2007. aasta oli Tallinna börsil erakordne

10. jaanuar 2008, 12:59

Tallinna börs nägi eelmisel aastal 8 aasta
järel börsiindeksi langust ning samas sooritati aasta jooksul börsil tehinguid
sama palju kui eelneva nelja aasta jooksul kokku, teatas börs.

"2007. aasta oli Tallinna börsi jaoks erakordne. Ühest küljest nägime 8 aasta järel börsiindeksi langust. Samas sooritati aasta jooksul börsil tehinguid sama palju kui eelneva nelja aasta jooksul kokku. Tuleviku arengut silmas pidades tuleb kindlasti esile tuua veel kaks olulist arengut. Esiteks lõppesid ettevalmistused alternatiivturu First North kui täiesti uue turusegmendi avamiseks. Teiseks käivitasime investorhariduse programmi "Invest Mentor", mille raames anti muuhulgas välja Eesti esimene investeerimisõpik ning taaskäivitati investeerimismessi traditsioon," sõnas Tallinna börsi juht Andrus Alber.

Aasta lõpus toimunud Baltic Market Award 2007 raames tunnustati Balti eeskujulikumaid börsiettevõtteid. Ligi 70 kandidaadi seast valiti Baltimaade parimate investorsuhetega börsiettevõtteks Leedu ettevõte TEO LT ning parimaks börsiliikmeks Hansapank. Lisaks andis Tallinna Börs koostöös Eesti ülikoolidega välja auhinna parima väärtpaberituru teemalise üliõpilastöö eest.

Baltikumi-sisese kauplemise kasv on olnud märkimisväärne. Eesti ja Läti vahelisi piiriüleseid väärtpaberikandeid tehti 2007. aastal üle kahe korra rohkem (10 600 tehingut) ning Eesti ja Leedu vahelisi väärtpaberikandeid ligi neli korda rohkem (78 205 tehingut) kui 2006. aastal. Piiriüleste väärtpaberitehingute elavnemist soodustas Baltimaade börside ja keskdepositooriumide liikmete võimalus arveldada piiriüleselt lisaks börsitehingutele ka börsiväliseid makse vastu tehinguid. Sellega pakuvad Balti riikide depositooriumid täislahendust riikidevaheliseks väärtpaberite arveldamiseks.

Sarnaselt viimaste aastate trendile jätkus investeerimine fondidesse. 2007. aasta lõpu seisuga oli Eesti väärtpaberikeskuses registreeritud investeerimisfondide maht 641,7 miljonit eurot, millest 156 miljonit moodustasid eraisikute investeeringud. Fondidesse investeerinud eraisikuid oli 2007. aasta lõpus 15 060. Väärtpaberikontode arv tõusis aastaga 125 910ni (kasv aastaga ca 20%).

"Eestimaalaste investeerimisaktiivsus näitab jätkuvat tõusuteed. Rekordilise hüppe tegi börsitehingute arv – möödunud aastaga võrreldes kasvas nii Eesti-siseste kui piiriüleste börsitehingute arv üle kahe korra. Ka uusi väärtpaberikontosid avati 2007. aastal rohkem kui 2005. ja 2006. aastal. Jätkuvalt pöörati suurt tähelepanu pikaajalistele investeeringutele ning oma vanaduspõlve kindlustamisele. Selleks et tulevikus inimeste investeerimishuvi üleval hoida, tuleb edaspidi tagada füüsiliste ja juriidiliste isikute võrdne kohtlemine investeerimistulude maksustamisel," sõnas Eesti väärtpaberikeskuse tegevjuht Kristel Johanson.

Eesti väärtpaberikeskuses oli aasta lõpu seisuga registreeritud 6608 ettevõtet. Kui registreeritud aktsiaseltside arv püsib stabiilsena (registreeritud 5046), kasvab endiselt osaühingute registreerimine (registreeritud 1562, kasv aastaga ca 25%). Osaühingu registreerimine väärtpaberite keskregistris annab võimaluse teha ostu-müügi- ja pantimistehinguid mugavamalt ja soodsamalt, ilma notariaalsete toiminguteta. Väärtpaberikeskuses registreeritud väärtpaberite väärtus on üle 9,3 miljardi euro.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. January 2008, 12:59
Otsi:

Ava täpsem otsing