Peeter Raidla • 16. juuni 2003 kell 15:07

Tulevikukonvendi liige: EL liigub unitarismi suunas

Täna Tallinnas toimunud rahvusvahelisel konverentsil analüüsiti suundumusi Euroopa Liidus ning pakuti välja alternatiivid Eestile.

Tulevikukonvendi liige, Briti konservatiivist tipppoliitik David Heathcoat?Amory sõnas, et konvendis välja töötatud EL põhiseaduse projekt ei tee EL-i mitte föderaalseks, vaid unitaarseks riigiks.

?Brüsseli võim liikmete üle hakkab olema suurem kui Washingtoni võim osariikide üle, pigem hakkab EL toimima Saksa LV mudeli järgi. Sellisele järeldusele jõuame, kui loeme põhjalikult põhiseaduse projekti! Ka USA põhiseaduses pole sõna 'föderaalne' kuskil kirjas, kuid keegi ei julge väita, et ta pole

föderalistlik riik. Mis puutub EL-i põhiseaduse projekti, siis ei ole ennastmõtet petta lootusega, nagu oleks võimalik veel põhimõttelisi asju ümber teha. Projekt, mis esitati valitsustevahelisele konverentsile heaks kiitmiseks võib veel muidugi muutuda, kuid need muutused saavad olema detailides, põhimõtteline raamistik on paika pandud ja jääb samaks.?

Teine konvendi liige, Taani parlamendi saadik Peter Skaarup hoiatas, et Eesti tahab liituda EL-iga, mida selleks ajaks, kui meie liikmeks saame, pole enam.

?Peale EL põhiseaduse kehtima hakkamist jääb Taani valitsuse kompetentsi vaid üks valdkond ? kirik. Seegi muide ei püsi kaua, kuna Inimõiguste Harta, mis on põhiseaduse osa, keelab ühe usu eelisseisundi, Taanis aga on riigikirik monarhi juhtimisel. Varem või hiljem keelab Euroopa kohus meil riigikiriku, viidates hartale. Rahva petmine on muide komisjoni muutmine kahetasandiliseks: alles jääb 15 hääleõiguslikku komisjonääri ja ülejäänud ei oma mingit võimu. Kuna komisjon on tegelikult peamine võimuorgan EL-is, siis võib kindel olla, et väikeriigid hakkavad saama hääleõiguseta komisjonääre, jäädes otsustamisest veelgi kaugemale. Lisaks sellele lööb väikeriigi pihta ka see, et otsuseid hakatakse vastu võtma

põhimõttel, et vähemalt 60 % kodanikest on otsusega esindatud ? see annab veelgi rohkem võimu suurtele väikeste arvelt. EL-i puhul on praegu tegemist Chiraqi, Schröderi, Michelle?i jt poliitikute projektiga, kellele on võimust oma kodumaal vähe ja kes soovivad oma võimu suurendada EL-i kaudu?.

Hetkel kuum