13. aprill 2007 kell 13:14

Reinsalu: eurosaadikute saatust ei peaks nii kohmakalt lahendama

Riigikogu põhiseaduskomisjoni eelmise esimehe Urmas Reinsalu väitel ei peaks riigikokku pääsenud eurosaadikute küsimust lahendama tulevikus nii kohmakalt kui praegu.

Tema väitel on valida kahe alternatiivi vahel, millest üks lihtsustab mandaadist loobumise korda, kuid teine muudab selle võimatuks.

«Esimene võimalus on näha ette menetlus, et saadikuil on võimalik soovi korral automaatselt loobuda mandaadist, ilma et see kutsuks esile sellist osalejatele ja riigile piinlikku protseduuri,» ütles Reinsalu Postimees Online’ile.

«Vandest keeldumise protseduur ei ole mõeldud selleks tarbeks, milleks seda praegu pruugitakse.»

Tema sõnul peaks seda rakendama juhtudel, kui ametivande andmisest keeldumine on seotud lojaalsuse probleemiga, isik on teadmata kadunud või teovõimetu.

Teise võimalusena pakkus Reinsalu sellise süsteemi loomist, kus riigikokku valituks osutunud isikute volitused europarlamendis ja muudes kohtades, mille puhul kehtib ühitamise keeld, lõppeksid automaatselt.

Reinsalu märkis, et üks kahest kirjeldatud teest tuleks valida ja seda juba selle aasta jooksul, sest järgmised europarlamendi valimised pole enam kaugel.

Hetkel kuum