastav Nasdaqi koondindeks liikus üles 0,2%, lõpetades päeva 1399 punktil.

Kulla- ja hõbedatootjate aktsiad olid võitjate nimekirjas. Ning siis pole ka midagi imestada, kuna kulla hind kerkis futuurlepingute alusel viimase kuue kuu kõrgeimale tasemele. Põhjuseks Iraagi poolt ähvardav sõda ja Põhja-Korea poolt kasvanud pinged.

Naftatootajate aktsiaid tegid samuti läbi kiire tõusu, kuna OPEC nõustus tõstma oma ametliku naftatootmismahte 6% võrra, tasemeni 23 mln barrelit päevas. Kuigi tegemist on ametlikust tootmismahtudest suurema näitajaga arvatakse turul, et tegelikult pumpavad OPECi riigid juba praegu antud numbrist rohkem naftat.

Samas kirjeldatud sektorite head käekäiku tumestas ülejäänud sektori aktsiate segane liikumine.

Ka tehnoloogiasektori aktsiaid, mis tõusid eile hommikul telekomiseadmete tootja Ciena tugeva tulevikuväljavaate tõttu, said karmimaks muutunud geopliitlise (võimusuhted maailma areenil) olukorra tõttu kokkvõttes ikkagi kannatada.

Eile hommikul rõõmustas USA investoreid novembrikuu jaemüügikasvu 0,4% number. Näitaja oli viimase kolme kuu parim ning ületas ka analüütikute 0,2%st kasvuootust.

Analüütikute sõnul kahandas see hirmu, et tarbijaid võivad suure tähtsusega jõuluhooajal oma raha kulutamist hakata piirama. Samas on endiselt probleemiks see, et ettevõtjad ei käitu samamoodi ehk siis ei suurenda oma investeeringute mahtu.

Kuna turg sellele uudisele ei suutnud positiivselt reageerida sai järeldada, et investoritel on peas hoopis muutud mõtted, nagu näiteks terrorism ja võimalik sõda Iraagiga, teatas uudisteagentuurile CBS Global Partner Securities investeerimisstrateeg Peter Cardillo.

Üks väheseid positiivseid uudiseid millele jõuliselt reageeriti tuli telekomiseadmete valmistajalt Cienalt, mis tõstis oma käibeprognoosi ja alandas oma kahjumiprognoosi.

Ettevõtte väärtpaber lõpetas päeva 6,20 dollaril ehk ligi viiendiku võrra kõrgemal kui ta päeva alustas.

Hetkel kuum