Tõnis Arnover • 6. juuni 2007 kell 14:32

Veekahuritega G8 riikide liidrite kaitsel

Maailma rikkaimate riikide (G8) liidrid kohtuvad täna Saksamaal Heiligendammis, mille ümber seatud turvaaia taha kogunenud üleilmastumise vastaseid aetakse laiali pisargaasi ja veekahuritega.

Kohtumise võõrustaja, Saksamaa kantsler Angela Merkel on ELi nimel seadnud kliimasoojenemise vastu kindlad eesmärgid, mis tahetakse sõnastada kohtumise 15-leheküljelises lõppavalduses. EL soovib, et aastaks 2050 vähendataks süsihappegaasi heitmeid 50% võrra ning tehtaks kõik, et temperatuur ei tõuseks üle kahe kraadi.

Kuid USA ametiisikud on andnud mõista, et USA neid eesmärke ei toeta. USA väidab õigustuseks, et selles küsimuse pole seni rahvusvahelist üksmeelt. Sellega viitab USA arenevatele riikidele, Indiale ja Hiinale, ilma kelleta pole kliimaleppeid võimalik saavutada.

Külla aga on USA valmis arutama Kyoto protokolli jätkamist pärast 2012. aastat, kui lõpeb selle leppe tähtaeg. Samuti tahab USA rohkem rõhku panna tehnoloogia poolele, soovitades muu hulgas alandada puhta energia tehnoloogia tariife.

Samal ajal kui maailma rikkaimate riikide liidrid arutavad Heiligendammis kliimaprobleeme, on Saksa politsei pidanud võitlust tuhandete üleilmastumise vastastega, keda püütakse laiali ajada veekahurite ja pisargaasiga.

Hetkel kuum