?Kodumaiste lauaarvutite osakaal on eelmise aasta jooksul suurenenud,? ütles ASi ASi MicroLink Arvutid juhatuse esimees Mait Rahi eile. ?Juba 2001. aastal oli välismaiste lauaarvutite osa umbes 20-23 protsent, see number on praegu veel väiksem, täpselt ei saagi aga öelda, kuna infot müüdud välismaiste tootjate arvutitest ei väljastata.?
Mullu suutsid kasvatada toodetud arvutite mahtu ja käivet kõik suuremad Eesti arvutitootjat. MicroLink Arvutid suutis säilitada Eesti suurima arvutitootja positsiooni, ehkki oli selle tiitli loovutanud kolmeks kuuks ASile Ordi. 2002. aastal müüs MicroLink Arvutid ligi 15 000 arvutit.
MicroLink Arvutite 2002. kalendriaasta käive oli Eestis Rahi sõnul 198 miljonit krooni, ettevõtte majandusaasta lõpeb juunis. 2001. aasta käive oli Eestis 183 miljonit krooni.
Artikkel jätkub pärast reklaami
"Võiks öelda, et oli hea aasta," sõnas Rahi. "Väga hea oleks siis, kui kolmas kavartal, millal järsult kasvasid eraisikute ostud, oleks MicroLink Arvutite joks parem olnud."
Rahi sõnul läks 2002. aasta siiski paremini kui prognoositud. "See võib ka liiga ettevaatliku kasvuplaani viga olla, kasv oli suurem, kui aasta tagasi julgesime oodata," lisas ta.
Kuigi Ordi jääb müüdud arvutite arvu poolest ligi 2000 arvuti võrra MicroLinkile alla, oli septembris 10aastaseks saanud ettevõtte käive suurem. Ordi 2002. aasta käive oli esiaegseil andmeil 244,9 miljonit krooni, mis on mullusega võrreldes 18,7 rohkem.
"2002. aastat võib hinnata edukaks, oleme sisemiselt palju arenenud," lausus Ordi juht ja omanik Sulev Sisask. "Firma on saanud ISO 9001:2000 sertifikaadi, kõik sisemiselt seatud eesmärgid oleme täitnud 99 protsendi ulatuses."
?Kasumis oleme kohe kindlasti, täpset numbrit ei tea veel, aga arvan et on natuke väiksem kui 2001. aastal, aga suurusjärk on enam-vähem sama,? lisas Sisask.
2001. aastal oli Ordi käive 206,3 miljonit krooni, ettevõte teenis ligi 9,1 miljonit krooni kasumit.
Sisask märkis, et ehki on rahvusvaheliste brändide osalauarvutite osas langenud, on oluliselt tõusnud sülearvutite müük, milles võimutsevad tuntud kaubamärgid.
Tootemahtu on kasvatanud ka suuruselt kolmas Eesti arvutitootja Klisseran, kes müüb arvuteid K-Arvuti kaubamärgi all.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Eesti ühe suurema arvutihulgimüüja Tech Data Eesti, kes müüb Eestis Hewlett-Packard, IBMi ja Fujitsu-Siemens arvuteid ning arvutikomponente kohalike arvutitootajatele, läinud aasta käibeks kujunes Eestis 380 mln krooni, mis oli möödunud aasta tulemusest 10 parem.
"Möödunud aastat võib hinnata Eestis IT-valdkonnas suhteliselt tagasihoidliku kasvuga aastaks. Siiski on Baltimaade näol tegu kasvava turuga, samas kui Euroopas ja mujal maailmas on valdkonna käibenumbrid valdavalt kahanevad," ütles Tech Data Balti regiooni juht Kaur Lohk. "Eriti meeldivaks kujunes sülearvutite müük, mida tarnisime aastas üle 2000."
Lohki hinnangul on välismaiste arvutitootjate osa umbes 18-20, kui sisse arvestada ka sülearvutid ja serverid, mille osa on kohalikel tootjatel väike.
?Ainult lauaarvutite osa on mitte rohkem kui 12-13 protsenti,? nentis ta.
MicroLinki Arvutite juhi Mait Rahi prognoosil kasvab 2003. aastal erinevalt muust maailmast Eestis arvutite müük jätkuvalt.
"Kodusid, kus arvutit veel ei ole, on ikka veel suhteliselt palju," ütles ta. "Täna julgeks ennustada enam kui 10protsendilist juurdekasvu. Kindlasti on kasv seotud majanduse üldise arenguga ning ettevõtete ja inimeste usuga tulevikku. Seni, kuni halbu uudiseid ei ole, ollakse valmis investeerima nii ettevõtete kui eraisikute tasemel."
Emori andmeil on praegu koduarvuti kasutamise võimalus igal kolmandal eestimaalasel vanuses 15-74 aastat. Aasta tagasi omas koduarvutit veerand Eesti elanikest.