Agnes Ojala • 4. mai 2007 kell 15:24

Linnar Priimägi: valitsus alustas kodusõda

Tallinna Linnavalitsuse korraldatud Kodurahu Foorumil ütles kultuuriteadlane Linnar Priimägi, et valitsus alustas kodusõda, mis nüüd võib jõudu koguda või raugeda.

"Kodusõja lõpetamiseks tuleb võidelda fanatismi ilmingutega ning sõda tuleb lõplikult võita aastaks 2011, muidu ei vääri Tallinn Euroopa Kultuuripealinna nime," ütles Priimägi.

Tallinna pressiteenistuse teatel võtsid foorumi teisel sessioonil sõna ka sotsioloog Iiris Pettai, Tallinna Vene Koolide Õpetajate Liidu esindaja Ljudmilla Poljakova, Tallinna Prantsuse Lütseumi direktor Lauri Leesi ja teised.

Pettai sõnul oleme saanud tõsise õppetunni. "Oleme rahvusküsimuste suhtes elanud illusoorses maailmas, tajumata, et vene kogukond pole nõus kõige sellega, mida neile peale surutakse," sõnas ta. Pettai tunnistas, et kaudselt on venekeelse elanikkonna diskrimineerimine olemas, kahjuks on vene kogukonna nõrk külg see, et läbirääkimised usaldatakse äärmuslikele liidritele. Üha enam tuleb minna läbirääkimiste ja kompromisside teed.

Ljudmilla Poljakova rõhutas, et probleemiks on madal vaimse hariduse tase ning et tähtis on integreerimine kultuuri kaudu.

Lauri Leesi tegi üleskutse nimetada plats Üksmeele väljakuks ning leidis, et sündmusteni viis hariduse alafinantseerimine. Ka nägi koolidirektor pronksmehest suuremat probleemi koolist vaid 15 meetri kaugusel asuvas viinapoes ning tahtlikus rahva mürgitamises, mis ei jätagi võimalust kultuuriliseks integratsiooniks.

Täna lõppes foorumi teine sessioon. Kokku on seniseks sõna saanud ligi 40 esinejat. Foorumi lõpul võetakse vastu ühisavaldus.

Ürituse eesmärgiks on erinevate osapoolte osavõtul maandada ühiskonnas tekkinud pingeid ning taastada kodurahu.

Hetkel kuum