Pidulik ja ülev, mõtlik ja religioosne kunstnik Herman Talvik

Tiina Kolk 15. detsember 2006, 00:00

Kunstnik Herman Talviku 100. sünniaastapäevale pühendatud näitus lummab ühelt poolt kirgaste värvide lõõsaga, teisalt tööde sügava sisu ja eksistentsiaalse alltekstiga.

Kuraator Kersti Koll ja kujundaja Tiit Jürna on loonud tervikliku kompositsiooni 64 teosest, millest ükski kaduma ei lähe.

Sellise mõttetiheda väljapaneku nautimiseks tuleb aega leida, sest kunstnik on nii maalide ja monotüüpiate värvide mängu kui ka graafika joontemustreisse väga mõjusalt jäädvustanud inimese vaimseid ja religioosseid küsimusi.

Herman Talvikule (1906-1984) kuulub Eesti kunstiloos erandlik koht.

Oma kunstiõpinguid alustas ta Tallinnas Riigi Kunsttööstuskoolis, õppides raamatuköitmist ja nahkehistööd, kahtlemata on tema loomingule suurt mõju avaldanud Põhjamaad. 1926. aastal siirdus ta aastateks Helsingisse Ateneumi kunstikooli maalikursusele, sealt reisis mitmel korral Pariisi, kus täiendas end vabaakadeemiates nagu paljud tema põlvkonnakaaslased kunstikoolist Pallas.

1944. aastal emigreerus Herman Talvik Rootsi, kus osales aktiivselt sealses kunstielus, kuuludes alates 1964. aastast ka Rootsi Graafikute Ühingusse.

"Herman Talviku isikupära ilmnes juba 1930ndate teisel poolel ja 1940. aastate alguses, mil ta varem viljeldud varjundipeene maastikumaali kõrval hakkas välja kujunema omanäoline nägemuslik-sümbolistlik visuaalne keel.

Sellest perioodist pärineb arvukalt söe- ja kriidijoonistusi ning monotüüpiaid, kus kunstnik tegeleb müstiliste, reaalsest ajast ja ruumist väljuvate teemadega," tutvustab näituse kuraator Kersti Koll.

Järgnevail aastakümneil Rootsis arenes ta oma teostes üha suurema küpsuse, seesmise vabaduse ja vaimse kirgastumise suunas.

Talvikut huvitavad üldinimlikud ja filosoofilised mõtisklused - elu ja surm, usk, lootus ja lunastus, igavikulisus ja kaduvus. Nendele teemadele annab ta kirglikult sugestiivse, sageli väga mitmekihilise tähendusega visuaalse tõlgenduse, märgib Kersti Koll.

Herman Talvik on teinud oma töid väga erinevates graafikatehnikates - linool- ja puulõikes, litos, reservaažis, ofordis jm.

Tema loomepärandisse kuulub suurepäraseid joonistusi, monotüüpiaid ja maale.

Kunstniku temperamente olemus avaldub jõuliselt nii must-valge graafika märgilisuses kui ka monotüüpiate ja maalide värvilõõmas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing