Mehed mõtlevad oma tervisele liiga vähe

Heli Lehtsaar 25. oktoober 2004, 00:00

Kui sa oled 32 aastane mees, siis statistika järgi on sul pool elu elatud. Nimelt on Eestis meeste keskmine eluiga 64 aastat. Võrdluseks ? Rootsis elavad mehed 10?11 aastat kauem.

Miks Eesti mehed nii vara surevad? Pärnu Juhtimiskonverentsil esinenud meestearst Margus Punab näeb meeste n-ö enneaegse suremuse taga meeste varast füüsilist ja psühholoogilist kulumist ning see viib hoolimatu käitumiseni enda ja teiste suhtes. Näiteks meeste surmapõhjuste seas troonivad esikohal liiklusõnnetused ja muud vigastused, edasi tulevad vereringe haigused ja kolmandaks ? enesetapud.

Mis mehi siis niivõrd muserdab? Margus Punabi sõnul mängib psühholoogilise kulumise juures tähtsat rolli ühiskonna arvamus, mille kohaselt eduka mehe kriteeriumiks on majanduslik edu.

Kes pole edukas, peab selle eest maksma kehvema elu ja lähikondlaste virinaga ?aga kuidas naabrimees suudab nii palju teenida?. Kes aga on edu saavutanud ? ning edukaks võib juhte ju pidada ? maksab selle eest suure tööpingega ja seeläbi kannatavate peresuhetega, mis vahel võib viia läbipõlemiseni. Seega ootab meest mõlemal juhul ? nii edutu kui ka eduka elu puhul ? stressi küüsi sattumine.

Stressiga toimetulekul pole aga mehed sageli eriti edukad. Miks? Üks pingetest vabanemise põhilisi valemeid kõlab ju väga lihtsalt ? räägi mure ära. Aga mehed eriti rääkima ei kipu. Taas statistikat abiks võttes võib öelda, et kui naistest vaid neljal protsendil pole kedagi, kellele oma muret kurta, siis meeste puhul on sama number 10.

Mida soovitada ühiskonna silmis edu saavutanud mehele, kes ometi ei suuda oma heast käekäigust enam rõõmu tunda ja peab tööpingete maandamiseks Prozacit neelama, sest stressi ennetamiseks aktiivselt liikuda ja sõpradega suhelda polnud tal aega? Võta nüüd lõpuks aeg maha ? sest parem hilja kui mitte kunagi ? ja mõtle, kas üliaktiivne elutempo ja seatud kõrged eesmärgid on ikka see, mille nimel tasub pingutada oma tervise ja elu hinnaga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:47
Otsi:

Ava täpsem otsing