ÄP fototoimetus • 9. november 2006 kell 22:00

Sahker-mahker Tallinna korteritega käib edasi

Äripäeva meelest saab Tallinna võimude korteripoliitika kokku võtta kahe sõnaga: kits kärneriks. Jäme ots on aastaid olnud ühtede ja samade tegelinskite käes, kes on olnud peategelased varasemates korteriskandaalides, ometi maanduvad nad ikka ja jälle ametipostidele, mis otsustavad selles valdkonnas toimuva üle. Seda niipea, kui Tallinnas pääseb võimule Keskerakond.

Tänane Äripäev räägib kahest sellisest "tippspetsialistist" kesklinna korterite alal: Elmar Sepast ja Rünno Sulest. Mõlema staaž korteritega sahkerdamisel on soliidne.

Elmar Sepa kogemused pärinevad Koonderakonna-aegadest, mil ta aastatel 1995-1999 koos pealinna korteriskandaali ühe peamise staari, erakonnakaaslase Jüri Oti ja Hannes Kuhlbachiga (kõik kolm olid eri aegadel kesklinnaosa vanemad) sõlmisid kümneid ja kümneid vanalinna korterite taastamise lepinguid firmade ja sundüürnikega. Sõlmitud lepingud andsid ja annavad siiamaani kitsale grupile ärimeestele, nende seas Sepa koolivennale Vahur Reimetsale, võimaluse teenida nendelt korteritelt miljoneid.

Meenutame, et pealinna esimese korteriskandaali tõttu pani peaministri ameti maha tollane Koonderakonna esimees Tiit Vähi. Jüri Oti vastu algatatud kriminaalasi jõudis aeguda, Sepp mõisteti lõpuks õigeks, aga Koonderakonna päevad olid loetud. Vähi läks äri ajama, Ott hakkas mesilasi pidama, Sepp aga astus Keskerakonda. Paistab, et tegi õigesti - selle erakonna tiiva all on olnud turvaline selliseid tehinguid jätkata.

Sepp ise nimetab korteritega sahkerdamist pealinna sundüürnike probleemi lahendamiseks - Sepa sõnul on vähemalt need, kellega lepingud on tehtud, sundüürnike nimekirjast kadunud. Tänasest Äripäevast võib lugeda, kuidas - pannes nad valiku ette võtta mõnikümmend tuhat krooni tankisti rolli eest või jääda kõigest ilma.

Muuseas, Sepp on korterivallas väga kogenud tegija. Ta oli juba nõukogude ajal (1984-1988) tollase Kalinini rajooni korteriosakonna juhataja. Kogemusi sellelt alalt andis juurde ka sellele järgnenud aasta Tallinna Linna RSN TK eluruumide arvestamise ja jaotamise osakonna juhatajana.

Rünno Sulg on spetsialist rohkem kinnisvara poolelt ning tema nimi kerkis esile eelmisest skandaalist - Sulg oli just see inimene, kes rääkis pehmeks sundüürnikke tankistideks hakkama ja maksis ka neile vaevatasu.

Täna on sama mees hoopis linnavarakomisjoni liige ja esindab seda komisjoni veel ka kesklinna eluasemekomisjonis.

Elmar Sepa käsi ulatub veel kaugemale - kõigisse linna elus olulist osa mängivatesse komisjonidesse: linnavara, majandus, rahandus, õigus jne. Kõigele lisaks on Keskerakond upitanud ta linnavolikogu aseesimehe kohale. Sellega on see erakond andnud positiivse hinnangu mehe tegudele.

Toimetuse meelest peavad õiguskaitseorganid korteriasjad põhjani läbi uurima ja andma oma hinnangu. Usume, et praegu suudaksid nad pealinna kahtlased tehingud lahti harutada. Sepp on küll kohtust puhta ninaesisega väljunud, ent Viru tänav 17 tehingu lõpuleviimine juunis võimaldab asja uuesti ette võtta - tänases Äripäevas tunnistab tankist tehingu fiktiivsust - ja ehk ka vanad asjad üles soojendada.

Autor: ÄP

Hetkel kuum