Finantsturgudel liiguvad väärtpaberid vastavalt olemasolevale informatsioonile ja ootustele. Üldiseks kohtumõistjaks on tavaliselt suur hulk investoreid. Täpselt samamoodi käivad lood ka kihlveokontorites, mida interneti suurtes sügavustes võib leida hulgi. Ehkki enamasti veetakse kihla traditsiooniliste sportmängude (pesapall, jalgpall) tulemuste peale, on üha lisandumas ka kihlvedusid, kus võib ennustada tulevasi majandussündmusi ja finantsturgude käitumist.
Kuna kihla veetakse tavaliselt kuni aastase perioodi peale (pikemad kihlveod on lihtsalt igavad), on need alternatiiviks lühiajalist nägemust omavatele spekulantidele.
Kihlvedu on võrreldes kõikvõimalike raskete tulevikutehingutega märksa lihtsam. Oletame, et investor usub Dow Jonesi tööstuskeskmise kerkimist aasta lõpuks üle 11 000 punkti. Kui ta tahab oma visioonilt teenida võimalikult palju, võib ta osta paarikuulise indeksi ostuoptsiooni, kuid samas võib vedada ka selle peale lihtsalt kihla.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Lugeja võib mõelda, et milleks peab kihlavedaja kuhugi online-kihlveokontorisse minema. Kergem oleks ju kihla vedada mõne töökaaslasega. Kuid sel juhul ei saa olla kindel, et te suudete sobivates summades, ajaorientiiris või kas või kihlveo objektis kokkuleppele jõuda. Lisaks on väga raske sõlmida võimendusega kihlvedusid a la kui Dow Jonesi indeks tõuseb aasta lõpuks 12 000 punktini, siis maksad mulle 1000 krooni, kui ei tõuse, maksan ma sulle 100 krooni. Populaarsetes kihlveokontorites see mure puudub, kuna kihlavedajad panevad oma arvukate pakkumistega hinnad ja koefitsiendid paika. Kui keegi veab millegi peale kihla, siis ta on enamasti eelnevalt oma otsust analüüsinud. Kihlvedude paljusust saab seega võtta kui kollektiivset aju või turu arvamust.
Paljud mõjukad inimesed kasutavad kihlveotulemusi kui akadeemilist abivahendit. Näiteks Iowa Ülikooli majandusteadlane ja futuuribörsi pioneer Forrest Nelson on avaldanud arvamust, et kihlveoturud suudavad väga hästi koondada informatsiooni.
Stanfordi majandusprofessori Eric Zitzewitzi sõnul on finantsturgude juures hea see, et oma seisukoha nimel saab kihla vedada. ?Kihlveoturg annab küllalt täpse ülevaate sellest, mida keskmine inimene talle kättesaadava informatsiooni põhjal asjast arvab,? lisab Zitzewitz.
Seda, et kihlvedu, milles osaleb palju inimesi, on heaks indikaatoriks tuleviku ennustamisel, näitavad mitmed uuringud. Näiteks Hewlett-Packardi töötajate hulgas tehtavad müügiprognoosid on enamasti täpsemad tehnoloogiafirma ametlikest prognoosidest. Iowa Electronic Market ennustab USA presidendivalimiste tulemusi märksa täpsemalt kui kõikvõimalikud gallupid. Inimeste kollektiivaju võimsusse uskus USA kaitseministeerium sel kevadel aga niivõrd, et püüdis luua kihlveobörsi, mis aitaks ennustada ette poliitilisi sündmusi Lähis-Idas. Paraku see idee luhtus.
Kihlveobörsidel osalemiseks tuleb tavaliselt avada online-kihlveokontoris arve ja kanda sinna summa, mille piires soovitakse kaubelda. Tavaliselt on minimaalseks panuseks 5 või 10 dollarit. Seejärel tuleb valida erinevate kihlvedude hulgast endale meelepärane ning vedada kihla selle poolt või vastu.
Üks tuntumaid kihlveofirmasid on Tradesports.com, kus käib kauplemine traditsioonilisel P2P (person to person) printsiibil. See tähendab, et investor peab ülesriputatud kihlveosoovide hulgast endale leidma sobiva vastaspoole. Kui ei leia, võib ta ise oma pakkumise üles riputada ja jääda vastaspoolt ootama ? täpselt samasugune olukord nagu aktsiaturul, mida tüürivad ostjad ja müüjad.