Agnes Ojala • 25. mai 2007 kell 10:51

EAS: Soomes alustamiseks on lihtsaim osta firma pensionäridelt

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) Helsingi esinduse juhi Valdar Liive sõnul on lihtsaim Soomes äritegevust alustada, ostes ära mõne kohaliku firma.

"Näiteks on firma müügist huvitatud paljud vanemad inimesed, kellel ei ole kedagi, kes firmat üle tahaks võtta. Noored kipuvad pigem töövõtja staatusesse ega soovi niivõrd ise ettevõtjad olla, sest see nõuab enam aega ja kujutab endast suuremat riski," selgitas Liive.

Lisaks on soome pensionärid tihtipeale nõus ettevõtte müüma päris soodsa hinnaga, kuna neid huvitab just see, et ettevõte jätkab tegevust. Niivõrd oluliseks ei peeta, kes on ostja.

Samas aga rääkis EASi analoogi Soomes Invest in Finland esindaja Pentti Pitkänen, et Soomes on lihtne luua ka uusi ettevõtteid. "Soomes on ettevõtte loomine teiste Euroopa riikidega võrreldes suhteliselt kiire protsess ja meil on vähe bürokraatiat," rääkis Pitkänen.

Tema sõnul on välisettevõtted Soome väga oodatud, neile on loodud kohalikega samaväärsed tingimused ja neid aidatakse hea meelega.

Kuigi Soomes on Soome suursaadiku Eestis Jaakko Kalela sõnul püsivalt elavaid eestlasi umbes 20 000, on enamik neist siiski töötaja staatuses. Ettevõtjaid on väga vähe. Samas on Soome ettevõtjaid Eestis ligi 3700.

Võrreldes kahe riigi ettevõtlikkuse taset, on soomlased eestlastest palju aktiivsemad. Valdar Liive sõnul võib üks põhjusi siin olla ka see, et Soomes hinnatakse väikeettevõtteid tunduvalt rohkem kui Eestis. Tema sõnul peetakse seal väga positiivseks juba sedagi, kui inimene vaid iseendale tööd annab. Nii ongi umbes 60% Soome ettevõtetest ühe töötajaga firmad.

Hetkel kuum