Sirje Rank • 13. detsember 2005 kell 22:00

Soome laevatehases veerand töölistest Eestist

Lähiaastatel kasvab Soomes nõudlus võõrtööjõu järele veelgi. Uute laevade tellimused, mille hulgas on ka Tallinki ja Viking Line?i uued kiirlaevad, nõuavad töötajate hulga enam kui kahekordset kasvu.

Uute tööliste leidmine on järjest raskem, ütles Aker Finn­yardsi Turu tehase töökaitse volinik Ari Rajamäki. Eesti on küll lähedal, kuid ?oskustöölistest peaaegu tühjaks imetud?.

Praegu töötab Aker Finn­yardsi suurimas tehases Turus umbes 550 Eestist pärit oskustöölist. Enamik on metallitöölised, paljud Eesti venekeelse elanikkonna hulgast. ?Vene keel on meil Turus väga populaarne,? ütles Rajamäki.

Soome Kauppalehti kirjutas sel nädalal, et kuna Soomes on metalli ala oskustöölistest suur põud, on Turu tehase 2100 töölisest juba pooled välismaalased.

Loksa Laevatehase finantsjuht Priit Orumaa massilist välismaale lahkumist siiski ei kinnitanud, kuna paljud Loksa tehase töötajad on nn halli passi omanikud. ?See on meid päästnud,? ütles ta. Samas vajalike oskustega uusi töötajaid pole Eesti tööturult enam üldse võtta, ütles Orumaa, mistõttu Loksa Laevatehas koolitab oma töötajad ise. Loota ei saa ka välistööjõu peale, kuna Ukraina keevitajail on ahvatlevaid töövõimalusi küll Taani, küll Horvaatia laevatehastes.

Aker Finnyardsile on Eesti tööjõudu värvanud laevatehase allhankijad. Osa töötajaid on tööl ELi nn lähetusdirektiivi tingimustel, osa on renditööjõud. ?Kõik kombinatsioonid on esindatud,? ütles Rajamäki.

Eestis on keskmise metallitöölise tunnipalk Priit Orumaa sõnul 75 krooni. Palgatõus on aastas umbes 10%. Soomes on metallitöölise keskmine tunnipalk vähem spetsiifiliste tööde puhul ca 10 eurot (156 krooni) tunnis, kõrget kvalifikatsiooni nõudvate tööde puhul kuni 15 eurot (235 krooni) tunnis. Palga langust karta ei ole, sest nõudlus metallitööliste järele on suur. Alalt lahkub aastas pensionile või muudel põhjustel ca 5000 töölist, koolisüsteemist tuleb heal juhul asemele 3400.

Tööjõupuudus riskib muutuda tööstustoodangu kasvu peamiseks piduriks. ?Nii suur tööjõupuudus oli meil viimati 1980. aastate majandusbuumi ajal,? tõdes Soome ettevõtjate keskliidu EK juht Leif Fagernäs. Oktoobris teatas 19% Soomes tegutsevatest tööstusettevõtetest, et neil on probleeme oskustööliste palkamisega ja see ei võimalda tootmist laiendada.

Hetkel kuum