Need tootjad aitavad üksteisel vajadusel ka tellimust täita, kui konkurendi tootmisliin kiirel ajal ?streikima? hakkab ? nagu AS Mivar-Viva valmistas Toom Tekstiilile 2000 patja, kui viimase padjaliin maha läks.
Peale Lasva Liimpuidu ? kelle omanik Juho Toomik puidutööstureid koostööle kutsus ja selleks ka seminari korraldas ? teisi selliseid abivalmis ettevõtteid suurt ei meenugi, kui me seekord ehitajatest ei räägi, kes on väliskonkurentidega võistlemiseks ühistegevust juba pikalt harrastanud.
Toimetus kutsub sõbralikku nelikut ?padjaklubiks? ja Viljandit padjapealinnaks ? kolm asuvad Viljandis või selle lähedal, neljas Vändras. Naljaga pooleks võib ka Eesti kohta peatselt öelda padjavabariik ? pärast Pärnu vabriku avamist saab Wendrest ilmselt üks suurimaid padja- ja tekitootjaid Euroopas. Suurem osa neliku toodangust läheb Eestist välja.
Pole vahet, kas kaup on padjad või mobiiltelefonid, peaasi, et kaupa ostetakse. Ja paistab, et padjad-tekid on tulutoov äri. Igal juhul hea alternatiiv praegu kiratsevatele tekstiili- ja rõivatööstusele.
Kõik neli peavad laienemisplaane, nii Eestis kui väljaspool ? peamiselt Hiinas, kus hiigelturg, aga ka odavam toota. Delux Domotex tahab tänavu alustada padjatootmist Marokos. Pinda sondeeritakse Venemaal, aga tegudeni pole veel jõutud.
Pikas perspektiivis neil eriti muud võimalust ei olegi ? kui nemad ei lähe Hiinasse või ka Venemaale, siis lähevad sinna nende teised konkurendid Euroopast. Neliku eelis on siingi koostöö ? kogemused, hea seljatagune.
Enamik meie ettevõtteist on üksi liiga väikesed selleks, et täita suurtellimusi. See on ka takistuseks uute turgude leidmisel ? tarnijad eelistavad soetada suuri kaubapartiisid korraga. Seega avaks meie ettevõtjatele uusi võimalusi just omavaheline koostöö.
Koostöö on äärmiselt harv nähtus. Isegi siis, kui suurtellimus vaata et koduõuele tuleb, lastakse see pigem käest, kui hakatakse naabriga õlg õla kõrval töötama.