Leedu analüütikud ei usu ülekuumenemist

Tõnis Arnover 12. juuni 2007, 00:00

Eelmise kuu lõpul, kui Standard & Poor's (S&P) langetas Läti riigireitingut, muutis see ka Leedu väljavaate negatiivseks ja hoiatas nagu Lätitki äkklanguse eest. Pankade laenuportfell kasvab Leedus üle 40 protsendi aastas ning kodumaine nõudlus ligi 10protsendilises tempos. See kõik on hoogustanud inflatsiooni. Kuna kasv ei näi raugevat, tegigi S&P Leedule hoiatuse.

"Saan aru, miks S&P selle otsuse tegi, kuid nende näitajate poolest on Leedu Lätist ja ka Eestist märksa paremas olukorras, nii et järsku langust me eriti ei karda," ütles SEB Vilniaus Bankase peaökonomisti asetäitja Alge Budryte.

Leedu kinnisvarahinnad, mille tõus selle aasta algupoole rahunes, on keeranud uuesti tõusuteele, eriti Vilniusest väljas, teistes linnades. Seda ergutavad kinnisvarafirmad, kes räägivad hindade jätkuvast tõusust. Kuna ametlikku statistikat ei ole, siis mängivad nad ohtlikku mängu, et õhutada inimesi ostma, kommenteeris Budryte. Laenamist ohjeldab mõnevõrra Euroopa Keskpanga poliitika, mille peale intressid tõusevad ja raha muutub kallimaks.

"Meie põhioht on kinnisvaramull," ütles Leedu Panga majandusosakonna juhataja Raimondas Kuodis. "Ehitus ja sellega seotud sektorid on peamised hindade kergitajad."

Samas hakkab palgatõusu põhjustatud nõudlus vaibuma. Leedu alandas mullu juulis üksikisiku tulumaksu 33 protsendilt 27-le. Varimajanduse palgad tulid põranda alt välja ja esimeses kvartalis tõusis palk aasta arvestuses üle 20 protsendi. "Nüüd prognoosime palgatõusušoki vaibumist," ütles Budryte.

Valitsus on lubanud tuleva aasta alguses alandada tulumaksu veel 3 protsendi võrra. "Kuna valimised on tulekul, teeb ta selle ilmselt teoks, kuid ülekuumenemise ohu oludes ei ole see eriti arukas tegu," arvas Budryte. "See oleks õigustatud ainult siis, kui sisemajanduse kogutoodang hakkaks vähenema, mis pole välistatud."

Leedu on sunnitud tõstma aktsiise, kerkib gaasi hind ja pärast Ignalina teise reaktori sulgemist 2009. aastal tunduvalt ka elektri hind. Kõik see suurendab inflatsiooni, mis on Leedu - nagu Eestigi - peamine takistus rahaliitu pääsemisel. Leedus on koostatud eurole ülemineku strateegia, kus on kirjas inflatsiooni ohjeldamise abinõud, aga pole kindlat tähtaega, ütles Kuodis.

"Ma arvan, et 2011. aastal on eurole üleminek täiesti reaalne. Kuid selleks peab pärast valimisi olema poliitiline tahe inflatsioon kontrolli alla saada," arvas Budryte.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing