Muinsuskaitsja: Narva vanalinna kohal ei tohi praegu sonkida

04. detsember 2006, 11:24

Narva muinsuskaitse seltsi esimees Jüri
Tõnisson on veendunud, et ajaloolise Narva vanalinna keskus on vajalik ja
võimalik taastada, mistõttu selts on seisnud vastu Tartu ülikooli kolledži uue
hoone rajamisele kunagise börsihoone kohale, mis oleks muinsuskaitsjate arvates
justkui sadul sea seljas.

Võitlus on jõudnud niikaugele, et selle nädala neljapäeval pidi Narva volikogu arutama senise detailplaneeringu tühistamise ning vana börsihoone taastamise küsimust, kirjutas Põhjarannik. Kuigi otsustamine lükati edasi, on uue kolledžihoone projekt siiski kokkuvajumise äärel.

"Selle vastu pole välja astunud mitte üksi meie, vaid kõigepealt Vana-Narva selts, Eesti muinsuskaitse selts ja terve rida tuntud kultuuritegelasi, nagu näiteks Jüri Kuuskemaa ja mitmed teised. Väga delikaatses vormis, kuid kategooriliselt on oma vastuseisu kavandatava hoone välisilmele avaldanud ka üleeuroopaline kultuuripärandit kaitsev ja propageeriv organisatsioon Europa Nostra," kommenteeris Tõnisson.

"Kui kõnelda konkreetselt raekojaplatsi arhitektuuriansamblist, siis selle poole tosina hoone kasutamisega poleks mingit probleemi. See hooneansambel annaks miniatuuris ettekujutuse hävinud linnast ning oleks sellele ühtlasi mälestusmärk," lisas muinsuskaitsja.

Teiseks oleks see Tõnissoni sõnul turiste ligitõmbav keskus. "Mida on praegu turistil Narvas vaadata? Hermanni linnus, jah. Linnamüür ja bastionid. Turist tahab aga nha, mida siis see linnamüür ja need bastionid kaitsesid – ning praegu nad näevad seal "hruštšovkasid". Aga kui oleks üks ajaloolise ilmega turismikeskus südalinnas, siis näeks turist üllatusega, mis siin olnud on. Need pool tosinat hoonet võiks suurepäraselt sisustada turismifunktsioonide täitmiseks: hotellid, restoranid, kauplused, muuseumifiliaal raekeldris jne. Mis puutub hinda, siis Euroopa ja meie lähinaabrid ainult ootavad võimalust nii hinnalise kultuuripärandi päästmiseks abi anda," kommenteeris Tõnisson.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. December 2006, 11:24
Otsi:

Ava täpsem otsing