Agnes Ojala • 17. mai 2007 kell 11:05

EML: aktsiisitõus tuleb kompenseerida tulumaksu kiirema alandamisega

Et säilitada Eestis maksukoormuse ühtlaselt madal tase, teeb Eesti Maksumaksjate Liit (EML) valitsusele ettepaneku kiirendada tulumaksualandust.

Kui aktsiisitõus kavandatud mahus ellu viiakse, siis korjatakse kaudsete maksude tõusuga 2008. aastal maksumaksjatelt mitu korda rohkem raha kui jääb maksumaksjale kätte tulumaksu alandamisest, teatas EML.

Liit loodab, et tegemist ei ole sihiliku plaaniga koondada võimalikult suur maksutõus valitsemisperioodi algusesse, et koalitsioonierakonnad saaksid hiljem enne järgmisi Riigikogu valimisi maksukoormuse alanemisega populaarsust koguda.

Kuna aktsiisitõusust tingitud kütuse ja energia kallinemine mõjub kõige valusamalt väikese sissetulekuga inimestele, teeb EML ettepaneku tõsta füüsilise isiku tulumaksuvaba miinimumi juba 2008. aastal 3000 kroonini kuus.

Maksukoormuse tõusu aitaks leevendada ka see, kui loobuda sotsiaalmaksu minimaalse kohustuse aluseks oleva kuumäära tõstmisest. See muudatus soodustaks eelkõige füüsilisest isikust ettevõtjaid ja tööandjaid, kes rakendavad osalise tööajaga töötajaid.

Enne igasuguste otsuste vastuvõtmist soovitab EML valitsuselt tõsiselt kaaluda, kas aktsiiside tõstmine ja uute aktsiiside kehtestamine Euroopa Liidu poolt nõutavast kõrgemates määrades on vajalik.

Kui valitsus peab vajalikuks tubaka ja alkoholi aktsiisi järsku tõusu, siis peaks ta samaaegselt ette valmistama ka konkreetse tegevuskava salakaubanduse vastu võitlemiseks, näidates ära ka meetmete hinna.

EMLi arvates on taunitav maksumaksjate jaoks nii oluliste eelnõude kiirkorras menetlemine, leides, et Riigikogu suvepuhkus ei ole piisav põhjus loobuda osalusdemokraatiast ja vältida sisulisi analüüse.

Hetkel kuum