Valitsus arutab üüri piirmäära kaotamist

17. märts 2004, 12:45

Valitsus arutab neljapäeval 18. märtsil seaduseelnõu, millega kaotatakse õigusjärgsetele omanikele tagastatud eluruumide üüri piirmäär.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi teatel peab minister Meelis Atonen praegust olukorda tagastatud eluruumide omanikele diskrimineerivaks, samuti moonutavad üüri piirmäärad eluasemeturgu.

Seaduse jõustumisel võib suureneda vajadus toimetulekutoetuste maksmiseks riigieelarvest. Võttes aluseks, et tagastatud eluruumide puhul saab üüri tõsta vaid mõlema lepingupoole kokkuleppel või kohtuotsuse alusel, võib majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi hinnangul lisaraha vajadus ulatuda maksimaalselt 30 ? 35 miljoni kroonini aastas.

Üüri piirmäära kaotamine ei tähenda sugugi eluasemekulude automaatset suurenemist ega võimalust majaomanikul üüri ühepoolselt tõsta, märkis ministeerium. Vastavalt võlaõigusseadusele saab eluaseme omanik tähtajalises üürilepingus sätestatud üüri määra suurendada ainult üks kord aastas ning sedagi üksnes juhul, kui üüri tõstmise ulatus või selle arvestamise alus on täpselt määratud. Samuti kehtestab võlaõigusseadus üürnikku kaitsvad sätted eluruumi üüri ülemäärase suuruse vastu.

Möödunud aasta 1. juulil jõustus üürivaidluse lahendamise seadus, mis võimaldab eluruumi üürilepingust tulenevaid vaidlusi lahendada ka kohtueelselt, selleks linna või vallavalitsuse juurde spetsiaalselt loodud üürikomisjonides. Vaidluse menetlemine on komisjonis kiirem, lihtsam ja ka odavam, samas on jõustunud üürikomisjoni otsus oma jõult võrdne kohtuotsusega.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing