Kristo Kiviorg • 25. november 2007 kell 22:00

Ernst & Young sihib kasvu

"Pikemas perspektiivis soovime mahtusid veelgi kasvatada. Samas on kasvust veelgi olulisem kvaliteet, millele pöörame suurt tähelepanu. Usaldus on oluline," kommenteeris ettevõtte juhataja Hanno Lindpere.

Mees ei salga, et viie aasta pärast on ambitsioon vastu võtta 200. töötaja.

Kuidas soovib firma kasvada?

"On selge, et ühemehefirmad tulevikus kaovad. See on turu loomulik käik. Osaliselt toimub turul konsolideerumine, teisalt on segmente, kus tegijate kontsentratsioon suureneb veelgi ja konkurents läheb tihedamaks," lausus Lindpere.

Tema sõnul on ülevõtmiste eesmärk omandada eelkõige toimiva firma kliendibaas.

Audiitorteenuste äri on Lindpere arvates stabiilne, kiired muudatused majanduses ei avalda audiitoritele võrreldavat mõju teiste sektoritega.

Ajalukku tagasi vaadates üllatas Lindperet kõige enam Euroopa Liiduga kaasnenud tööhulga kasv - mida globaalsem majandus, keerulisemad äriühingute struktuurid, seda enam tööd.

Seega ei pruugi audiitoräri olla otseses korrelatsioonis üldise majanduse käekäiguga.

Järgmisel aastal soovib firma jätkata töötajatesse panustamist ja nende kompetentsi tõstmist koolituste kaudu.

Erinevalt tootmisettevõtetest, kus põhivarasse investeerides on võimalik panustatud raha peaaegu kohe tagasi teenida, hakkab inimestesse panustamine vilja kandma alles kolme kuni viie aasta pärast.

"Meil on õnnestunud luua ettevõttes hea meeskond ning hea energia. Oleme siin isekeskis naljatanud, et me olemegi kui energiaettevõte, majandusnäitajad on stabiilsed sõltumata otseselt üldisest majanduskonjunktuurist," selgitas Lindpere.

"Oleme suutnud edukalt laiendada ka teenuste portfelli, näiteks maksukonsultatsioonid, äri- ja tehingute nõustamine on kiiresti kasvamas."

Audiitorfirmade suurim kulu on palgad, nn kirvemeetodil võttes moodustavad kulutused palkadele 55-60% firma käibest. Palkade kasv on keerukas teema ja sõltub paljuski turu üldistest arengutest, kuid tõenäoliselt on see järgmisel aastal vähemalt 10%. Erinevalt läänemaailmast, võiks audiitori amet olla Eestis rohkem respekteeritud. See on Lindpere arvates liialt tagaplaanil, eriala tuleks jõulisemalt populariseerida.

Tööjõuturule jõudnud töötaja omandab ametivilumuse kolme-nelja aastaga ja siis on ta väärtus finantsalal kordades tõusnud.

Mis teeb aga ühe inimese heaks audiitoriks?

Lindpere sõnul on kõige olulisem roll isikuomadustel, kõige olulisemaks on suhtlemisoskus ning täpsus, alles seejärel tuleb akadeemiline võimekus koos erialaste oskustega.

Ernst ja Young asutati Eestis 1993. aastal, ettevõttes oli siis tööl kümmekond inimest.

Hetkel kuum