Kodumasinad on probleemtooted, mille jäätmed võivad põhjustada ohtu tervisele või keskkonnale. Jäätmevaldaja kohustus on anda elektri- ja elektroonikaseadmed või neist tekkivad jäätmed üle selleks ettenähtud kogumispunktidesse, uue toote ostjalt peab need vastu võtma kauplus. Umbes kolmveerand igast kodumasinast on materjalina taaskasutatav.
Prügikasti kõrvale tõstetud vana külmkapi toimetatavad "metallikratid" üsna kiiresti minema. Nn garaažitöökodades eemaldatakse külmkappidelt väärtuslik metall ning edasi toimetatakse sellised külmkapikestad kas kogumispunktidesse või halvemal juhul metsa alla. See aga tähendab, et taoliselt töödeldud külmikutest on osoonikihile negatiivselt mõjuv CFC (klorofluorosüsivesinik ehk freoon) juba lendunud. Ühe kapi torustikes on umbes 115 g CFCd. MTÜ EES Ringlus on alates 2005. aastast Tallinnas kokku kogunud 348 tonni (8700 tk) külmikuid, nendest 1/3 jõuab kogumispunkti vigastatutena ehk siis kompressorita või torustikuta. Numbrites väljendatuna tähendab see 335 kg CFC sattumist keskkonda.
Freoone peetakse kõige suuremaks ohuks osoonikihile, sest üks freoonimolekul võib lagundada kuni 100 000 osoonimolekuli. Kord atmosfääri sattunud freoonid jäävad sinna ringlema kuni 200 aastaks.
Tasub olla ettevaatlik, kui keegi pakub külmiku või muu kodutehnika tasuta äraveoteenust. Jäätmevaldaja kohustus on teha kindlaks, et vana kodumasina vastuvõtja suudab seda ka keskkonnaohutult käidelda. Romu libakäitlejale üle andes on rikub seadust ka romu omanik, tehes võimalikuks romu keskkonnaohtliku käitluse.
Olmetehnika kogumist Tallinnas korraldavad tootjavastutuse organisatsioonid MTÜ EES-Ringlus ja MTÜ Eesti Elektroonikaromu.
Vana kodumasina võib viia ka kauplusse, kui asemele ostetakse sama liiki uus toode. Kui kauplusest kümne kilomeetri raadiuses ei ole kasutatud elektri- ja elektroonikaseadmete kogumispunkti, võib vana seadme viia poodi uut ostmata.
Antoine de Saint-Exupéry on öelnud: "Me ei päri Maad oma vanematelt, vaid laename seda oma lastelt." Et kasutada loodusvarasid säästlikult, on oluline suunata võimalikult palju jäätmeid taaskasutusse.
Autor: Katrin Rannama