Kontorikohvile kehtib erisoodustusmaks

Annika Matson 04. jaanuar 2008, 12:24

Tänases Äripäevas selgitab maksukonsultant
Olavi Kärsna, et kontoris pakutava kohvi eest tuleb tööandjal maksta
erisoodustusmaksu.

"Kontoris pakutava kohvi eest tuleb tööandjal maksta erisoodustusmaksu. Samas ei pea maksma külalistele pakutava kohvi eest. Külaliste kohv on vastuvõtukulu, millele on seadus kehtestanud maksuvaba piirmäära. Üle piirmäära tehtud vastuvõtukulud maksustatakse tulumaksuga. Korrektne tööandja loeb üle ühest kohvipakist saadud tassid ning sealt arvestatakse maha külalistele pakutud kohvi," kommenteeris Kärsna. Ernst Young Balticu maksukonsultant Ranno Tingas kommenteeris, et vaevalt keegi reaalselt nii teeb.

Joogivesi
Kas joogiveeaparaadi vesi on erisoodustus?

Maksumaksja portaal: Tegemist on Eesti maksuõiguse viimaste aastate kõige põhimõttelisema probleemiga. Kui kulutada kogu see energia, mis on kulunud aastate jooksul selle küsimuse esitamise ja sellele vastamise peale, vee soojendamisele, oleks kõikides kontorites asuvate joogiveeautomaatide joogivee keskmine temperatuur 99 kraadi. Ilmselt ei kao see küsimus päevakorrast enne, kui kogu joogivesi on kas ära joodud või ära auranud.

Prillid
Kui tööandja ostab töötajale kuvariga töötamise prillid, on see töövahend. Teiste prillide puhul võib hüvitada osaliselt, olenevalt sellest, kui palju kasutab töötaja neid tööl või isiklikuks otstarbeks.

Maksukonsultant Olavi Kärsna kommenteeris, et kui töötaja jätaks prillid pärast tööpäeva lõppu töökohta, võiks kogu prillide hinna kinni maksta. Kui nägemise halvenemine on tööst põhjustatud (nagu määruses kirjas), aga prillidega tehakse ka isiklikke asju, ei saa tööandja kogu prillide hinda välja maksta. Selle tõendamise üle arutlemisega võib rumalusteni jõuda, minu arvates on lihtsam lahendus prillide hinnast osa välja maksta.

Vaktsineerimine
Kui ettevõtja laseb töötajad vaktsineerida gripi vastu, päästab erisoodustusest vaid üks nüanss - kui ettevõtja enne konsulteerib töötervishoiuarstiga.

Hambaravi
Paljud firmad pakuvad töötajatele ühe motivatsioonipaketi osana hambaravi kompensatsiooni. See läheb erisoodustuse alla. Ettevõtja Rein Kilk kommenteeris, et puuduoleva hambaga teenindaja ei mõju just ettevõtte mainele hästi. Osaliselt võiks kompenseerida ettevõte, kui ei tuleks maksta makse. Muide, on üldteada, et haiged ja põletikulised hambad põhjustavad mitmesuguseid tüsistusi, sealhulgas südamehaigusi.

Riided
Tööriiete ostmine nt ehitustöölistele on töövahend. Aga kui osta kontori töötajatele näiteks soojad fliisid põhjendusega, et tööruumid on talvel jahedad? Maksuspetsialistid ütlevad, et kui riided on vajalikud töötamiseks ja neid muul otstarbel ei kasutata, pole tegemist erisoodustusega.

Ajalehed
Ajalehed ja ajakirjad, mille firma tellib koduaadressile, on erisoodustus.

Sportimisvõimalused
On erisoodustus. Samas kui töötervishoiuarst määrab töötajale näiteks seljavalu puhul massaažikuuri, pole see erisoodustus.

Kärsna kommentaar: Praegu jah, aga arvata võib, et paari aastaga ka siin midagi muutub. Tsiviliseeritud riikides on kombeks tööandjale rohkem lubada ja arvata võib, et ka Eesti liigub sinnapoole.

Rein Kilgi kommentaar: Võiks mitte olla erisoodustus. Sporti tegeva töötaja töövõime on oluliselt suurem. Samas on tervisesport iseenesestmõistetavalt üks haiguste ennetamise aluseid ja peaks ühiskonnale igati kasulik olema kas või väiksemate haigekassakulude tõttu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. January 2008, 12:23
Otsi:

Ava täpsem otsing