Kui riigikogu liikmete kuluhüvitiste
maksmise korda muutev seadus vastu võetakse, annab see riigikogulastele
suurenenud sissetuleku tõttu muu hulgas võimaluse oma erakonnale suuremaid
annetusi teha.
Erakondade aruanded näitavad, et riigikogu liikmete toetused oma parteile on pikaajaline traditsioon, kirjutas tänane Äripäev.
IRLi fraktsiooni liige Mart Nutt tunnistas eile kuluhüvitiste maksmise korda muutva eelnõu esimese lugemise järel, et ei ole sellise seose peale varem mõelnud. "Arutatud meil IRLis seda ei ole, aga kui see peaks aktuaalseks muutuma, eks te (Äripäev - toim.) saate sellele jälile niikuinii," muigas ta ja lisas, et kuluhüvitiste arvel erakonda toetada muidugi ei tohi, kuid vaadates mõne riigikogu liikme sissetulekuid ületavad annetusi, on tõesti tekkinud küsimus - kust see raha tuleb.
IRLis on kokku lepitud, et parlamendisaadik annetab iga kuu erakonnale 1500 krooni. Erandiks on valimiste-eelne periood, mil summad sõltuvad kohast valimisnimekirjas. Aruandeid sirvides on näha, et lihtliikmete panus jääb paarisaja krooni piiridesse.
Toomas Varek Keskerakonna annetuste kokkulepitud summasid avaldama ei soostunud, küll aga kinnitas, et need on olemas. Keskerakonna annetuste aruannetest koorub riigikogulaste puhul välja kvartaalne rahanumber 9000 krooni, mida makstakse erakonna kassasse osade kaupa. Lisaks ärimeestest toetajatele torkavad silma mõned riigikogulased, kes perioodiliselt ka suuremaid annetusi teevad. "Ei, need pole omavahel seotud," eitas Varek võimalust, et kuluhüvitisi võidaks annetuste katteks kasutada.
Reformierakonnas on käibel liikmemaksusüsteem, mis peegeldub ka erakonna annetuste aruandes - nimekiri on teiste erakondadega võrreldes lühike ning summad väiksed. Lõviosa rahast tuleb ärimeestelt. Parlamendiliikmete elavnemist on märgata enne valimisi, mil aktiviseeruvad ka need liikmed, kes varem ei ole pidanud vajalikuks erakonna kassat täiendada. Reformierakondlane Kristiina Ojuland ei pea ohtu, et kuluhüvitisi hakatakse selleks ära kasutama, suureks. "Ma ei usu, et selline asi oleks valdav," ütles ta.
Rahvaliidu fraktsiooni liikmed viivad erakonna kassasse raha aasta läbi ning viiekohalisi summasid annetavaid riigikogulasi on rahvaliitlaste seas kõige rohkem.
Seevastu sotsiaaldemokraadid annetavad enamasti väikesi summasid.