Eesti juustutööstus käib alla

Ago Teder 12. mai 2004, 00:00

Eesti juustutööstust ähvardab väljasuremine - viimase poole aasta toorpiima hinnaralli on viinud juustu tooraine hinna 43,00 kroonini kilo kohta, samas kui Saksamaal maksab see 44,35 ja Leedus 31-33 krooni.

Eesti juustutootjad on sattunud üliraskesse olukorda, kus ühelt poolt on laod pilgeni kallist piimast valmistatud juustu täis ja selle juustu realiseerimine kahjumita on praktiliselt võimatu, teisalt tuleb varutava piima eest maksta endiselt kõrget hinda. Lahendus pole ka piima kokkuostulepingute ülesütlemine, sest sisuliselt võrdub see tööstuse sulgemisega ja inimeste tööta jäämiseni.

Kui valitsus midagi ette ei võta, on aasta lõpuks elus vaid Võru Juust ja sedagi Soomest ja Norrast sisse tuleva kapitali toel. Kuna Eesti äriseadustik ei keela Eestis miinusega töötavat äri välismaiste emafirmade rahaga toetada, siis on Eesti kapital näiteks Valio vastu võimetu. Eesti suurima siseturule juustu tootva OÜ Põltsamaa Meierei Juustutööstuse tegevdirektori Andres Mõtuse sõnul maksab toorpiim nende tööstusele keskmiselt 4 kr kg. Sellele lisandub umbes 15 senti lisaraha hea valgu- ja rasvasisalduse eest ning ka transport - umbes 20 senti kg kohta. See teeb toorpiima koguhinnaks 4,35 krooni. Ühe kilo juustu valmistamiseks kulub umbes 10,5 kg piima - seega kroonides 45,65 kr. Ka juustu tootmine maksab olenevalt juustu sordist 7-8 kr kg. Seega on valmisjuustu hind 52,65-53,65 kr.

Eelnevat analüüsides - olukorras, kus Euroopas langesid märtsis tegelikult kõik olulised piimatoodete hinnad - võib teha järelduse, et toorpiima kokkuostuhind on Eestis ebaproportsionaalselt kõrge.

Olukord Eesti siseturul on niivõrd tõsine, et selle jätkudes võib tegelikkuses hävineda kogu Eesti piimatootmine. Võimalusi selle vältimiseks on mitmeid - toetada piimatootmist otse, maksta piima töötlejatele varutud piima eest kompensatsiooni, toetada piima töötlemist toodangu järgi või toetada toodangu eksporti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing