Vääriskivimaailma säravat ametüsti võib nimetada omamoodi ka napsisõprade päästerõngaks.
Uskumuste järgi kaitseb ametüst purju jäämise ja alkoholismi eest. Isegi vääriskivi nimi pärineb ühe versiooni kohaselt kreekakeelsest sõnast amethystos, mis tähendab kainet. Kivi aitavat isegi alkohoolikuid, kes soovivad oma haigusest paraneda, aga mõnikord ei suuda kiusatusele vastu panna. Piisab vaid, kui puistata pulbristatud vääriskivi alkohoolse joogi sisse, ja purju ei jää. Nii lihtne see ongi!
Vana-Rooma õpetlane Plinius Vanem väitis aga, et nime on andnud kivile värvus, mis mingil määral meenutab veini. Parimad ametüstid oma tumelilla värvusega võivad tõepoolest mõningal määral seda olla. Nii või teisiti on ametüst legendide kohaselt seotud alkoholi ja veiniga.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Ühe legendi järgi olevat veinijumal Bacchus olnud millegipärast üksi ning selle peale väga solvunud. Suurest vihast lubanud ta esimese vastutulija heita tiigrite ette. Vastutulijaks oli kaunis neiu, kelle nimi oli Ametüst. Kui kiskjad tormasid tüdruku suunas, palus viimane jumalatelt kaitset, kes muutsid neiu puhtaks valgeks kivisambaks. Imet nähes kahetses Bacchus oma julmust ning valas ohvri üle viinamarjamahlaga, mis andis kivile kauni lilla värvivarjundi.
Samas sümboliseerib ametüst ka jumalakartlikkust ning pühitsetust. Seda on nimetatud ka piiskoppide kiviks, mistõttu kuulub vääriskivi katoliku kiriku vaimulikkonna riitusehete hulka, alates lihtpreestritest kuni paavstini välja.
Ehkki ametüsti peetakse kalade tähtkujus sündinute õnnekiviks, saavad temast kaitset ka muul ajal sündinud. Nimelt on punakaslilla ametüst õnnetoov kivi neljapäeval ja kell kaheksa hommikul, lilla värvus on veebruari värvus. Inimkonna ajaloos leidub perioode, mil ametüstid on olnud kallimad isegi teemantidest, mistõttu kivi kuulub paljude monarhide regaaliasse. Ametüst oli ka Katariina Suure lemmikkivi.
Oma keemiliselt ja füüsikaliselt olemuselt ei ole ametüst mitte midagi muud kui tavaline kvarts, millest koosneb rannaliiv. Lilla värvuse annavad puhtale kvartsile raualisandid, mille kontsentratsioonist sõltub värvuse tugevus ? see võib ulatuda väga kahvatulillast kuni tumedani.
Ametüst ei kuulu haruldaste ja kallite vääriskivide hulka. Pigem vastupidi. Nii mõnegi kriteeriumi järgi võiks seda pidada vääriskivi alumiseks piiriks, millest allapoole jäävad kivid, mida küll kasutatakse nii ehetes kui ka juveelides, kuid mida võiks nimetada ehtekivideks. Ametüst ja kvartsi kollane erim, tsitriin, on ühed odavamad kivid, mille hinnad on väljendatud dollarites karaat. Ehtekivide hinnad on üldjuhul grammi kohta.
Kõige kvaliteetsemad tumelillad looduslikud ametüstid pärinevad Brasiiliast. Tuntud leiukohad on ka meile lähedasemates paikades ? Venemaal ja Soomes. Lisaks looduslikele esineb vääriskiviturul väga palju sünteetilisi analooge. Ehkki viimaseid on võimalik looduslikest eristada, nõuab see keerulist ja küllalt kallist aparatuuri, mis teeb vääriskivide määramise kalliks, kallimaks kui looduslikud kivid ise. Seepärast ei pööratagi juveelitööstuses sellele, kas tegemist on looduslike või sünteetiliste ametüstidega, juba kümmekond aastat enam mingit tähelepanu.
Kuna hulgikaupmehed kipuvad viimasel ajal looduslike ametüstide partiidesse segama ka sünteetilisi kive, on vääriskivi hind mõnevõrra langenud. Kui 1990. aastate alguses maksid kvaliteetseimad ametüstid kuni 20 dollarit karaat ehk 300 krooni poolesentimeetrise läbimõõduga kivi eest, siis nüüdseks on nende hind langenud 12 dollarini ehk alla 200 krooni. Võib-olla on kaunite ametüstide suhteline odavus ka üks põhjuseid, miks usutakse, et kui asetada vääriskivi padja alla, kindlustab see rahuliku une.