Untsakad juubeldavad Viljandis

Ott Heinapuu 12. oktoober 2007, 00:00

Untsakate kontsert - nagu kogu lõikuspidu - on võimenduseta, ansambel lubab meelde tuletada aegu, mil nad puupüsti rahvamajades tuuritasid.

"Mängime akustiliselt, nagu esimesed viis aastat," selgitab Untsakate hing Margus Põldsepp. "Pikapeale hakkas see hääle peale." Isegi sedavõrd, et lõpuks sai Põldsepp kroonilise häälepaelte põletiku ning arsti soovitusel hangiti võimendus.

Reedesel Viljandi kontserdil lubab Põldsepp mängida ka vanu lugusid, mida pole nii kaua mängitud, et neid tuleb meelde tuletada. Seega on lootust kuulda "Vene riigi säädust", seitsme sadamas pokri pandud mehe lugu ja teisi otse rahvasuust korjatud lugusid, mida kalli lugeja vanaisa või vanavanaisagi mäletada võib.

Untsakate põhiline, võimendusega juubelikontsert antakse Scotland Yardi kõrtsis Tallinnas laupäeva õhtul koos sõprade Kiritöö, VLÜ ja Oortiga, kontserdipaika pääseb tasuta.

"Kõrva teritada ja naturaalset heli kuulda on vähe võimalusi," põhjendab Viljandi lõikuspeo korraldaja Ants Johanson otsust võimenduseta festival korraldada. "Ühtlasi on see võimalus eristuda suvisest folgist: sügisene festival on naturaalne ja intiimsem."

Lõikuspeo esinejate hulka on sõelutud ka uuemaid tegijaid, näiteks 21-aastane Võrumaalt pärit Mari Kalkun, kes esindab folkmuusikat autorilaulu võtmes.

Lausa uskumatu häälega tõusev täht esitleb oma plaati "Üü tulõk", kuhu on jäädvustatud võrukeelsed laulud.

"Mari on kõige paremaid näiteid, kuidas autorilaul ja rahvalaul kokku saavad," kiidab Johanson. "Tema laulud pole ühes stiilis, ka võib kindlasti kuulda teiste lauljate mõjutusi."

Lisaks omaloomingule on Mari teinud laule Raimond Kolga ja Merca tekstidele.

Veel võib lõikuspeol näiteks kuulda, kuidas Vägilastes mänginud Kristjan Priks ja Toomas Valk on kampa võtnud Värska folkpunktähe Jalmar Vabarna ja võtavad nüüd töödelda vanemaid setu tantsulugusid.

Ja kellel tänavuse Viljandi folgi kõige populaarseim, tšiillane Fernando Stern kuulmata jäi, võib suurepärase tehnikaga kitarristi ja trubaduuri esituses Ladina-Ameerika rahvalaule ja tema omi laule kuulda laupäeva õhtul.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing