Ülikülm kuivjää sobib hästi puhastustöödeks

Peep Retter 11. juuni 2007, 00:00

Tahket süsinikdioksiidi ehk kuivjääd ei kasutata enam pelgalt tööstuses, vaid see on efektse udu näol tunginud ka meelelahutusturule. Viimaseks hitiks on "suitsevad" kokteilitopsid nimega SpaceCup.

Kuivjää on ülikülm udutekitaja, tahkes olekus süsinikdioksiid (CO2). Valades sellele vedelikku tekib silmapilkselt peenikestest jääkristallidest ja süsihappegaasist koosnev jahe udu, mis väljub plastist joogitopsist maagilise "nõiasuitsuna". Efekt kestab umbes viis minutit.

Kuivjäätükkide temperatuur on -79 YC, inimese nahaga kokku puutudes tekitavad need tõsiseid külmakahjustusi. Eriti ohtlik on kuivjääd alla neelata, seega ei tohi neid mitte mingil juhul lahtiselt joogi sisse panna.

Just seepärast ongi välja töötatud spetsiaalsed plasttopsid, SpaceCupid, milles jää "lukustatakse" kindlalt topsi põhjas olevasse kapslisse ning sel pole võimalik suhu sattuda. "Udutopsid" on efektsed pilgupüüdjad pidudel ja vastuvõttudel.

Kuivjääkokteilideks ei sobi karboniseeritud ja viljalihaga joogid - sel juhul puudub uduefekt. Kasutada ei tohiks ka kuumi jooke - nende mõjul võib kuivjääkapsel topsi küljest lahti tulla.

"Kosmosetopsid" on leiutanud tööstusgaasikontsern The Linde Group. Tulevikus on neil plaanis hakata pakkuma ka mitmekordselt kasutatavaid klaasist kuivjäätopse. Efektseid kokteile kasutatakse sageli glamuursetel üritustel ning plasttops pole alati sobivaim lahendus. Praegu on saadaval vaid ühekordseks kasutuseks mõeldud plastist kuivjäätopsid.

Suitsuefekt tõmbab üritustel tähelepanu. Kuivjääd kasutatakse ka efektide tekitamiseks pidudel, moeetendustel jts üritustel. Skandinaaviamaades pannakse näiteks Halloweeni-pidustuste ajal kõrvitsatel kuivjää abiga suud suitsema. Kuid ka meie meelelahutajad hakkavad juba kuivjääd avastama. Endla teatri etenduses "Muinasjutt Põhja Konnast ja printsessist" tekitatakse kuivjää abil müstilist udu.

Saksamaal kasutatakse spetsiaalseid kuivjääga töötavaid suitsumasinaid, mis väljastavad minutis 760 kuupmeetrit suitsu.

Toatemperatuuril säilib kuivjää mitu tundi, spetsiaalses vahtplastkastis mitu ööpäeva.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing