Eesti rikaste TOP 500 - Kuraditosin miljardäri rohkem kui mullu

23. november 2007, 08:09

Ehkki GILDi investeerimispankurid tõid
tänavu turule oma pingerea, nimetades seda ise esimeseks tõsiseltvõetavaks
katseks hinnata Eesti suuremaid ettevõtteid, ei kavatse Äripäev oma edetabelite
koostamisest sugugi loobuda.

Äripäeva ettevõtete TOP 100 ilmub juba nädala pärast ja seda 15. korda. Käesolev rikaste TOP on järjekorras kuues ning kolm nädalat tagasi ilmunud dividendide edetabel Äripäeva kolmas üritus. Rääkimata juba aastaid ilmunud eri valdkondade ja maakondade TOPidest.

Kui Äripäeva ettevõtete TOP 100 eesmärk on anda hinnang äriühingute edukusele konkreetse aasta vältel eelneva aastaga võrreldes ning panna ettevõtted pingeritta nende arenguhüppest lähtuvalt, kusjuures hinnang ettevõtte võimalikule väärtusele jäetakse üldse andmata, siis GILDi pingerida peab silmas just viimati mainitut.

Nii et tegu on kahe täiesti erineva katsega. Küll annab GILDi pakutud väärtushinnanguid võrrelda käesoleva rikaste edetabeliga, ehkki esimese puhul on vaatluse all ettevõtted ja teise puhul nende omanikud. Sest mõlemad eeldavad hinnangu andmist ettevõtte võimalikule väärtusele, mis rikaste edetabelis viiakse lihtsalt üle isikute tasandile.

Nii nagu GILD tunnistab, et nende pakutud ettevõtete väärtushinnang ei pruugi kajastada ühe või teise ettevõtte tegelikku väärtust tema võimaliku müügi puhul, nii on ka Äripäev Eesti rikaste edetabeleid avaldades aina kinnitanud, et nende koostamisel on eri ettevõtetele püütud anda ligikaudset väärtust. Ning selle põhjal vastavalt osalustele välja arvutatud ettevõtte omanike arvestuslik jõukus.

Mis ei tähenda kaugeltki seda, et kui ühel hetkel otsustab omanik enda osaluse realiseerida, siis teenib ta müügiga just sellise summa. Tegelik müügisumma võib olla nii suurem kui ka väiksem, kõik oleneb ostjast ja konkreetsest olustikust. Head näited on siin sellest aastast pärit Maalehe ja Delfi müük, millest esimese müügisumma (52 mln kr) oli võrdne ühe aasta müügituluga ja teise müügisumma (846 mln kr) ligi kümnekordse viimase aasta müügituluga.

Tunnustades GILDi pankurite tehtut - tean, et saja ettevõtte hindamisega tegelesid investeerimispanga ühe allüksuse analüütikud mitme pika kuu kestel, kusjuures hindamisel võrreldi Eesti ettevõtteid naaberriikide sama sektori ettevõtetega -, on samas üllatav, et Äripäeva nn rusikareegli järgi antud kiirhinnang jääb laias laastus samasse suurusjärku. Üllatuslik just selles mõttes, et kui GILD selekteeris hindamiseks välja 100 väärikamat, siis rikaste edetabeli koostamisel tuli anda kiirhinnang mitmele tuhandele ettevõttele. Tõsi, on ka suuremaid lahknevusi.

Ja veel: ehkki on ka risti vastupidi näiteid, torkab üldiselt silma, et Äripäev on rikaste tabelit koostades ettevõtteid pigem ala-, kui ülehinnanud. Mis teeb vaid rõõmu ning näitab, et ka Äripäeva tabel peegeldab tegelikkust üsna tõeselt.

Metoodika
* Tabeli koostamise alus on 2006. a majandusaruanded, üksikutel juhtudel, kui majandusaasta ei kattu kalendriaastaga, 2005/2006. või 2006/2007. a aruanne.
* Ettevõtte väärtuseks on nn rusikareegli järgi loetud omakapital, millele üldjuhul on liidetud viiekordne viimase aasta puhaskasum.
* Neil puhkudel, kui puhaskasum kajastab kõrvalekaldeid ettevõtte senisest arengust - kasuminumbri on erakorraliselt üles paisutanud nt põhivara ümberhindlus, vara või osaluse ühekordne müük, on omakapitalile liidetud 1-4 puhaskasumit, olenevalt erakordsete asjaolude mõjust puhaskasumile.
* Börsil noteeritud ettevõtete puhul on aluseks võetud aktsia hind ajal, kui tehti ka dividendiotsus (tavaliselt mais). Arvestatud on vaid otseosalusi. Kui aktsionäriks on ettevõte, on arvutuse aluseks viimase aastaaruanne.
* Ühtekokku oli vaatluse all ligi 3000 ärimeest ja -naist, valik tugines tabeli koostaja isiklikule andmebaasile.

1. Armin Karu 4172,4 mln kr
Viimased päevad pole Olympicule rõõmusõnumeid toonud. Oodatust väiksemad kasuminumbrid on aktsia hinna börsil alla viinud. Vähemalt ajutiselt. Lohutuseks võib Karule öelda, et avalikult kaubeldava aktsia hind on alati seotud emotsioonidega. Ning kui lehed kirjutavad, et Karu varandus kahanes ühe päevaga mitusada miljonit krooni, siis kõik tema aarded on tegelikult alles ja keegi pole ühtegi mängulauda või -automaati salaja kuhugi hiivanud.

Karu juhitud Olympic Entertainment Group on börsile tulles kogutud sadade miljonite investeerimisel tegelikult üsna tubli olnud. Uute mängutubade järjestikune avamine Eestis, Lätis, Leedus, Valgevenes ja Ukrainas, kasiinokettide omandamine Rumeenias, Poolas ja Slovakkias, rääkimata käesoleva tabeli 26. mehele Margus Reinsalule kuulunud kasiinovõrgustiku ülevõtmisest siinsamas kodukamaral kõnelevad iseenda eest. Ja seda kõike vaid ühe aasta jooksul, mis on möödunud börsiletulekust.

Praegustel parastajatel ei maksa unustada, et aasta tagasi emissiooniga soetatud aktsiate arv on vahepeal kahekordistunud, kusjuures hind on endiselt algsega samas suurusjärgus. Nii et Karule tuleks hoopis õnne soovida. Ka selle puhul, et ta suutis esmakordselt rikaste edetabelis esikohale tõusta. Olgu see troostiks "Mantlipärija" telesaate kehvadele vaatajanumbritele.

2. Toomas Annus 3028,6 mln kr
Kolm aastat järjest Äripäeva rikaste edetabelit juhtinud Toomas Annus on seekord austaval teisel positsioonil.

Loodan, et see suhteliselt meediatundliku natuuriga ehitusjuhti endast välja ei vii, sest kaitsepolitsei ja prokuratuuri algatatud maadevahetuse uurimine on seda juba teinud.

Ka tema käitumine Merko Grupi suuraktsionärina näitab, et mees oskab vaenu pidada. Kui Merko Ehitus määras tänavu dividendideks ühtekokku 123,9 miljonit krooni, siis sellest ligi 90 miljonit krooni saanud Merko Grupp otsustas sel aastal dividendide maksmisest hoiduda.

Ning seda seisus, kus jaotamata kasum on tänaseks juba üle 2 miljardi krooni kerkinud ja ettevõtte kontodel oli aasta alguses üle 750 miljoni krooni. See viib vägisi mõtted sellele, et Annus tahab kätte maksta Merko Grupi vähemale aktsionärile ja Merko Ehituse endisele ehitusdirektorile Ott Kikkasele, kes nüüd oma firmaga asju ajab.

Pealegi kutsus Ott Kikkas Merko Ehitusest lahkudes kaasa ka mõned kogenud projektijuhid, et nüüd juba Fund Ehituse märgi alla klientidele ehitustööd pakkuda. Fundi plagusid on nähtud mitmes kohas, Tallinnas näiteks Vana-Lõuna ja Liivalaia tänaval.

Uus ettevõte vajab alati vaba raha, aga Annus seda Kikkasele anda ei taha.

Tegelikult läheb Merko Ehitusel väga hästi, mida kinnitavad ka selle aasta esimese poole tulemused - müügitulu ja puhaskasumi kasv eelmise aasta sama perioodiga võrreldes on märgatav.

3. Jaan Korpusov 2267 mln kr
Jaan Korpusov on oma olemuselt tagasihoidlikum kui endale kümnete tuhandete televaatajate ees mantlipärijat otsiv äripartner Armin Karu. Seda, et vagal veel võib olla väga sügav põhi, näitab Korpusovi eestvõtmisel toimuv kahe mehe ühistegevus kinnisvara alal.

Selles veendumiseks piisab pilguheidust kasuminäitajatele. Karule ja Korpusovile kuuluv Maarjamäe Kinnisvara OÜ lõpetas läinud aasta 25,6 miljoni kroonise puhaskasumiga. Maarjamäe Kinnisvarale 33 protsendi ulatuses kuuluv HansaKinnisvara aga koguni 76,6 miljoni krooniga. Pelgalt 2,5protsendilise osa müügiga HansaKinnisvaras teenisid mehed 15,6 miljonit krooni.

Objekte, mille pealt koos kompanjonidega tulevikus tulu teenida, on HansaKinnisvaral hulganisti. Peamiselt Tallinna kesklinna ümbruses, aga ka kaugemal, alates Harjumaast ning lõpetades Saaremaa ja Otepää kandiga.

Kahe mehe isiklike kinnistute võrdluses jääb aga Korpusov Karule tõsiselt alla: Karu kuuele korterile ja kuuele maatükile on Korpusovil vastu seada vaid 50 hektarit maad Kehtna lähedal. Seevastu on Korpusov ilma Karuta osaline Rilanto Kinnisvaras, mis tegeleb väikeste kortermajade arendamisega Viimsi vallas.

4. Enn Pant 2227,2 mln kr
Reeder Enn Pant on suutnud veidi enam kui kümne aastaga muuta sisuliselt pankrotiseisus laevafirma Läänemere valitsejaks.

Järjest uute laevade ehitamine on näidanud arengutee kätte ka lähematele konkurentidele, kes endale aastaid uusi laevu polnud lubanud. Silja ost oli aga juba tõeline suurtehing, millesarnast on koduselt Maarjamaalt raske vastu panna. Tehingu mahult kindlasti Hansapanga aktsiatega toimunu, kuid see oli ju müük. Uskuda võib, et Silja soetamisega tekkinud sünergia pole kõiki oma võimalikke tahke veel avada jõudnud. Enam kui kahekordistunud müügitulemused on selle esimeseks kinnituseks.

Tallinki juba avatud ja alles kavandamisel olevad hotellid sisendavad seda usku veelgi. Tõsi, Tallink Grupi praegune kasumlikkus jääb varasemale oluliselt alla, kuid mulle tundub, et see on kahe suurfirma liitumisega kohanemisest tingitud, nagu seda Tallink ka ise on püüdnud põhjendada. Arvan sedagi, et Tallinki aktsia muutuks väikeinvestorite silmis oluliselt atraktiivsemaks, kui Pant ja tema kompanjonid annaksid märku peatsest dividendisajust.

Et lugejate ees ausaks jääda, pean üles tunnistama, et minulgi on mõned Tallinki aktsiad tagataskusse tallele pandud.

5. Priit Piilmann 1964,6 mln kr
Piilmanni juhitud Viru Keemia Grupist on saamas Ida-Virumaa ettevõtluse esimese suurusjärgu täht. Viimase aja areng, mis kulgenud offshore'ist vabas õhkkonnas, on selle kinnituseks. Näiteks eelmisel aastal suutis ettevõte müügimahtu kasvatada ligi 65%.

Põhitegevuse, see tähendab põlevkiviõli tootmise ja müügi ümber on kontsernis tekkinud vaat et naturaalmajapidamisele omane maailm. Kõik, mida vajatakse, tehakse ise - oma kaevandus, oma raudteeharu koos vedurite, vagunite ja tsisternidega, oma autoveofirma, oma energiatootmine ja oma elektrijaotussüsteem, oma veevärk, oma ehitus- ja remondibrigaadid. Lisaks veel liimvaikude, ehitusmastiksite ja söödakonservantide tootmine.

Osaühingule Tristen Trade, mille kaudu on Piilmann Viru Keemia Grupi aktsionär, kuuluvad veel osalused eri kinnisvarafirmades. Näiteks Baltimaade kinnisvaraturul tegutseval OÜ-l Bonaprix, kus Tristen Trade'il on 45protsendiline osalus, ulatub varade maht 450 miljoni kroonini. PT Investeeringutele, kus Piilmanni kontrolli all on üle kolmandiku aktsiatest, kuulub endise Tallinna Panga maja Vabaduse väljaku veerel.

6. Maksim Liksutov 1731,6 mln kr ja 7. Sergei Glinka 1723,2 mln kr
Kui keegi suudab mulle selgeks teha, millise ime läbi suutsid 2001. aastal toona veel 25aastane tavaline Loksa poiss Maksim Liksutov ja temast kümme aastat vanem Sergei Glinka ühtäkki kogu Venemaad hõlmava raudtee-, transpordi- ja transiidiketi omanikuks saada, siis jään minagi uskuma, et vaid just nendele kahele mehele kuulub AS Transgroup Invest.

Senikaua, kuni ma selles selgust pole saanud, raiun ma endiselt oma ja väidan, et tegu on vähemalt osaliselt variomanikega, kes vaevatasuks aastast aastasse rikkalikke dividende teenivad. Jälgides Venemaa Transgroupi suurtehinguid, keeldun uskumast siinsete noorte meeste gigantsust. Sadu, et mitte öelda miljardeid neelavaid projekte on viimaste aastate jooksul olnud kümneid.

Transgroup Investi alla kuulub ju ligi 40 valdavalt Venemaal tegutsevat ettevõtet, kusjuures tegu pole mingi pudi-padiga.

Kui Eestis registreeritud AS Transgroup Invest kinnitab oma aruandes, et Venemaal tegutsev OOO Transgroup AS on tema tütar, siis Venemaal registreeritud OOO Transgroup ASi koduleht kinnitab, et Eesti AS Transgroup Invest on tema koostööpartner. Ehk siis tütar ei tunnista oma ema pärisemaks.

8. Ain Hanschmidt 1631,7 mln kr
Ühispanga ekspresident tunneb end Tallinki juhtide üksmeelses peres äärmiselt koduselt. Kaks aastat tagasi lahvatanud skandaal, mis tõi ilmsiks Hanschmidti varjatud osaluse Tallinki emafirma Infortar emafirmas Linandell, hakkab unustusehõlma vajuma. Praegu on mehel sootuks muud mured, mis peamiselt seotud suurejoonelise Tallink City projektiga Lasnamäel Tondirabas. 2006. aasta alguses esmakordselt avalikustatud ja tulevikku suunatud projekt on jõudsalt edasi arenenud. Detailplaneering on saanud linnavõimudelt sisulise heakskiidu. Kopp on lubatud maasse lüüa järgmisel aastal. Et tegu on hiiglasliku projektiga, mis kätkeb endas kaubandus-, äri ja meelelahutuskeskust, hotelle, veekeskust ja suusaradu, siis valmima peaks see lõplikult alles 2011. aastal.

Seda, et nii Pandil kui ka Hanschmidtil on jätkuvalt usku Infortari sisulise tütrena tegutseva Tallink Grupi äriedusse, näitab hiljutine aktsiate juurdeost - kumbki mees soetas 200 000 aktsiat. Kui Linandell jaguneb kolme mehe vahel võrdselt (lisaks kahele mainitule Kalev Järvelill), siis otseosaluselt Tallinkis on Pant Hanschmidtist ees. Pandil on isiklikus kontos 3,09 miljonit Tallinki aktsiat, Hanschmidtil "vaid" 1,7 miljonit.

9. Fjodor Berman 1623,7 mln kr
Rikaste tabeli avasõnas viidatud GILDi pingereas on BLRT Grupp seatud ühele pulgale kahe börsifirmaga, Tallinna Kaubamaja ja Merko Ehitusega. Vähemalt 2006. aasta aruannete põhjal.

Bermani juhitud ettevõtte areng pole küll olnud tormiline, aga sellegipoolest pidev ja aukartustäratav. 2006. aasta müügitulu küündis 3,5 miljardi krooni ja puhaskasum 400 miljoni krooni piirimaile. Bermani eestvõtmisel on aastaid hoidutud dividendide maksmisest, kõik teenitu on kohe suunatud ettevõtte arendamisse ja laiendamisse. Jaotamata kasum küünib selle aasta lõpuks juba üle 2,5 miljardi krooni. Tänavused uudised tõotavad tõhusat lisa. Sel aastal on aset leidnud Soome ja Norra väikeste laevatehaste ostud ning jõudsalt on kontsern arenenud Baltimaades. Kevade lõppu jääb ka läbi aegade mahukaima laevaehituslepingu sõlmimine, mille täitmisele kulub 4900 tonni terast ja kaks aastat ning mille maht on 700 miljonit krooni. Saja meetri pikkuse aluse ehitamine näitab, et BLRT Grupp tahab laevaremondi asemel keskenduda aina enam laevaehitusele. Laevaremondi ja -ehituse kõrval on ettevõte tublisti edendanud ka oma muid tegevusvaldkondi.

10. Kalev Järvelill 1604,4 mln kr
Igiliikureina näivate Enn Pandi ja Ain Hanschmidti kõrval tundub, et Linandelli kolmas osanik Kalev Järvelill on pidevast uute tähiste alistamisest ja aktiivsest asjaajamisest kõrvale tõmbumas.

Juba eelmise aasta lõpus teatas ta soovist Tallinki juhatusest ettevõtte nõukogusse üle kolida. Mille järel läks Järvelill koos Alar Sikuga Antarktika kõrgeimat mäge vallutama. Päris tippu Järvelill siiski ei jõudnud, kuid vapper ettevõtmine oli see igal juhul. Tallinki juhatuse painest pole ta aga sellest hoolimata vabanenud. Vaid paar nädalat tagasi tuli Tallinna Börsi otsus Tallink Grupi karistamisest pattude eest, mis leidsid aset veel Järvelille juhatuses oleku aja sees. 50 000 krooni suurune trahv langes osaks selle eest, et börs jäeti Silja Symphony pardal toimunud ebameeldiva juhtumi juurdluse tulemustest õigel ajal informeerimata.

Koha esisajas tagas 313 miljonit krooni

11. Hillar Teder 1484,9
Tuuseldab juba aastaid Venemaal ja nüüd peamiselt Ukrainas, sest Eesti, kus mehe ärid aina enam kokku kuivavad, on tema jaoks väikeseks jäänud. Lemmikuks kinnisvara, iseäranis kaubanduskeskuste hoonekompleksid.

12. Viktor Levada 1402,6
Märksõnaks valtsmetallid ja metallkonstruktsioonid. Venemaast Lääne-Euroopani välja. Kui Levadia jalgpall on jõudnud maailma esisaja hulka, siis Levadia metalliäri on loodetavasti esisaja uksele koputamas.

13. Elar Sarapuu 1368,1
5. kohal asuva Priit Piilmanni lähim äripartner, kellega koos mitu aastat järjest offshore-pagenduses veedeti. Viru Keemia Grupp ja kõik sellega seonduv, lisaks magusad kinnisvaraobjektid Tallinnas ja mujalgi.

14. Hans H. Luik 1258,8
Ekspress Gruppi börsile juhtides avaldas Eesti esimene meediaguru lootust, et ta ei lähe börsile "Tallinki tegema", pidades silmas aktsia stagnatsiooni. Näis, kas Delfiga täispangale minek suudab lähitulevikus olukorda päästa.

15. Toonart Rääsk 1238,2
Kaheksa aastat tagasi sadamaäärse Metropoli hotelliga äritaevasse tõusnud mehe kinnisvarapaun on järjest paksemaks ja paksemaks paisumas. Võib arvata, et kui ta hetke languse rahulikult üle elab, ootab ees tõus tabeli esikümnesse.

16. Väino Kaldoja 1206,6
Alustas oma Mercedese-äri juba siis, kui veel ise karismaatilise juhina Toompea valitsejaid teenindanud autobaasi kamandas. Silber ei tähenda ammu enam üksnes Mercedes-Benzi, vaid ka Jeepi, Dodge'i ja Mitsubishit.

17. Peeter Mänd 1194,9
Üks Sylvesteri müügiga unelmate äri teinud meestest, kes nüüd teinud panuse kinnisvarale ja aktsiatele. Süveneb koos Jüri Mõisa, Hannes Tamjärve ja Aivar Berziniga üha enam tuuleenergeetika võimalustesse.

18. Mati Polli 1175,5
Sylvesteri kuldtehingu üks ideolooge, kelle praeguseks huviobjektiks on saanud kinnisvara (nt Pärnu suurim kaubakeskus), sekka pisut saiaküpsetamist ja hobusekasvandust. Võimalusi veel rohkesti, sest Tristafani jagamata kasum hakkab juba 700 miljonile kroonile lähenema.

19. Margus Kangro 1164,8
Endine ühispankur, kes tänu tublile saneerimistegevusele sai ootamatult ka ise saneeritava ettevõtte üheks omanikuks. Viru Keemia Grupp ja kinnisvara, kompanjonideks tabeli 5. ja 13. ehk Priit Piilmann ja Elar Sarapuu.

20. Tiit Aava 1140,7
Kalamaja saun ning üliaktiivne kinnisvaraarendus Pirita ning Merivälja vahel. Juba on välja valitud ka uus ehitustanner Õismäe veerel. Kutsub oma investeerimisfirmat väikeseks kelmiks.

21. Kaido Jõeleht 1094,9
Järjekordne Sylvesteri mees. Oma uute hobide kõrval ei ole lasknud ka oma vanal armastusel ehk saetööstusel rooste minna. On andnud sõnale "kaamos" uue tähenduse - suuretäheline Kaamos tähistab kadestamisväärset lahtihüpet investeerimise, varahalduse ja ehituse alal.

22. Heldur Meerits 1069,6
Hansapanga asutajast filosoofi meelelaadiga investor, kes oma tegevusega kaitseb ka vähemaid vendi investeerimispõllul. On oma rikkaliku eraraamatukoguga köitnud isegi rahvusraamatukogu väljaantava ajakirja huvi.

23. Anatoli Kanajev 1040,2
Elupõline ja äärmiselt jõuline sadamaärimees. Seniseid katseid saada tegijaks ka merest kaugemal on saatnud suhteline ebaedu. Viimane sõna on aga kindlasti veel lausumata, sest jonni mehel jätkub.

24. Igor Izraeljan 1035,1
Salapärase nimega Technomar Adrem taga peitub spooni ja vineeri ost-müük, väikeste parketiliistakute ja suurte kaablitrumlite tootmine. Lisaks veel keemiakaubandus, kinnisvara ja oma liisingufirma.

25. Valeri Kovalenko 993,2
9. kohale jõudnud Fjodor Bermani lähemaid kaasvõitlejaid ja abilisi laevaehituse arendamisel. Tehnikamees, kes on koos Bermaniga suutnud BLRT Grupi ärikombitsad ajada kõigisse Balti ja Skandinaavia riikidesse.

26. Margus Reinsalu 983,8
On suure osa oma Eesti aaretest - nii kasiinoketi kui ka osa kinnisvarast - maha müünud. Uute aarete jahil jõudis paar aastat tagasi al-Mamlaka al-Maghribijasse ehk Maroko Kuningriiki, mille liivarannikule on rajamas uut suvituslinna.

27. Marcel Vichmann 944
Ihuüksi Hansapanga seljatanud mees, kelle kunagise hiidtehingu eetilisuse on paljud kahtluse alla seadnud. Jaotab oma miljoneid eri kateldesse, alates rongi- ja bussiliiklusest ning lõpetades nafta-, mobiili- ja puiduäriga.

28. Keijo Erkki Mehtonen 918,3
Tallinki oma mees Põhjamaa Havannas ehk Helsingis. Pole välistatud, et just tema suutis Silja ostu Enn Pandile suupäraseks rääkida. Võib oma otsekohesusega poetada mõnegi killu Tallinki salaplaanidest.

29. Urmas Nimmerfeldt 910,6
Juba neljas Sylvesteri mees tabelis. Tegutseb kinnisvara ja meretranspordi vallas. Võiks endale üle poole miljardi krooni dividendiks maksta.

30. Aivar Berzin 827,5
Vestman Grupp on ilmselt üks Eesti suuremaid eramaaomanikke ja ilmselt ka üks suurima kontorite arvuga kinnisvarafirmasid. Korraga müügis üle 650 eri objekti. Suudab Vestmani nime all toimetada ka Piibelehe kinnisvaraarendust.

31. Indrek Rahumaa 813,8
Praegu üks säravamaid tähti Eesti äritaevas, eriti pärast seda, kui Kalevi ja Tere ost lõplikult vormistub. Viimasel aastal oma äri agressiivselt laiendanud. Miski pole talle võõras. Juba tema haldusfirma nimi Investeerimisvabrik ütleb, kellega tegu. 35aastase noore mehena on tal suuremad teod loodetavasti veel ees.

32. Toomas Sildmäe 804,1
Hansapanga üks asutajaid, kes on juba ligi kakskümmend aastat tegutsenud hotelliäris. Kui kõik plaanide kohaselt läheb, annab peagi Pärnu maantee ühele sisekvartalile vanalinna pervel uue ilme.

Tunneb elust täit mõnu, mida näitab ka pidevalt vahetuv autopark.

33. Mati Tusov 774,3
Salatsev ja avalikkust vältiv kinnisvarahai, Oliver Kruuda hea vari. On suutnud Kalevi endise peamaja ehk praeguse politseistaabi ja piimatööstuse vahele jääva suure maalapi muuta jõukuse oaasiks.

34. Toomas Luman 773,4
Enim eri riikide kõikvõimalike teeneristidega pärjatud Eesti ettevõtja, kes saab rinda panna ka kolm eri klassi Eesti oma Valgetähte. Tavaelus börsifirma Eesti Ehitus juht ja suurim omanik, kes on võtnud oma haldusfirmas Luman ja Pojad kaasosanikuks poegade asemel hoopis abikaasa Liivi.

35. Madis Habakuk 753
Haldusfirma Revor Systems teenis läinud aastal ligi 165 miljonit krooni puhaskasumit, kuid see ei tulnud tuntuima tütre EBSi tublist tööst kõrghariduspõllul, vaid peamiselt kinnisvara ümberhindlusest. Kinnisvara ongi teeneka professori suurim aardeallikas.

36. Jüri Vips 720,4
Märksõnadeks jae- ja hulgikaubandus ning enesestmõistetavalt ka kinnisvara, mis enamasti seotud aapestiku kolme esimese tähega ABC. Tuntuim kaubamärk on siiski Comarket, mille alla kuulub ligi 20 üle Eestit asuvat toidupoodi.

37. Oliver Kruuda 712,1
Suudab ajakirjanduse endast pidevalt kõnelema panna. Suurim muutus mehe ärielus on Kalevi ja Tere müük, mille juriidiline vormistus küll veel konkurentsiametis heaks kiitmata, ning keskendumine meediale. Viimane meenutab küll vähemalt praegu rahapõletusaktsiooni.

38. Mihhail Gnidin 708,1
BLRT Grupi ja selle juhi Fjodor Bermani juriidiline nõustaja, kel ka endal soliidne aktsiapakk tagataskus.

39. Endel Siff 705
Vitaalne ärimees, keda jagub kõikjale - kütus ja transiit, sadamad, peenmehaanika, plastitööstus, lasertehnoloogia rakendused, eralennud, koolistaadion. Ja muidugi kinnisvara, kus ta üritab lõhkuda linnavalitsuse kirge enamik projekte kindlatesse aukudesse mängida.

40. Märt Vooglaid 690,3
Kinnisvara ja veel kord kinnisvara. Eestis, Lätis ja Venemaal. Niisama ootamatu, kui oli Vooglaiu taasrikastumine Urmas Sõõrumaa käe alla, niisama ootamatu oli ka nende kahe mehe lahkuminek. Aga seltskonnas mahuvad ühe pildi peale endiselt.

41. Ando Aron 685,3
Kvaliteetsete tööriistade müük Stokkeri kauplustevõrgus. Põllumajandus ja põlluseadmete müük. Kinnisvara nii eri ettevõtete kaudu kui ka eraisikuna, tegelikult füüsilisest isikust ettevõtjana.

42. Vello Kunman 653,4
Kõik, mis ehitatud Järve keskusesse, kuulub Kunmanile. Lisaks veel perekonna ühisomandis olevad ehitus- ja mööblikauplused ning hiiglaslikud põllumaad. Ja mõistagi Silikaat, mille omanikfirma Esraven õnnistas sel aastal meest Eestis seninägematu dividendiga.

43. Urmas Sõõrumaa 626,2
Turvaäri kestab endiselt, kuid pole enam kaugeltki peamine. Põhiline on juba mitu aastat kinnisvara, Eestis, Lätis ja Venemaal. Rotermanni kvartal muutub sõna otseses mõttes Cityks. Rääkimata viiest pealinna koolimajast.

44. Andrei Žukov 625,6
Tallinna Äripank, mille juhtorganites töötamisele Eesti Pank veto pani. Sellelt samalt pangalt üle tulnud nõudeõigus Rapla piimatööstuse kinnisvarale. Vahendanud ka reaktiivlennuki müüki. Pangakontodel on pidevalt ootel vähemalt 100 miljonit krooni.

45. Andres Saame 619,5
Hansapanga asutajaid, kes psühholoogi diplomile vaatamata leidnud end kinnisvara alal. Kodumajatehas ja Kodumajagrupp ei vaja vist enam kellelegi tutvustamist. Läks esimeste hulgas Lätti, rohkesti erinevaid kinnisvaraprojekte Eestis.

46. Rein Kilk 610,4
Mees nagu orkester. Liigub oma kabinetautoga pidevalt Tartu, Pärnu ja Tallinna vahet, mis kujunenud omamoodi Bermuda kolmnurgaks - toiduainetööstus, sadamad, kinnisvara, meelelahutusäri, oma turvafirma, trükikoda, puidutööstus… Tänu ajalooliste hoonete taastamisele peaks muinsuskaitse kirumise asemel mehele mälestusmärgi püstitama.

Rikaste tabeli kasutegur on null, missivõistlusest on ka rohkem kasu. Misse võib seal siis kas või reklaamina kasutada, rikkaid mehi selleks kasutada aga ei saa, kommenteeris Äripäeva Rikaste TOPi ettevõtja Rein Kilk.

Kilk lisas, et ta on varasematel aastatel vaadanud tabeleid, kuid põhiliselt ainult korraks ning pannud kõrvale, et hiljem sirvida, kuid ajanappusel pole seda teinud. "Hea, et ta on reedeses lehes, meelelahutuslehes, seal rohkem aega teda sirvida ehk. Aga ma ei näe selles endale kasutegurit, pigem ajakulu. Kui ma oleksin näiteks lennukis ja kõik ristsõnad lahendatud, siis võtaksin tabeli ette," lisas ta.

Tabeli koostamise metoodika on ka Kilgi sõnul mitmeti tõlgendatav ning tegelikku seisu ei peegelda. "Kui tahad miljardäriks saada, siis vii ettevõte kiirelt börsile. Kiirelt tõuseb ettevõtte väärtus ning sa seisad kohe poole kõrgemal börsil esindamata ettevõtteist. See näitab tabeli sisulist jama. Kes ei ole börsil, need on madalamal kohal. Kes on börsile viidud, saavad ettevõtte uue väärtusega lajatada," sõnas Kilk.

"Mulle on see tabel aga ikka meelelahutus ja esimesed 10 nime loen läbi. Kuid siiski on asi nagu missivõistlus. Umbes nagu näiteks see devalveerimise lugu. Seda võib võrrelda mingi katastrooffilmiga ning tekitab üht emmotsiooni, teine ja parem emmotsioon tuleb siis rikaste tabelist," mainis Kilk.

Samas, leidis Kilk, et tabeli koostamiseks kulunud tööd tuleb hinnata. "Kui keegi kirjutab sellist jama nagu krooni devalveerimise lugu, kus puudub analüüs, seoste selgitus maailmaga ja nii edasi, siis rikaste tabeli puhul on tehtud analüüs. Olgugi, et numbrid ei pruugi olla täpsed, on siia tabelisse sattunud mehed, kes suurusjärgus ongi nii kõvad mehed," sõnas Kilk.

47.-48. Parvel Pruunsild, Vahur Voll 590,4
Ei hetkegi rahata. BIG ehk Balti Investeeringute Grupi Pank pakub küll teiste pankadega võrreldes märksa kõrgema intressiga laene, kuid areneb jätkuvalt tõusvas joones. Lisaks Eestile ka Lätis. Tulukuse näitajate poolest teeb BIG ära ka Hansa- ja Ühispangale.

49. Rain Lõhmus 583,5
Väga võimalik, et Eestis asuv aardekirst on vaid jäämäe veepealne osa. Seda, kas see väide ka paika peab, teab vaid Šveitsi residendist Lõhmus ise. Tõeline pankur, nagu ütlevad mehe kohta teised Hansapanga asutajad.

50. Sven Mansberg 583,6
Tuntud kui Säästumarketite keti üks looja ja edasimüüjatest. Kuulus otsapidi ka Eesti Raudtee omanikeringi. Hetkehuvi on keskendunud aktsiatele ja kinnisvarale. Tallinnas Pärnu mnt 10 asuva skandaalse hiidkinnistu üks omanikke.

51. Tõnu Toomik 582,3
Tabeli 2. mehe Toomas Annuse lähim kaasvõitleja Merko Ehituses ja eriti Merko Grupis.

52. Ants Laos 578
Õnneliku käega ammune minister, kes on suutnud oma oskusteabe aktsiate vastu vahetada.

53. Neinar Seli 575,7
Peaminister Andrus Ansipi sõber, kes teab, et tema teadmata ei juhtu Tartus midagi.

54. Enn Kunila 566,4
Üks neljast omaaegsest Norma kulddirektorist, kes oma kunstikogust ülevaate saamiseks koostas hiljuti kena kataloogi.

55. Egon Mats 550,4
Eesti Ehituses Toomas Lumani järel suuruselt teine, nagu ka Tallinna jahtklubis. Jõelähtme golfiklubis jagab esikohta Eesti Ehituse kolmanda mehe Mait Schmidtiga.

56. Tiina Mõis 549,2
Endine Hansapanga tubli perenaine, kes nüüd tunginud karmi ja mehisesse kütuse- ja laevandusmaailma.

57. Andres Rätsepp 548
Indrek Rahumaa kauaaegne äripartner kergetööstuse vallutamise retkel.

58. Toomas Tamm 547
Endanimelise transpordikontserni looja, annab idavirumaalastele tööd ja leiba.

59. Andres Järving 540
Kunagine Norma finantsdirektor, Jüri Käo ja Enn Kunila äripartner.

60. Indrek Prants 511,7
Kümme kohta kõrgemal asuva Sven Mansbergi lähim äripartner nii kinnisvaras kui ka muudes tegemistes.

61. Joakim Johan Helenius 498,5
Tuli 14 aastat tagasi Eestisse panka ostma. Jäi küll sellest ilma, kuid leidis endale siit rohkesti muid investeerimisvõimalusi.

Investeerimispankur Joakim Helenius ütleb, et tema tunded seoses Eesti Rikaste TOPiga on igati neutraalsed ja tal ei ole selliste nimekirjade koostamise vastu midagi.

"Kõik need numbrid on avalikud ning igaüks, kellel on kalkulaator ja viitsimist, on võimeline samasuguse nimekirja kokku panema," räägib Helenius.

"Inimesi huvitab teiste raha lugeda, saada teada, kui palju on teistel raha, seda eriti kõige rikkamatel," lisab Helenius.

"Tõsi on see, et tegelikke numbreid Rikaste TOP ei näita. Tabel on kokku pandud põhimõtteliselt majandusaruannete või kasumiaruande järgi," ütleb Helenius.

Küsimusele, kas Helenius ka ise Rikaste TOPi loeks, vastab investeerimispankur, et loomulikult vaataks. "Ma olen ju ka vaid inimene, inimlik uudishimu, kas on mõni huvitav nimi tabelisse juurde tekkinud, kes teinud suure hüppe ning teeninud korraga suure raha," räägib Helenius.

Järgmise aasta kohapealt on Helenius skeptiline. "Paljudel inimestel, kes täna on tabelis kõrgel kohal, tekivad tulevikus probleemid ja võib eeldada, et mõned kukuvad tabelist välja," ennustab Helenius. Põhjusena näeb ta tõika, et majanduse õitsengu ajal on raha kerge teha.

"Ma usun, et kaduma hakkavad esmajärjekorras kinnisvaraga hiigelsummasid teeninud ettevõtjad. Oli super aeg kinnisvaraga spekuleerimiseks, pangad andsid kergelt laenu, ehitushinnad olid madalal ja turg volatiilne," sõnas Helenius.

Rääkides endast ja järgmise aasta Rikaste TOPist, prognoosis Helenius, et teda võib leida 2008. aasta tabelis juba esikümnest.

62. Oleg Ossinovski 496,4
Raudteevagunid, mis sõidavad Eestis, Lätis, Leedus ja muidugi Venemaal.

63. Heiti Hääl 485,2
Ei oota elult armuande: Alexela tanklakett, Paldiski terminaal, Kiviõli keemiakombinaat, OmaKoduMaja, hobused…

64. Toivo Annus 472,3
Otsib ja leiab rakendust Skype'i müügiga teenitud miljonitele.

65. Vjatšeslav Leedo 461
Legendaarne laevnik, keda järjest enam tõmbab maismaa ja kinnisvara.

66. Aivar Aigro 456,3
Dreamland - Tallinnas ja Harjumaal tegutsevad kinnisvarafirmad, mis liidetud üheks tulusaks Unistuste Maaks.

67. Hillar-Peeter Luitsalu 438,2
Üks kolmest Arco Vara suurkujust.

68. Sulev Kodu 427,2
Igaühele midagi: Cartini teksapoed ja Hinnapommi kauplused. Lisaks kinnisvara üle Eesti.

69. Jüri Käo 425,8
NG Investeeringute punutud hiidkontserni juht ja ideoloog, Enn Kunila ja Andres Järvingu partner.

70.-71. Arti Arakas, Richard Tomingas 423,5
Arvo Vara suuromanikud, kes trotsivad loodetavasti ajutist mõõna kinnisvaraturul.

72. Viktor Mõisja 420,7
Juhatab Toomas Annuse varjus kogu Merko Ehituse betoonimajandust.

73. Koit Uus 417,8
Haapsalu jõuline ettevõtja, kel rohkesti sinasõpru pealinna poliitikute hulgas.

74. Jüri Uppin 408
Susi hotell ja kõik, mis selle ümber. Püstitanud endale Jüriöö-nimelise ausamba.

75. Oleg Gross 404,5
Üksi ja omadega - oma kaup ja oma kauplused. Kutsutud ka Virumaa krahviks.

76. Janno Rokk 404,3
Suudab kinnisvarast välja pigistada imelisi numbreid ja nimetab oma äri Elukooliks.

77. Hannes Tamjärv 400,3
Hansapanga looja ja Rocca al Mare kooli haldjas. Kolme mõisa omanik, kellele mõisniku elu on võõras.

78. Gerhard Eberle 399,3
Tõestab, et Eestis on õmblustoodete valmistamine tulus.

79. Marek Antoniak 395,7
Vaeste-Tiskre ja Smurfiküla rajaja, kel Tallinnas teoksil ka mitu jõuka rahva projekti.

80. Nikolai Ossipenko 392,8
Ida-Virumaa esikojamees, kes tunneb hästi kohalikke peremehi.

81.-82. Raivo Rand, Aivar Tuulberg 392,6
Tartu jõuline äritandem, kelle huvi ehituse ja kinnisvara vastu on kandunud üle Eesti. Barclay hotelli omanikud.

83. Valeri Karkatšev 390,4
Veel üks Fjodor Bermani abilisi BLRT Grupi paisutamisel.

84. Pjotr Sedin 379,1
Viis vineeritootmise Tallinnast välja ja muudab nüüd vanu tehasehooneid elamiskõlblikuks.

85. Raivo Tamm 375,3
Aitab 58. kohal asuval isa Toomasel perele kuuluvat transpordiäri edendada.

86. Heino Harak 372,1
Teab elektri kohta kõik, eriti mis puudutab Tallinna tänavate valgustust.

87. Ahti Heinla 369,3; 88. Priit Kasesalu 363,2; 89. Jaan Tallinn 362,8
Kolm Skype'i meest, kes jätkavad juba järgmise Eesti Nokia otsinguid.

90. Boriss Fursa 360,3
Vahet pole, kas tegu on vana- või väärismetalliga, kõik muutub rahaks. Ja mõistagi kinnisvara.

91. Liivi Luman 355,4
Aitab Eesti Ehituse rohkete autasudega pärjatud juhil veelgi rohkem särada.

92. Reinhold Bauer 351,6
Tõestab, et tabeli esimese mehe Armin Karu kõrvale mahuvad veel ka Videomati kasiinod.

93. Valentin Moldavanov 340,9; 94. Alina Jermakova 340,8
Eesti ajakirjandusel veel avastamata soojusmõõturite tootjad, tegutsevad Eestile lisaks ka Venemaal ja Ukrainas.

95. Alexander Kofkin 340,7
Laieneva Meriton hotelli omanik, sinasõber Tallinna meeri Edgar Savisaarega.

96. Indrek Kuivallik 327,4
Starmani kaabeltelevisioon, lamekatused ja kinnisvara.

97. Ruslan Rastoštšenkov 325,1
Mõned hotellid ja rohkesti kinnisvara, piskuga lisaks metallimüüki.

98. Tarmo Sumberg 324,1
Hotelliäri Eestis ja Lätis, aktsiainvesteeringud on usaldanud Haraldile ja Manfredile.

99. Ott Kikkas 323,2
Kauaaegne Merko ehitusjuht, kes nüüd oma rida ajab. Ikka ehituses.

100. Jori Pekka Ala-Jyrä 313,7
Neiseri nahkmööbel.

101. Vladimir Migovk 313,2
Kala töötlemine ja ost-müük, kinnisvara.

102. Kalle Sults 307,3
Erinevad kinnisvaraprojektid, muu hulgas annab rendile Viru tänava lilleputkasid.

103. Leho Siimsen 305,8
Kaupleb aastaid Nissanitega, vähemat aega ka paberiga.

104.-105. Kaido Kruusoja, Viljo Vetik 305,6
Üle saja aasta tagasi tähistas Port Artur Vene-Jaapani sõja veriseid sündmusi, nüüd juba kümme aastat Pärnu kesklinna kaubanduskeskusi.

106. Peeter Luik 302,2
Kinnisvara ja kodu kaunistavad riidekangad.

107. Olari Taal 298,8
Hansapanga üks asutajaid, investeeringud ja eraalgatuslik riiklik looduskaitseala.

108. Jaan Pillesaar 295,2
Helmese arvutid ja oma perearstisüsteem, investeeringud.

109. Mai Kaarepere 294
Rein Kaareperelt päritud Krenno omanik.

110. Dmitri Kubõškin 291,6
Bermani kompanjon, BLRT Grupi administraator, Dünamo jalgpalliklubi president.

111. Ülo Metsaots 282,3
Merko Grupi väikeaktsionär, lahkus aastaid tagasi Merko Ehituse finantsjuhi kohalt.

112. Peeter Puusepp 281,2
Tabeli 20. mehe Tiit Aava vähemuskompanjon, kinnisvara.

113. Rainer Hinno 278,5
Kinnisvara arendus ja haldamine, põllumajandus.

114. Urmas Uustal 278,1
Osaline Tartu võimsas kinnisvaragrupis, hotelliomanik.

115. Sven Lennart Alpstal 274,5
Luksusjahi kaatrid ja jahid rändavad peamiselt mehe enda kodumaale Rootsi.

116. Alle Vanaselja 271,2
Norma ühe eksdirektori Indrek Vanaselja lesk.

117. Vladimir Žarikov 267,7
Tabeli 90. mehe Boris Fursa aatekaaslane, metall ja kinnisvara.

118. Lembit Kirsme 258,1
Harju KEKi ja Harju Elektri juhtfiguur, investeerib haldusfirma Kirschmann kaudu.

119. Galina Ignatenko 257,2
Mereagentuuri looja Sergei Ignatenko lesk, kes äri jõudsalt edasi arendab.

120. Jüri Mõis 252,7
Hansapanga üks asutajaid, investor, haldab enam kui 1500 tsisternvagunit.

121. Vasily Koshelev 243,8
Kinnisvara ja arendusprojektid, Lugosta nime all.

122. Andres Koger 243,5
Jõuline ehitusettevõtja, ületab tänavu käibega miljardi piiri.

123. Toomas Peek 241,6
Tele2 eellase ehk Levicomi endine omanik, investeeringud.

124. Veljo Kuusk 239,4
Investeeringud peamiselt kinnisvarasse Saadu ja Kobe nime all.

125. Peeter Kern 237,6
Starmani üks juhtfiguure.

126. Eerik Entsik 236,9
Vandeadvokaat, kel kopsakad osalused kinnisvaraprojektides. On see õigusteenus?

127. Taavi Raadik 236
Tabeli 30. mehe Aivar Berzini äripartner, maa ja mets.

128. Mart-Järvo Hirtentreu 229,3
Elektrimootorid ja sildkraanad valmivad Koerus ja Põltsamaal Konesko nime all.

129. Ülo Pärnits 228,5
Üks teenekamaid äritegelasi, tahab Ülemistest rikkuse linnaosa teha.

130. Armin Kõomägi 228,2
Ei ole oma ilukirjandusliku loomingu kõrval ka investeeringuid unarusse jätnud.

131. Mait Schmidt 227,3
Eesti Ehitus, Jõelähtme golfikeskuse juhttegelane ja andunud golfimängija.

132. Viktor Siilats 221,6
Keemikuharidusega autokaupmees, keda aina enam köidavad kaatrid ja sadamad.

133. Mart Lajal 219,9
Kõrbeliivadel rallinud mootorrattahull, tabelis 41. kohal oleva Ando Aroni vähemuspartner.

134. Endel Ermel 217,3
Famila on nii kinnisvara, ehitus kui ka puiduäri.

135. Jaak Roosipuu 216,3
Tuhast tõusnud kinnisvaraomanik, taskus mälestused Talinvesti hiilgeaegadest.

136. Anti Kalle 214,6
Sportland Eestis, Lätis, Leedus, Venemaal ja Soomes. Ja muud spordipoed veel ka.

137. Galina Aleksandrova 210,6
Kõik, mis puutub BLRT Grupi raamatupidamisse.

138. Heiti Allmäe 209,6; 139. Olar Gofman 208,9
A G - teismeliste ja muidu end noorelt tundvate inimeste moerõivad. Sekka pisut restoraniäri.

140. Meelis Sinilo 207,8
Mesiinvestor, kinnisvarafirma Rime Holding omanik.

141. Margus Linnamäe 201,7
Ravimid ja apteegid.

142. Rein Tallermo 200,4
Estconde kinnisvarakontserni üks loojatest.

143. Egrit Viitkin 199,1
Veokite ost-müük, korraldab ka ise kaubavedu.

144. Maie Pihelpuu 197
Priit Pihelpuu juhib, Maie Pihelpuu omab: kinnisvara, mets ja maa Martin Sonilt.

145. Andres Sarri 196,6
Eesti Talleksi mõjuvõimas juht, kinnisvara ja autod.

146. Robert Herman 195,9
Kinnisvaraprojektid, proovib kätt ka ehituses.

147. Toomas Agasild 195,6
Kunagine kolhoosiehitaja, Pärnu Tervise ja Terviseparadiisi üks omanikke.

148. Sulo Nigul 194,6
Arendusprojektid Eestis ja Lätis, investeeringud on hoiul Magister Morumis.

149. Toivo Ninnas sen 193,5
Elupõline merenduspealik - Tallink Grupp ja Pärnu hotell Viiking.

150. Anatoli Lipinski 191,9
Tegeleb Muuga sadama kaldapealsel ekspedeerimise ja laevade teenindamisega.

151. Toomas Arumäe 191,6
Glaskeki aknatootmise üks omanikke, kursis ka sanatooriumi Tervis tegemistega.

152. Alar Tamming 191,1
Valuuta ost-müük, kuld.

Mida arvate Äripäeva koostatavast Rikaste TOPist?
Mulle see TOP meeldib. Olen seda ikka vaadanud, inimlik uudishimu on suur. Olen ka seda meelt, et inimeste tulud peaksid olema avalikud.

Iseasi, kas TOPi koostamise arvutusmetoodika on kõige õigem.

Kuidas enda kohaga TOPis rahul olete?
Sellel kohal ei ole mitte mingit vahet. Peaasi, et jätkuks endale ja lastele kvaliteetseks eluks.

Siis on kohatu küsida, millist kohta järgmiseks aastaks sihite?
Järgmisel aastal tahan olla vaimselt arenenum.

Mida arvate TOPi võitjast Armin Karust?
Armin Karu puhul on näha, kuidas meedia tõstab oma kangelased üles ning paiskab siis põrmu. Tunnen teda hästi ning pean temast väga lugu. Inimesena on ta 15 aasta jooksul teinud läbi positiivse arengu. Iseasi, kas Olympicu börsile minek oli kõige õigem samm.

153. Jüri Zoova 188,9
Evelekt on 7 kauplust üle Eesti ja Overko on kinnisvara, ka Tänassilma tehnopargis.

154.-157. Eduard Gorshenin, Maxim Grigoriev, Aleksandr Semjonov, Artur Veisman 188,6
Nordmet on värvilise metalli ost-müük Tartus ja Nordmet Invest kortermajade ehitus Tartu külje all.

158. Vello Merilo 187,7
Investeeringud kinnisvarasse ja väärtpaberitesse.

159. Toomas Tool 186,3
Salapärane mees, kes vahepeal oma ärid Lätti registreeris ja nüüd neid tagasi Eestisse toob.

160. Tullio Liblik 185,5
Kinnisvara ja tuulegeneraatorid. Oskab maid vahetada.

161. Are Altraja 184,5
136. kohal oleva Anti Kalle äripartner, Sportlandi rahvusvahelise keti üks omanikest.

162. Allan Mänd 183,4
Teab, et ka Ida-Virumaal on kinnisvara hinnas.

163. Tiit Vähi 182,9
Silmet ja Pühajärve puhkekeskus. Ekspeaminister Vähi on kaasanud aktsiate jagamisega äritegevusse kogu suguvõsa.

164. Boriss Avdejev 182,6
Valmistab ohtlike vedelike taltsutamiseks mahuteid ja müüb metalli teistelegi.

165. Olav Miil 181,6
Rajab ärimaju ning suudab ruumid ka välja rentida, näiteks Äripäevale.

166.-167. Pavel Gammer, Hubert Hirv 179,4
Kinnisvara, hotell ja söögikohad. Armastavad ajakirjandusega kohut käia.

168. Raivo Aavisto 179; 169. Raivo Kütt 178,4
Juba 15 aastat tegutsenud äritandem, kellele meeldib autosid müüa, markideks Opel, Toyota, Lexus ja Chevrolet.

170. Indrek Neivelt 177,4
Suutis rootslastele selgeks teha, et Hansapank ei ole nii odav miskit ja lahkus pärast seda Hansapanga juhi kohalt. Nüüd tegutseb Venemaa panganduses.

171. Rikard Mikael Relander 176,3
Belluse pehme mööbel valmib Virumaal ja Põlvamaal ning rändab sealt Soome ja Rootsi.

172. Aivar Arand 175,4
Ehitus ja kinnisvara Arandi enda nime alt.

173. Aleksander Pajuri 173,5
Napsanud endale osalusi mitmetes kunagiste kolhoosiehitajatega seotud firmades.

174. Arle Mölder 171,6
Kinnisvara. Hüvitusfondiga seotud kohtuasjad hakkavad vaikselt ununema.

175. Helmut Friedrich Keil 171,2
Keil - see on MANi veokid ja haagised, import-eksport, hooldus ja remont.

176. Tõnu Laak 166,5
Hansapanga asutajaid, Laulasmaa puhkekeskus, Estonian Air, Cresco ja kiibid.

177. Urmas Past 166,3
Üks Alexela mehi, kes oma investeeringuid juhib Suveujulast.

178. Ivar Valdmaa 164,5
Asutas Ehitustööriista, müüs selle soomlastele ja juhatab seda endiselt, nüüd Cramo nime all. Jõukus ikka kinnisvarast.

179. Avo Lillepea 164,4
Q Vara ja Q Ehitus, osalus küll SLProductionsi kaudu.

180.-182. Peeter Kangur, Riho Sepp, Urmas Sepp 163
Elke Grupp ja Elke Auto, ei neid suuda lahuta… Topauto ka veel selle all.

183. Ivo Lillepea 162,9
Neli kohta kõrgemal asuva Alo vend, muu kõik sama.

184. Andres Toome 162,7
Tegutseb isa Indreku eeskujul kinnisvara alal.

185. Margus Kangur 162,7
Kruudaga koos kohukesed, teistega muud ärid alates Honda sõiduautodest ja lõpetades kinnisvaraga.

186. Tiit Veeber 161,2
Tartus ikka soojaparun, mitte sooparun, nagu dividenditabelis kogemata kirjutasin.

187. Ülo Aljand 160,2
Kinnisvara ja Snaige külmutuskapid, kõik Kodala nime alt.

188.-189. Grigori Oništšenko, Rein Tõntson 158,5
Sadamavees liiguvad puksiirid ja pangas väärtpaberid, paikne on ainult kinnisvara.

190. Tiit Kõuhkna 157,7
Jõukust ei too tuppa mitte kalapüük ja -tööstus, vaid kinnisvara.

191. Igor Chumakov 157,6
Pakub oma Eskaroga konkurentsi teistele värvitootjatele.

192. Andrus Allik 156,6
Ehitusmaterjalide müük Tartus, Pärnus ja Võrus, kinnisvara ja suure tähega Aktsiavahendus.

193. Hugo Osula 156,3
Vahetas trammid ja trollid 18 aastat tagasi busside vastu. Ja nagu näha, edukalt.

194. Nadežda Levada 155,9
12. kohal asuva Viktor Levada abikaasa ja juba mitu aastat ka Levadiamaa kaasomanik.

195. Einar Kelder 154,5
Kinnisvara, kaasa arvatud Pärnu Härma Keskus.

196. Tõnis Palts 154,1
Otsese ütlemisega investor, kes otsib rakendust ammusele Levicom-teenistusele.

197. Valdek Kaurit 153,6
Kadunud Robert Lepiksoni äripartner. Kinnisvara ja kivisüsi.

198. Juhan Kolk 152,1
Teeb kõike koos 21. kohta kõrgemal asuva Urmas Pastiga. Oma kasiinokett ja palju muudki.

199. Igor Bernovski 152
Kinnisvara ja paekivitootmine.

200. Margus Säde pärijad 151,8
Läinud suvel mõttetu kihutamise tagajärjel hukkunud mees. Konesko ja elektrimootorid.

201.-202. Meeli Leeman, Urmas Leeman 151,1
Abielupaar, kes pakub Lenne lasterõivad nii suveks kui ka talveks. Ikka endavalmistatuid. Urmas Leeman on ka aktiivne väikeinvestor.

203. Laivi Mesikäpp 150,8
Pro Kinnisvara koos oma projektidega, rosinaks Setomaa turismitalo.

204. Nerijus Grušnius 150,4
Leedulane, kes teinud puidu ja paberiga Eestist oma kullaaugu.

205. Aleksandr Kovaltšuk 150,1
Endine Marlboro-mees. Nüüd peamiselt kinnisvara, selle arendamine ja menukas ööklubi.

206. Veiko Tišler 149,9
Paldiskis naftaterminal, Haapsalus oma kuurort.

207. Veljo Ipits 148,4
Salvestist konservid ja hoidised, Wermost mööbel.

208. Andres Valgerist 148
Kõikvõimalike trasside ja torustike rajamine, gaasimüük ja mõned väiksemad tanklad.

209. Jaan Puusaag 147,9
Penosili ehitusvahud (endine Krimelte), kinnisvara ja investeeringud.

210. Galina Lipinskaja 147,8
Osaleb koos poja Janiga (tabelis 500. koht) perepea Anatoli Lipinski (150. koht) sadamaprojektides, vähemalt nende nõukogudes.

211. Viido Einer 147,6
Venus Kinnisvara, mille all tegutsevad ka Suurtüki-nimelised jalatsikauplused. Muu äri veel pealekauba.

212.-214. Jaan Koppel, Heiki Mölder, Toomas Suurvärav 147,2
Kodumasinate ja olmeelektroonika jae- ja hulgimüük, lisaks parfümeeriatooted, rõivad, kullasepad ja toitlustamine, mis kõik koondub lõpuks Raglori alla.

215. Igor Pihela 145,6
Eesti Näituste paviljonid ja messid, lisaks ka kinnisvara.

216.-217. Mati Kitt, Aivo Rosenberg 145,4
Katusefirma Toode omanikud, kes hiljuti teatasid poolte aktsiate müügist.

218. Maris Johannes 145
Ehitusmaterjalide müük Espaki ketis.

219.-220. Siim Seppik, Sulev Seppik 144,9
Komeedina kinnisvarataevasse tõusnud noored mehed, keda ajakirjandus tutvustab eeskätt kui Ain Seppiku poegi.

221. Mikko Tapio Kuosmanen 144,2
Soome ärimees, kes Eestis kutsub kõiki huvilisi oma ABC kingapoodidesse.

222.-223. Raoul Juhanson, Kalmer Kriisa 144
Onix Investil on pooleli mitu mahukat kinnisvaraprojekti.

224.-227. Igor Geller, Ivan Popov, Dmitri Rozenblat, Nikolai Salnikov 143,9
Kai Konstruktor ei ole mitte näpuharjutus noortele meistrimeestele, vaid ehituses ja kinnisvaras ilma tegeva ASi Kolle omanikfirma.

228. Jaak Nõmmsalu 143,8
Põllumajandusmasinate müük ja kinnisvara.

229. Arvo Nõges 143,2
Gamma ei tähenda üksnes aktsiate ostu-müüki, vaid ka ehitusfirmat ja kinnisvara.

230. Toomas Kõuhkna 142,7
190. kohal oleva Tiidu poeg, kes kaheksa aastat tagasi 37. kohal asuvast Kruudast lahku lõi.

231. Mart Habakuk 140,2
35. kohal oleva professor Madise poeg, tunnustatud audiitor, kes leidnud end kinnisvaras.

232. Jaan Kabin 140
Mõne kuu pärast oma 70. sünnipäeva pidav teenekas ehitusettevõtja, kelle valikutes on esikohal tähekombinatsioonid KEK ja EKE.

233. Taivo Ruus 139,7
Vandeadvokaat, kes teenib lisa metalltaara valmistamisega.

234. Maido Kiviorg 139
Börsiettevõtete aktsiad, ehitus ja kinnisvara.

235. Meelis Milder 138,5
Baltika suuromanik, kes uut tehast avades andis Savisaarele pooliku säärega püksid.

236. Kurmet Ossip 137,8
Müüb hulgi ehitusmaterjale, teeb plekitöid ja haldab kinnisvara.

237. Kristian Kesner 137,3
Mees, kes juhatas rikkuse oaasi noored Seppikud, kes tänaseks on küll Kesnerist lahku löönud.

238. Arne Veske 136,1
Läänemaa lehe suuromanik, kelle põhiline sissetulek pärineb kodukaupade müügist.

239. Lea Tallermo 136
142. kohal oleva Reinu abikaasa ja äriline toetaja.

240. Andrei Murgo 135,4
On oma NS-Kingaga 211. kohal asuva Eineri ja 221. mehe Kuosmaneni konkurent.

241. Eliis Näro 135,3
Kinnisvara siin ja seal, kaasa arvatud pool Saare hotelli, mis kipub miinusesse jääma.

242. Priit Kotkas 134,5
Võitles vanasti Kalevi koosolekutel kommivabriku suuromaniku Oliver Kruudaga, nüüd mehel oma Kommivabrik. Raha tuleb ikka kinnisvarast.

243.-245. Dmitri Drajev, Valeri Gridnev, Mihhail Leznin 134,3
1,7 miljardi kroonise käibeni jõudnud Ehituse ABC loojad ja arendajad, kes käivad lisaks Nigulas õlut pruulimas ja võtavad üht-teist ette ka kinnisvara alal.

246. Vladimir Oberšneider 132,8
Glaskeki aknatööstuse üks omanikke, 151. kohal oleva Toomas Arumäe partner.

247. Jaak Pählapuu 132,6
Vanni- ja mööblikontserni Balteco suurim omanik

248. Igor Savenkov 132,4
Tuntud viinatootja ja turvafirma omanik, rikkuse allikaks aga taas kinnisvara.

249.-250. Helle Kukk, Janek Kukk 132,1
Näitavad oma ühise kinnisvaraäriga, et ka ema ja poja tandem on võimalik.

251. Jaanus Glaase 132
Kinnisvara ja muud investeeringud, annab ka ise laenu.

252. Endel Palla 131,3
Harju Elektri kauaaegne tegevjuht, nüüd juba aastaid nõukogu esimees.

253. Toivo Jalakas 131,2
Müüs eelmisel aastal osaluse FEBis ja FEB Sanitaartehnikas, tegeleb nüüd aktsiainvesteeringutega.

254. Sven Voites 131,1
Toidu- ja tööstuskaupade hulgimüük, kinnisvara, oma marmelaadi- ja kaljatehas.

255. Tarmo Villemi 130,8
Metallist uksed ja aknad ikka Saku Metallist, ka Lätis.

256. Uuno Lausing 130,7
Tiigi Keskus, kinnisvara, teravili, suhkur ja veel palju muud.

257. Roman Talnis 130,1
Paekillustik Harku karjäärist. Kinnisvara ikka ka.

258. Toomas Valgmäe 128
Kodumasinad ja koduelektroonika, sagimist ka kinnisvaraga.

259. Heino Priimägi 127,9
Tegi omal ajal õige valiku, asudes Oliver Kruuda selja taha. Sai enne Kalevi ja Tere müügiotsust lubatud osalused kenasti kätte.

260. Neeme Raig 127,5
Pere Leib, aga pärast selle 50% aktsiate müüki Rein Kilgile on jäänud viimase varju.

261. Agu Möldre 127,4
Raudbetoontooted, puidutööstus ja kinnisvara.

262. Madis Soodla 127,3
Kinnisvara ja teraviljakakasvatus, mis liidetud kena nimega Maarjamündi alla.

263. Erich Rannu 127,2
Kinnisvara ja investeeringud, aasta tagasi ka rehvimeister.

264. Arvi Liivik 127,1
Ehitusmaterjalid Espaki ja Valmeco nime all.

265. Toomas Linamäe 127
Kinnisvara ja puidukaubandus.

266. Toomas Külaots 125,8
Kinnisvara ja paekivi kaevandamine Maardu karjääris.

267. Urmas Sooaluste 125,5
253. kohal asuva Toivo Jalakase aatekaaslane, FEB Sanitaartehnika üks eksomanikke.

268.-269. Rein Koov, Raivo Vare 125,3
Partnerid juba alates Edgar Savisaare valitsuskabinetist. Praegu aga naudivad ning investeerivad Narva Elektrivõrkude müügist laekunud miljoneid.

270. Kristel Sarri 125,2
145. kohal asuva Andrese abikaasa, Eesti Talleksi üks omanikke.

271.-272. Toomas Määrits, Tõnu Samm 124,6
Kaarsilla nime all kinnisvaras tegutsev äritandem.

273. Aleg Kirs 124,5
Aktsianoppeid mitmetes Astri-nimelistes firmades ja mujalgi, valdav ikkagi kinnisvara.

274. Heini Nurga 124,4
Erinevad metalltooted ja -konstruktsioonid, mis lähevad enamasti Soome.

275. Vjatšeslav Fursov 124
Bankend Grupi vähetuntud omanik, Aleksandr Kovaltšuki ja Jevgeni Kolesnikovi äripartner.

276. Anti Selge 123,9
Osalus Go Groupis tänutäheks Marcel Vichmanni ja Tiit Pruuli raudteeäri juhtimise eest.

277. Vello Väinsalu 123,85
ELKE Grupi üks omanikke, 180.-182. kohta jagava trio partner.

278. Tiit Raukas 123,8
Kinnisvara - ise arendab, ehitab ja müüb.

279. Andres Peets 123,2
Mitmekülgne ärimees, kelle hõlma all hoolitsetakse ka valgusfooride eest üle Eesti.

280. Aleksander Denisoff 122,8
Eesti kütuseparunite partner Pakterminalis ja N-Terminalis.

281. Valeri Pärs 122,7
Suudab järjest enam valmistada ja müüa Plasto aknaid.

282. Jürgen Järvik 122,6
Q Vara ja Q Ehituse üks omanikke.

283. Anatoli Smirnov 122,5
Vineeri, saematerjalide ja metalli hulgimüük, staap asub Saha-Lool.

284. Arvo Suppi 122
Kinnisvara, toodab ja müüb ka ise ehitusmaterjale.

285. Matti Karumaa 121,6
Endine Estconde-mees, kes nüüd Loksal ravikeskust peab.

286.-288. Ain Laiverik, Heiki Laiverik, Andres Piiber 121,1
Maru ja Maru Konstruktsioonide omanikud, kes suudavad vajadusel metallist püsti panna terve tehnoküla. Lisaks veel hüdroenergeetikud.

289. Jevgeni Kolesnikov 120,5
Karl Lemani poksiklubi juhtfiguur, Bankend Grupi üks omanikke.

290. Monica Pihlak 119,7
Vandeadvokaat, kel Normas peetud juristiameti meenutuseks osalus NG Investeeringutes.

291. Rommi Roosimaa 119,4
Fiiberoptiliste kaablite ja muude elektroonikavidinate tootmine ja müük Baltimaades.

292. Vladimir Tsvettskihh 119,3
Tsingitud metalli hulgimüük ja teenitu paisutamine kinnisvaras.

293. Michael Stalhut 118,6
Kuusepuit, teravili ning jahutooted.

294. Danil Ignatenko 118,4
Viib edasi oma isa alustatud äri, 119. kohal asuva Galina poeg.

295. Nikolai Jakuškin 117
Kaubaveod raudteel ja tsisternvagunid.

296. Urmas Hiie 116,9
Tolmuimemis-, ventilatsiooni- ja külmutusseadmed ettevõtetele.

297.-298. Sander Kaus, Sven Maanurm 116,8
Järjekordne kinnisvaratandem - arendustegevus Eestis, Lätis ja Leedus

299. Tapani Ensio Teeriaho 116,7
Jälle kinnisvara, eriline huviobjekt on Paljassaare.

300. Aleksandr Šolkov 116,2
Aknad-uksed, veoautode varuosad, toitlustamine ja mõistagi kinnisvara.

301. Madis Ermo 116,1
Alkoholi hulgimüük, mis viinud… Just-just, kinnisvarasse.

302. Heinar Põldma 116
Rõivaste, jalatsite ja muu sinna juurdekuuluva müük 14 kaupluses üle Eesti ja Lätiski.

303.-304. Lembit Makstin, Peeter Vilipuu 115,9
Teede ja tänavate ehituse kroonimata kuningad, Teede REV-2.

305. Ilmi Kuuskaru 115,85
Müüs rootslastele tööstusseadmeid tootva Hekoteki, alles jäi Hekotek Kinnisvara.

306. Villu Põldmäe 115,8
Kliima- ja ventilatsiooniseadmed ning nende paigaldus.

307. Maldar Mäesalu 115,7
Säästumarketi keti üks loojatest ja müüjatest, investeerib aktsiatesse ja kinnisvarasse.

308. Igor Lepetuhhin 115,6
Pakterminali Eesti poole kaaskompanjon.

309. Juss Maurer 115,5
Teedeehitus, kruusa ja liiva kaevandamine, transport ning tehnoülevaatused.

310. Aivar Reivik 115,3
Elektrimootoreid tootva Volta üks omanikke, kes müüb lisaks ka akusid. Olnud ametis ka Tallinna abilinnapeana.

311. Tarmo Uffert 114,8
Autode müük Tartus eri firmade alt.

312.-313. Nikolai Galaganov, Vassili Galaganov 113,8
Vennad, kes ostavad kokku vanametalli ja metallijäätmeid ning muudavad selle rahaks.

314. Martti Lemendik 113,3
Valmistab metallist taarat ja mänguasju.

315. Peeter Palusaar 113,25
Mitmeid kinnisvaraprojekte, mida juhatab hella nimega firma Helle Invest kaudu.

316. Arvo Oorn 113,2
Kuus kohta eespool oleva Aivar Reiviku partner, Volta üks omanikke.

317. Ralf Õng 113,1
Müüs veel paar aastat tagasi autosid, nüüd keskendunud kinnisvarale.

318. Cornelia Schlesinger 112,8
Varustas omal ajal Rikaste TOP 500 selle aasta võitjat Armin Karu mänguautomaatidega. Ka omal väike Play-In kasiinokett.

319. Tiit Pruuli 112,6
Rahutu hingega rännumees, Marcel Vihmanni koolivend ja äripartner.

320. Märt Luuk 112,5
Harju Ehituse juht ja omanik, pisut ka ammuse tööandja Harju KEKi aktsiaid.

321. Toomas Rüütman 112,4
Üllatas suvel Peugeot' müüja Kommest Auto aktsiate ülesostuga, huvid ka kinnisvaras.

322. Andrus Leinemann 112,3
Mustamäel asuva Mustika kaubanduskeskuse ning Cerese aiandite üks omanikke.

323. Meelis Simulant 111,5
Ostab ja müüb nii uusi kui ka kasutatud busse.

324.-325. Leonid Eivin, Mark Eivin 111
Vendadest kütusemehed, kes pärast uute partnerite kaasamist (teiste seas Hannes Tamjärv ja Jüri Mõis) on viinud Letofin Tradingu müügitulu üle 1,7 miljardi krooni.

326. Juri Monogarov 110
Müüb kodumasinaid ja kodutehnikat - Viva Elektroonika!

327. Egon Elstein 109,6
Pärnu Strand Hotelli peremees.

328. Sulev Laanpere 109,2
Savi ei tähenda savi, vaid ehitustöid Pärnus ja mujal.

329. Guido Sammelselg 108,3
Kunstihuviline investor, üks Tallinna Panga ja Eesti Raudtee eksomanikke

Mida arvate Äripäeva Rikaste TOPist?
Ei ole neid vaadanud. Vist üks on kunagi kätte sattunud.

Mind ei huvita see teema, sest mind ei huvita naabrimehe rahakott.

Kuidas enda kohaga TOPis rahul olete?
Mind tõesti ei huvita see teema.

Mida arvate selleaastase rikaste TOPi võitjast Armin Karust?
Armin Karust arvan ma väga hästi, kasiinoärist aga väga halvasti. Miks? Sest ärimehena on Karu väga tubli olnud, kuid kasiinoäri on minu jaoks täiesti taunimisväärne, see on reguleerimata ning kasiinosid on liiga palju, pea iga nurga peal.

330. Indrek Luukas 108,2
Isa Aadu missiooni jätkaja.

331. Eve Sauemägi 107,9
Kodupaber.

332. Toomas Aab 107,7
Pärnu puiduärimees, üks suuremaid metsaomanikke.

333. Alan Uibo 107,5
Kinnisvaraarendus peamiselt Tartus ja selle lähedal.

334. Aivar Leinemann 107,45
Kaksteist kohta kõrgemal asuva Andruse noorem vend, muu kõik sama.

335. Raivo Mererand 107,4
Velgede ja rehvide müük ning paigaldus, kinnisvara.

336. Hans Palla 107,3
Harju KEKi ammune juht, 252. kohal asuva Endli vanem vend.

337. Jaan Soomets 107,1
Kütuse hulgimüük, Mark Oili müügitulu küünib 1,4 miljardi krooni kanti.

338. Hillar Soosalu 106,9
Paadunud kinnisvarahai, teab, mis kuskil ripakil.

339. Urmas Rahnel 106,8
Seitse kohta kõrgemal asuva Toomas Aabi partner, heitis nooruspõlves ketast üle 60 meetri.

340.-341. Märt Järvik, Priit Post 106,7
Teedehooldajad Läänemaal ja mujal Eestis. Priitu on segi aetud Viimsi mail tegutseva nimekaimuga.

342. Toomas Luhaäär 105,8
Vandeadvokaat, kinnisvarategelase Einar Vettuse nõustaja ning äripartner.

343. Toomas Uripea 105,5
Tabeli 30. mehe Aivar Berzini juriidiline nõustaja ja partner.

344. Andres Hermet 104,4
Pankrotihaldur, kes leiab aega ka iseenda investeeringuteks.

345. Valentina Otsason 104,2
Krediidipanga looja Rein Otsasoni lesk, kes on oma osalust pangas järjest vähendanud.

346. Albin Tituk 104,1
Toob Eestisse kütust, mis läheb edasimüügiks peamiselt tabeli 337. mehe Jaan Soometsa firmale Mark Oil.

347. Voldemar Vaino 103,9
Väikese, aga tubli kindlustusfirma Inges juht ja omanik.

348. Tiit Pahapill 103,7
Sama tubli Salva Kindlustuse juht ja omanik.

349. Vladimir Ossavoljuk 103,6
Pakterminali ja N-Terminali partner.

350. Uuto Jugala 103,5
Toodab Sami-nimelises firmas laadureid ja tõstukeid.

351. Arvi Vaaderpass 103,3
Toidulisandite import ja müük, Coffee kohvipoed ja kinnisvara.

352. Toomas Mets 103,1
Aktsiad, võlakirjad, kinnisvara. Kevadeni ka hakkepuit.

353. Raivo Remmelgas 102,8
Hotellid ja kinnisvara, tabeli 97. mehe Ruslan Rastoštšenkovi äripartner.

354. Üllar Udras 102,7
Kinnisvara, omab koos Jaak Roosipuu ja Priit Kotkasega Rävala tänaval büroohoonet.

355. Tarmo Tamm 102,6
Osalused mitmes kinnisvarafirmas ja TreTimberi puiduettevõttes.

356. Urmas Laur 102,2
Uus Maa ja kõik sellega seonduv, osaline megaprojektis Eastern Europe Real Estate Investment Trust.

357. Priit Kessa 100,7
Varustab Baltimaid kange, kuid kvaliteetse napsuga. Lisaks muud investeeringud.

358. Ingrid Prants 100,6
Juhib Ülenurmelt oma väärtpaberiportfelli, kuulus varem Sylvesteri omanikeringi.

359. Tatjana Repina 100,2
90. kohal asuva Boriss Fursa ja 117. mehe Vladimir Žarikovi äripartner.

360. Arno Tammjärv 99,1
Akna- ja uksedetailide tootmine, veidi ka saetööstust.

361. Kaido Saveljev 99
Facio Ehituse üks omanikke, kinnisvara.

362. Göran Valdemar Sjöholm 98,7
Deluxi tekid, padjad, kattemadratsid.

363. Alar Kroodo 97,9
Osaline Tartu kinnisvaraäris ja hotellides, lisaks börsiaktsiad.

364. Hanno Haamer 97,6
Investeeringud kinnisvarasse ja riskikapitalifirmasse.

365. Indrek Sepp 97
Pristise turvasüsteemide müük ja paigaldus.

366. Anders Anderson 96,9
Biokütused, bioenergeetika ja kinnisvara.

367. Janek Reitalu 96,5
Teinud pisikestest asjadest suure äri - naelte, poltide, mutrite ja seibide hulgimüük.

368. Toomas Tromp 96,4
Facio Ehituse üks omanikke.

369. Peeter Värnik 96
Eesti Talleks, tabeli 145. mehe Andres Sarri partner.

370. Arvo Heinmaa 95,9
Eripalgelised investeeringud, näiteks Kohilas tegutsevasse Tallinna Pesumajja.

371. Romet Puhk 95,7
Kinnisvara, Tartu Tiigi Keskuse üks omanikke, partneriks 256. mees Uuno Lausing.

372. Peeter Kalli 95,4
Müüb Hummeritele lisaks veel ka Saabi, Opeli, Corvette'i, Cadillaci ja Chevrolet'i mudeleid.

373. Kalle Ehaver 95,1
Kasutatud sõiduautod ja kinnisvara.

374. Ville Jehe 94,9
Delfi juht, kelle OctoberFirst investeerib kinnisvarasse.

375. Marie Edala 94,6
Sinisuka kirjastus, mille jaotamata kasum aina kosub.

376. Jaak Sulg 93,9; 377. Peep Must 93,8
Viljandi Metalli suuraktsionärid, kes jätsid dividendide otsuse sügiseks.

378. Ülar Tikk 93,6
Pakub kinnisvara vastu laenu ja tegeleb ka ise kinnisvaraga.

379. Urmas Laanem 93,3
Tõstukid, ehitusmasinad ja laosisutus firmast Laadur.

380. Rein Murumägi 92,6
Betoontooted, transporditeenused, ehitus- ja remonditööd.

381.-386. Viktor Arhipov, Mati Ivask, Ain Sigus, Jüri Jantšuk, Ludmila Kanepe, Dmitri Mälson 92,4
Võimas kinnisvararühmitus, kes tunginud ka kütuseveo ja tsisternvagunite mängumaale.

387. Taivo Abram 92,1
Linfordi transporditeenused ulatuvad juba Inglismaalegi.

388. Indrek Küttis 91,9
Metallkonstruktsioonid, kinnisvara ja iluteenused, viimane koos kaasaga.

389. Ain Pert 91,8
Kaks kohta eespool asuva Taivo Abrami äripartner.

390. Felor Pärnpuu 91,3
Topauto juht ja üks omanikke.

391. Erti Kulberg 91,2
Jalatsimüük kõikjal Baltimaades Vagabondi kaubamärgi all.

392. Jaanus Paeväli 90,8
Penosili ehitusvahud, partneriks tabeli 209. mees Jaan Puusaag.

393. Tanel Nurmetalo 90,7
Laevade ekspedeerimine ja stividoriteenused, lisaks mõned oma kaubalaevad.

394. Rein Haarde 90,4
Ehitusmaterjalide müük Viimsi vallas, transporditeenused.

395. Harry Olavi Viiala 90,2
Soojustehniliste ja veeseadmete müük Eestist Valgevenesse välja.

396. Vladimir Kats 90,1
Vedelkütuse hoiustamine ja müük. See ongi Petkam.

397. Alar Kullison 89,3
Ka väljaspool Tallinna tegutseb mõni ehitusfirma, Läänemaal näiteks Sanco Ehitus.

398. Tiit Säga 89
Baltazar - toidukaupade hulgimüük ja kinnisvara.

399. Toivo Alt 88,8
Metsamarjad, nagu kunagise Öseli algusaegadel. Aktsiad ja muud väärtpaberid.

400. Sandu Huban 88,6
Investeeringud eri firmadesse, valdav siiski kinnisvara. Omadele lihtsalt Sandaal.

401. Dmitri Melnitšuk 88,3
Kinnisvara Tallinnas Pärnu maanteel politseimaja lähedal.

402. Kenneth Karpov 88
Kinnisvaraprojektid Eesti ja Lätis, suuromanik Tartu Faustos, mis korvpallimeeskonnale nimegi andnud.

403. Sulev Sisask 87,9
Ordi arvutid.

404. Teet Järvekülg 87,8
Kütuse krediitmüük. Oskab hästi käibemaksu välismaalt tagasi saada.

405. Aivar Kokk 87,7
Puiduprofiilid ning valmissaunad. Jõgeva maavanem ja kohaliku lehe omanik.

406. Sten Pertens 86,8
Kaupleb autode varuosadega Eestis ja Leedus.

407. Merike Poudel 86,7
Dzingeli hotell Tallinnas Männikul.

408.-409. Carey King McCaly, William Peter Gareth McCaly 86,6
Iirlased, kes valmistavad Eestis vihikuid ja kaustikuid.

410. Tõnis Kaasik 86,5
Endine keskkonnaminister, kes Silmeti jäätmehoidla kõrvalt ka oma äri ajab.

411. Tõnis Kotkas 86,3
Baltika üks aktsionäre.

412. Genaadi Urb 86
Omab Tallinnas mitmeid kinnistuid.

413. Toivo Ninnas juunior 85,8
Transiidikeskuses Anatoli Kanajev väiksem kompanjon, 149. kohal asuva Toivo Ninnase poeg.

414. Andres Lõhmus 85,3
Inkassofirma Julianus eksomanik, tegeleb nüüd oma investeeringute haldamisega.

415. Peeter Pähn 85
Rehvide müük ja paigaldus, kinnisvara.

416. Tiit Griffel 84,9
Pununud Tallinna oma kinnisvaravõrgustiku.

417. Rauls Viktorovs 84,5
Reklaamikontserni Age Com lätlasest aktsionär.

418. Irina Zaitseva 84,4
Tunginud oma Nelgeroni-nimeliste firmadega mehisesse transpordimaailma.

419. Martin Maask 84,3
Investeerib Valga lihakombinaadi müügiga teenitud miljoneid.

420. Ants Ratas 83,8
Laevad ja nende teenindamine, 393. mehe Tanel Nurmetalo partner.

421. Ilmar Pullerits 83,6
Tabelis 338. kohal asuva Hillar Soosalu äripartneri Tõnu Pulleritsu 76aastane isa.

422. Arno Sillat 83,2
Autohaagised, varuosad ja kinnisvara. Autofanaatik.

423. Kalev Kase 82,4
Tartu kinnisvaramees, osanik mitmes hotellis.

424.-425. Oleg Faenkov, Sergiy Manayenko 82,2
Ajaliikur ehk rahvusvahelised veosed ja autoremondiseadmed.

426. Tõnu Puidak 82,1
Kinnisvaraarendus OmaKoduMaja nime all.

427.-428. Andres Mängel, Margus Mängel 82
Vennad elus ja äris, 175. kohal asuva Helmut Keili partnerid.

429. Vladimir Libman 81,8
Kõik mis seondub paekiviga Peterburi maantee ja Maardu kandis.

430. Aleksander Vorobjov 81,7
Ehitusplokkide tootmine Ida-Virumaal.

431. Jaak Ungerson 81,5
Nurmiko tähendab nii aianduskeskust kui ka kinnisvara. Tulbifanaatik.

432. Nils Erland Larsson 81,3
Rootslane, kelle Duschy toodab ja müüb Eestis vannitoasisustust, dušid kaasa arvatud.

433. Urmas Kivisalu 80,8
Orienteerub hästi Tallinna korteriturul ja peab seda uueks ideeks.

434. Rein Kuusmik 80,7
Müüs kolm aastat tagasi šveitslastele enda osaluse Repo Vabrikutes ja tegeleb nüüd investeerimisega.

435. Mihail Šandali 80,1
101. kohal asuva Vladimir Migovki partner kinnisvara alal.

436. Margus Haud 80,05
On leidnud oma koha kinnisvaraäris.

437. Ago Rebane 80
Müüb Soomest ja Rootsist pärit ehitusmasinaid.

438. Juhan Pihelbu 79,95
Oma kai Pärnu jõe kaldal ja oma väike laevatehas.

439. Jüri Poltan 79,8
Kinnisvara ja kaubandus Pärnus, partneriks 185. mees Margus Kangur.

440. Toomas Laas 79,4
Dolphini kasiinod ja Astra kinnisvara.

441. Raimu Tali 79,2
Viskari ehitus, mille lahutamatu kaaslane on samuti kinnisvaraäri.

442. Tarmo Kruuspan 79,15
Osaline Kruuli trükikojas ja ka Läänemaa teede hooldamises.

443.-444. Meelis Tomberg, Harri Liblik 79,1
Kinnisvaraarendus Tartus, seekord Colordia nime all.

445. Maidu Kaasik 79,05
Vandeadvokaat, muud äri ajab valdavalt koos isa Tõnisega (tabelis 410.).

446. Indrek Ilomets 79
Hillar Soosalu (338. koht) ja Tõnu Pulleritsu kinnisvarapartner.

447. Peter Lind 78,6
Arendab mitmeid kinnistuid Tallinnas.

448. Katrin Saali Saul 78,1
Ekskaasalt Toomas Sildmäelt saadud investeerimisportfelli omanik.

449. Rein Talviste 77,7
Juhib Uut Ehitust, kokkupuuteid ka Lasila betoonitootmise ja Narva-Jõesuus sanatooriumiga.

450.-451. Indrek Kajak, Raul Välling 77,5
GF Anapol - kõik, mis puutub keevitamisse alates aparaadist ja lõpetades kaitsesirmiga.

452. Mart Tooming 77,4
Olnud Hansapanga ja Tallinna Sadama juhtkonnas, nüüd juhib enda investeeringuid.

453. Sergei Berezovski 77,3
Rajab Ida-Virumaal vee-, kanalisatsiooni- ja küttevõrke.

454. Ülo Hage 77,1
Ülikireva minevikuga ärimees, tegev peamiselt kinnisvaras.

455. Ants Juhani 76,9
Kinnisvara, 102. kohale tõusnud Kalle Sultsi partner.

456. Vjatšeslav Rabotšev 76,85
STV ja ka Starmani aktsiate omanik, kelle osaluse võimalikust müügist on korduvalt juttu tehtud.

457. Mare Kolsar 76,8
346. kohal oleva Albin Tituki partner.

458. Priit Pirn 76,3
Kütteseadmed ja kinnisvara.

459. Ants Vahur 76
Toob Eestisse müügiks veine.

460. Andris Blaka 75,9
Reklaamikontserni Age Com üks lõunanaabrist omanikke.

461. Taavi Reigam 75,7
Plastikud, alumiinium ja kinnisvara. Tegi kunagi ilma korvpalliväljakul.

462.-463. Aleksandr Poležajev, Oleg Lomakin 75,6
Meeste firma müüs eelmisel aastal kinnisvara 145 miljoni krooni eest.

464. Leonhard Koort 75,55
Espaki ehitusmaterjalikauplused. Tõi kunagi Eestisse ajalehepaberit.

465.-466. Aivar Saarma, Roland Lepp 75,5
Toiduainetööstuskontserni Maag Grupp suuraktsionärid.

467. Roar Paulsrud 75,3
Puidu müük ja vedu Järvamaalt.

468. Raul Kirjanen 75,2
Jagab investeerimisalast nõu ja investeerib ka ise. Kuulub Golfiliidu juhatusse.

469. Martin Sööt 75,1
Osanik mitmes Tartu firmas, sealhulgas hotellides.

470. Toomas Saal 74,8
Teeneka ettevõtja Ülo Pärnitsa äripartner, Mainor ja selle investeeringud.

471. Indrek Uudeküll 74,7
Osaline mitmes kinnisvarafirmas.

472. Aivar Riisalu 74,2
Nüüd juba endine Meie Mees. Riigikogu liige ja Hansabalti omanik.

473. Kairit Voites 74,1
Kaasomanik mehe juhitud Svensky Kaubanduses. Lisaks kinnisvara.

474. Rutt Kaasik 74
Nimi Edmolift viitab küll muule, aga ikkagi kinnisvara.

475. Olga Aasav 73,8
Mitme Tartu söögikoha omanik ja perenaine.

476. Ernst Anton Friedrich Habermeyer 73,7
Maakri keemiline puhastus ja Sunpoweri solaariumid.

477. Ivo Kollo 73,65
Vipex - ehitus- ja viimistlusmaterjalide ning kodukaupade hulgimüük.

478.-480. Sergei Kovšov, Andrei Sidorov, Andrei Tšerkassov 73,6
Müüvad hulgi mitmesugust tsingitud ja mustmetalli.

481. Eda Pang 73,5
Ehitusmaterjalide müügifirma Espak aktsionär.

482. Toomas Lepp 73,3
Tehnoplastid, väärtpaberid ja kinnisvara. Tuntud teletegija nimekaim.

483. Aivo Mark 72,9
Megaron-E - ehitus ja kinnisvara.

484. Mart Lee 72,7
Investeeringud aktsiaisse ja kinnisvarasse.

485. Gunnar Kobin 72,65
Ülemiste City juht, kel tagataskus oma investeerimisfirma.

486. Elmut Paavel 72,6
Juhtis aastaid Valgas asuvat lihatööstust, mille müük soomlaste Atriale tõi miljoneid. Nüüd juhatab Rein Kilgi lihatööstust.

Mida arvate Äripäeva Rikaste TOPist?
Ei oskagi öelda, ei ole jälginud. Mis rikas mina olen, kus see ilmus? (Imestab, kui ütlen, et Paavel on TOPis sees.) Mõnedel on see edevuse asi. Samas võib elu minna nii, et ühel aastal oled tabelis, teisel aastal tööturuametis tööd otsimas…

Kuidas enda kohaga TOPis rahul olete?
Väga hea. Eks see lihatööstuse müügist tuli, aga ma ei tegele selle analüüsiga. Elus on muid, palju tähtsamaid asju. Minu rikkuseks on mu viis last. Peaasi ongi, et endal ja lastel oleks kindlus tuleviku ees.

Mida arvate selleaastase rikaste TOPi võitjast Armin Karust?
Ei ole tema tegemisi jälginud. Olympicu aktsiaemissiooni ajal küsiti minult, kas ma kavatsen aktsiaid osta. Mina neid ei ostnud, sest mul on allergia sellise äri vastu.

487. Andrus Piir 72,5
Kinnisvaraarendus Eestis ja Lätis.

488. Ahti Rattasep 72,4
Diivaniparadiis - mööbli müük Eesti suuremates linnades.

489. Tiina Nellis 72,3
Toomas Tooli juhitud Esmari üks väikeaktsionäre.

490. Ilmar Tennokese 72,2
Hondasid müüva Catweesi aktsionär.

491. Hanno Murrand 72,1
Puiduäri, kus kompanjoniks tabeli esimeste hulka kuuluv Marcel Vichmann.

492. Vitali Šehovtsov 71,8
Vahepeal poliitikas laineid löönud ja riigikogus olnud Juri Šehovtsovi poeg, kellele läks sel ajal üle ka suurosalus transpordifirmades.

493.-494. Andres Lindam, Juhan Viise 71,75
Põllumajandus, palkmajad ning puidust aknad ja uksed, kõik Aru nime all.

495. Koit Kuus 71,7
Põllumajandus-, metsamajandus-, ehitus- ja muude masinate müük ja remont.

496. Jaak Võsu 71,6
Kinnisvara ja kalakasvatus.

497. Ain Langel 71,4
Teadus- ja meditsiiniaparatuuri müük.

498. Hans Peter Hoeberg 71,3
Aktsionär haldusfirmas Mäo Invest, mille üks tütreid on näiteks Viking Windows.

499. Jan Lipinski 71,2
Osaline 150. kohal asuva isa Anatoli sadamaärides.

500. Ilmar Oja 70,8
Effex - elektrimaterjalide müük.

Ülevaade
Toomas Annus on esikolmikus olnud igal aastal, mln kr

2002
* Anatoli Kanajev 775
* Enn Pant 743
* Toomas Annus 720

2003
* Enn Pant 921
* Toomas Annus 890
* Igor Izraeljan 740

2004
* Toomas Annus 1333
* Sergei Glinka ja Maksim Liksutov 1268

2005
* Toomas Annus 1484
* Margus Kangro 1455
* Marcel Vichmann 1393

2006
* Toomas Annus 2237
* Mati Polli 1671
* Maksim Liksutov 1610

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. September 2009, 13:59
Otsi:

Ava täpsem otsing