Playtechi börsidebüüt Londonis vedas näo naerule

Martin Hanson 29. märts 2006, 00:00

"Rahuldav," kostis Playtechi esmast aktsiaemissiooni (IPO) läbi viinud varahaldusfondi Collin Stewart esindaja vastuseks küsimusele, kuidas ta esimest börsipäeva hindab. Esimene päev ei näita kuigi palju, sest sellise mastaabiga ettevõtte puhul, nagu seda on Playtech, ootavad investorid pigem pikaajalist tulemust, lisas maakler.

Õhtuks oli Playtechi aktsia käive 2,2 miljardit krooni - see on võrreldav Tallinna börsi terve selle aasta käibega. Kuigi hind pidurdus pärast hommikust kiiret tõusu, jäi aktsia päeva lõpuks ligi 6 protsendiga plussi, igas minutis tehti mitu tehingut.

Playtech Ltd tegevjuht Avigur Zmora hindas Playtechi lähtepositsiooni börsil väga heaks. "Briti ja USA investorite ülisuur huvi meie aktsiate vastu on ühtlasi tunnustus meie aktsiapakkumisele, ärimudelile ning tulevikuperspektiivile. Ootame huviga, kuidas jätkub Playtechi edu ning majanduslik kasv," märkis Zmora.

Küsides Londonis asuvatelt maakleritelt ja analüütikutelt arvamust Playtechi perspektiivi kohta, oli eile veel vastuseks "no comment", põhjenduseks just vähene info ettevõtte kohta.

Playtech kaupleb Londoni börsi alternatiivnimekirjas AIM, millega on selle aasta esimese kahe kuu jooksul liitunud 59 ettevõtet. Kokku on AIMis 1460 ettevõtte aktsiad.

Märtsis tegi Playtech Ltd suunatud pakkumise institutsionaalsetele investoritele, alates sellest nädalast on ka jaeinvestoritel üle maailma võimalik Playtechi aktsiatega kaubelda.

Playtech loodi aastal 1999, praegu kasutab ettevõttes toodetud mänguplatvormi 39 litsentseeritud teenusepakkujat ning 94 internetikasiinot ja 15 Bingo-lehekülge üle kogu maailma.

Kui 2003. aastal teenis ettevõte 100 miljonit krooni kasumit, siis mullu oli see ligi pool miljardit krooni.

Tähelepanuväärne on, et Playtechi eilses seitsmeleheküljelises börsiteates, kus kirjas nii ettevõtte minevik kui ka tulevik, ei ole sõnagagi mainitud Eestit ega Playtechi suuromanikku, Iisraeli ärimeest Teddy Sagit.

Ettevõtte börsileminek on võimalikuks saanud suuresti tänu eestlastest IT-spetsialistidele - Playtechi märki kandvad tarkvaratooteid valmistatakse ja arendatakse Eestis. Tartus Emajõe Keskuses ja Tallinnas asuvates ettevõtetes töötab 230 töötajat, kõigiga on sõlmitud optsioonilepingud, mis pakuvad ettevõtte börsiedu korral isiklikku majanduslikku tulu.

LHV, Hansapanga ja SEB Eesti maaklerid praegu Playtechi aktsiate ostusoove täita ei saa, kuid lubavad huvi tekkides aktsiat pakkuma hakata.

LHV maakler Henno Viires ütles, et hetkel LHV oma välismaakleri kaudu Playtechi aktsiaga kaubelda ei saa, sest see ei ole partneri nimekirja lisatud. "Samas õhtuks võib see juba seal nimekirjas olla ning ka meie saame selle aktsiaga kaubelda," ütles Viires.

"Internetisektor on hästi liikuv sektor ning suure riskiastmega. Näiteks USA üritab on-line-kasiinondust illegaalseks muuta," lisas Viires.

"Millal täpselt võiks aktsia meile kättesaadavaks osutuda, hetkel öelda ei saa, kuid ehk nädala jooksul," ütles SEB maakler Karoly Kirber. Ta lisas, et kui tegemist on näiteks miljoni euroga, siis oleks võimalik leida lahendus ning Playtechi aktsiaid ka praegu muretseda.

Ka Hansapank otsib praegu võimalusi, kuidas Playtechi ikkagi oma kauplemisnimekirja saada.

Playtechi suurim eestlasest omanik, mais oma 30. sünnipäeva tähistav Rain Kivisik ütles eile oma esimeses intervjuus Äripäevale, et pärast Playtechi õnnestunud börsidebüüti Londonis ta siiski rantjeeks ei hakka.

Kas Teil on plaanis tööl edasi käia või hakkate nüüd rantjee-elu elama?

Praegused plaanid on ikka seotud Playtechiga.

Kuidas jäite rahule Playtechi aktsia hinna arenguga eilsel esimesel börsipäeval Londonis? Kas ootus täitus või ootasite veelgi kiiremat tõusu?

Nii lühikese perioodi põhjal pole mõtet põhjapanevaid järeldusi teha, eks elu näitab. Huvi aktsiate vastu on olnud suur ja see teeb loomulikult head meelt.

Kas kujutasite kunagi ette ka, et internetikasiinodele tarkvara tootmine Teid nii rikkaks võib teha? (Arvestades eilset Playtechi aktsia hinda, on Kivisiku osaluse hind 570 mln kr.)

See polnud kindlasti see mõte, millega ma tegevust alustasin.

Kas vastab tõele, et pärast Playtechi aktsiate viimist börsile jääb teie osaluseks 4,4 protsenti?

Jah, ilmselt jääb minu edaspidine osalus sellisesse suurusjärku.

Kui suur osalus jääb nende Playtechi Estonia töötajate kätte kokku, kes aktsiaid märkisid?

Playtechi töötajad ei ole aktsiaid märkinud, nendega on sõlmitud optsioonilepingud. See tähendab, et reaalset osalust Playtechi töötajatel momendil ei ole.

Kuidas Te tulite kunagi mõttele luua internetikasiinodele tarkvara tootev firma?

Saime juhuste kokkulangemise tulemusena kontakti Iisraeli inimestega, kellel olid ärilised teadmised ja kogemused. Kuna tegelesime juba siis tarkvara arendamisega, oli meil olemas vastav tehniline baas.

Kas Teid ennast ka huvitas kasiinomängude mängimine internetis?

Ei, ma pole kunagi olnud suur hasartmängude huviline. Mind huvitas rohkem asja tehniline pool, tarkvarasüsteemide arendamine, mitte niivõrd selle sihtotstarve.

Arvestades, et aktsia hind on emissioonihinnaga võrreldes tõusnud, on ka minu potentsiaalne kasu emafirma jagatud aktsiaoptsioonidest loomulikult kasvanud.

Ma ei jõudnud eile väga töö kõrvalt Playtechi aktsia hinda Londoni börsil jälgida. Nii palju, kui infot liikus, kuulsin, et hind tõusis vaikselt. Täpsetesse numbritesse ei ole ma süvenenud. Ma arvan, et minu motivatsioon töötada firmas Playtech ei tõusnud eile võrreldes varasemaga, see on ühtmoodi kõrge alati olnud.

Ma usun, et ka teistele Eesti inimestele oleks Playtech väga hea investeering.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing