Istuv elustiil annab vananemisele hoogu

29. jaanuar 2008, 11:09

Nüüd on veel üks hea põhjus end
regulaarselt liigutama hakata, väidavad teadlased. Istuv elustiil teeb meid
nimelt enneaegselt vanaks.

Teadlased uurisid kaksikuid ning selgus, et need, kes olid vabal ajal füüsiliselt aktiivsed, olid bioloogiliselt nooremad kui nende istuva elustiiliga õed-vennad, vahendas BBC.

Selgus, et väheaktiivsete inimeste DNA telomeerid olid oluliselt lühemad – see viitab teadlaste sõnul rakkude kiiremale vananemisele.

Londoni King’s College’i teadlaste uurimus ilmus ajakirjas Archives of Internal Medicine.

Aktiivne elustiil vähendab südame- ja veresoonkonnahaiguste, teist tüüpi diabeedi ja vähi riske. Kuid nüüd leidsid teadlased, et kehaline lodevus ei tee inimesi mitte ainult haigustele vastuvõtlikumaks, see kiirendab ka vananemist.

Väite aluseks on 2401 valge nahavärviga kaksikutepaari uurimine. Kaksikud pidid täitma ankeedid, kui palju nad tegelevad kehaliste harjutustega ning andma vereproovi, millest eraldati DNA.

Seejärel võtsid teadlased vaatluse alla DNA telomeerid – kromosoomi otsad, mis hoolitsevad selle eest, et DNA ei kahjustuks. Vananedes muutuvad telomeerid lühemaks, seetõttu muutuvad rakud vastuvõtlikumaks kahjustustele.

Uurides valgetes verelibledes leiduvaid telomeere, leidsid teadlaed, et igal aastal lühenevad need keskmiselt 21 nukleotiidi võrra.

Kuid peamiselt istuvat elustiili harrastavatel inimestel olid telomeerid keskmiselt lühemad kui neil, kes harrastavad mingit kehalist tegevust.

Füüsiliselt õige vähemaktiivsetel (16 minutit tegevust nädalas) olid telomeerid keskmiselt 200 nukleotiidi võrra lühemad kui neil, kes tegid palju trenni (199 minutit kehalist tegevust nädalas).

Kehaliselt kõige aktiivsematel oli keskmine telomeeride pikkus võrreldav endast kümme aastat nooremate kehaliselt mitteaktiivsete inimeste telomeeride pikkusega. Niisiis olid regulaarsed sportijad bioloogilises mõttes ligi kümme aastat nooremad.

Teadlaste sõnul mõjutab telomeeride pikkust väga selgelt stress ning regulaarne treening aitab alandada stressitaset.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. July 2008, 19:15
Otsi:

Ava täpsem otsing