ÄP fototoimetus • 24. oktoober 2005 kell 22:00

Ericsson kisub alla ELi arendusnäitajaid

Maailma 50 suurimast firmast on oma T&A investeeringuid enim kärpinud Ericsson ? 25% ?, selgus pühapäeval avaldatud Suurbritannia tööstus- ja kaubandusministeeriumi edetabelist, mis reastab T&A investeeringute järgi 1000 maailma suurimat firmat.

Kõige rohkem on T&A investeeringuid suurendanud Lõuna-Korea firmad ? kokku 40% ?, eesotsas Samsung Electronicsi, Hyundai Motori ja LG Electronicsiga. Jaapanis oli kasv tagasihoidlikud 4%.

Pingereast nähtub, et Euroopa firmad ei ole oma T&A kulutusi kuigivõrd suurendanud, samas kui USA firmade investeeringud kasvasid mullu viimase nelja aasta keskmisega võrreldes 12%.

Väike lohutus on, et T&A kulutuste pingerea tipus on Euroopa firma DaimlerChrysler, mille T&A investeeringud küünivad 7,69 miljardile dollarile. Napilt edestatakse teisel kohal olevat USA farmaatsiafirmat Pfizer, mille T&A kulutused on 7,684 miljardit dollarit.

Statistika hajutab igasugused illusioonid, et EL võiks aastaks 2010 täita oma Lissaboni strateegia ühe põhieesmärgi ? kulutada 3% SKPst teadus- ja arendustegevusele, kirjutas Financial Times.

Lõviosa T&A investeeringutest peaks tulema ettevõtete, mitte riigi rahakotist. ELis oli ettevõtete osakaal T&A investeeringutes 2002. aastal 55,6%, võrreldes 63,1 protsendiga USAs ja 73,9 protsendiga Jaapanis.

ELi eesmärk on, et aastaks 2010 langeks firmade arvele kaks kolmandikku T&A kulutustest.

Autor: ÄP

Hetkel kuum