Hiina ilmastikuteadlaste väitel läks neil
Tiibeti platool korda maailma esimene kunstlik lumesadu, mis tekitati pilvedesse
väikesi hõbedaosakesi puistates.
Hiinlased peavad seda eduks, sest kuivas ja põuases piirkonnas haihtuvad järved ning liustikud on ohus, kirjutas The Guardian.
Tiibeti meteoroloogiateenistuse esindaja sõnul külvati pilvedesse hõbedaioone, need ergutasid pilvedes jääkristallide moodustumist, mis langesid lumesajuna maale.
Hiina riikliku uudisteagentuuri Xinhua teatel ulatus Qinghai-Tiibeti platool mahasadanud lumekiht ühe sentimeetrini, samast saab vett Yangtse jõgi.
Tiibeti meteoroloogiateenistuse insener Yu Zhongshui ütles, et eksperiment tõestas, et maailma kõrgeimal platool on võimalik inimese kätega ilma muuta. Kunstlikud sademed võimaldavad leevendada kuivust Põhja-Tiibetis.
Mullu teatasid ÜRO kliimauurijad, et kümned tuhanded Tiibeti liustikud on kiire sulamise tõttu kadumisohus. Kliima soojenemine on Tiibeti platool kiirendanud liustike sulamist 80 protsenti. Sulanud lisutikest eraldub küll Yangtsesse vett, kuid põhjapoolsetes piirkondades tekib veepuudus.
Paljud ilmastikuteadlased kahtlevad kunstliku lumesaju võimalikkuses, sest pole võimalik kindlalt öelda, kas vihma või lund poleks sadanud ka ilma hõbedaioone pihustamata.
Kliimale vahelesekkumine on Hiinas tavaline. Nii vallandatakse seal suurte pühade eel paduvihmad, et saastusest ja tolmust vabaneda. Hiina kavatseb nii toimida ka tuleva aasta Pekingi olümpia eel.
Loe ka teisi
Novaatori uudiseid.