Täna algab Preatoni protsess

Inno Tähismaa 03. november 2004, 00:00

Tegemist on itaallasest ärimehe Ernesto Preatoniga (62), kellel täitub tuleval aastal kümme aastat äritegevust seoses Eestiga. Preatoni protsess on ärikeskkonda arvestades ajalooline, kuna süüalune on eriliste teenete eest Eesti kodakondsuse saanud välismaalane ning väljanõutav maksusumma 50 miljonit krooni.

Istungit juhatab kohtunik Eha Popova, Preatonit kaitseb vandeadvokaat Aadu Luberg. Süüdistuse loeb ette prokurör Laura Vaik. Preatonit süüdistatakse maksude tasumata jätmises 50,5 miljoni krooni ulatuses.

Preatonilt polnud eile võimalik kommentaari saada. Ta on kohtult saanud kutse kohale ilmuda. Tema kaitsja Aadu Luberg ütles eile, seda ta ka teeb. Kohtusse on kutsutud ka Pro Kapitali endine juht Aivar Pihlak ning sekretär Angelika Annus.

Maksuamet lõpetas Preatoni maksupettuse asja uurimise suvel. Samal ajal sai süüdistuse ka Pro Kapitali endine finantsjuht Ilona Saari, kes tõi kogu Preatoni maksuasja avalikkuse ette pärast seda, kui Preatoni oli teda kelmuses süüdistanud. Süüdistuse järgi aitas Saari kaasa Angelika Annuse ja Aivar Pihlaku tegevusele, mis puudutab maksude tasumata jätmist läbi Hongkongis registreeritud firma Baltic Investments Ltd.

Saari, kes töötab Horvaatias Zagrebis konsultatsioonifirmas Deloitte & Touche piirkondliku finantsjuhina, täna kohtu alla ei lähe, sest ta pole uurija juurde süüdistusega tutvuma ilmunud. Seetõttu on tema materjalid eraldatud, et kiirendada Preatoni, Pihlaku ja Annuse kohtu alla andmist.

Ilona Saariga pole olnud võimalik pikema aja jooksul kommentaari küsimiseks ühendust saada. Ta on uurijatele põhjendanud oma Eestisse tulemata jätmist tervislike põhjustega.

Ilona Saari oli kolm aastat tagasi Pro Kapitali finantsjuht. Ta lasti töölt lahti, kuna tegi ettevõtte suurosaniku Ernesto Preatoni arvates ettevõttele ligi 20 miljonit krooni kahju toonud tehingu. Preatoni mahitusel korraldas politsei Saari kodus läbiotsimise. Seepeale võttis Saari ühendust kaitsepolitseiga ja tõi avalikkuse ette oma tööandja maksupettused.

Maksupettuse ilmsikstuleku hetkest on Preatoni side Eestiga jahenenud. Ta müüs maha Primo hüpermarketi Kristiine kaubanduskeskuses ja omanimelise panga, mis oli tema tugikeskuseks Eestis. Samas jätkab Preatoni tegevust kinnisvaraäris.

Maksude maksmisest kõrvalehoidmise eest suures ulatuses on näiteks endine Hüvitusfondi sekretär Annaliisa Vinnal saanud kaheaastase tingimisi karistuse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:51
Otsi:

Ava täpsem otsing