Kalevi ja Tere ostu võib viivitada rahapuudus

25. märts 2008, 07:31

Investeerimisettevõtete sõnul on pankade
käest suurte laenude saamine varasemast tunduvalt raskem, mistõttu ei välista
nad võimalust, et just keerulised finantseerimistingimused on pannud Alta
Capitali Kalevi ja Tere ostu edasi lükkama.

"Ma ei tea, mis tegelikult toimub Alta Capitali ja Kruuda vahel, kuid olen 100 protsenti kindel, et sellise tehingu finantseerimine, nagu Tere ja Kalev, on praegu palju-palju raskem kui kuue kuu eest," rääkis Trigon Capital ASi omanik Joakim Helenius. Ta tõi põhjuseks oluliselt raskenenud võimaluse saada pankadelt laenu. "Maailmas on praegu likviidsuskriis, kus pankadel on keeruline ennast refinantseerida. Näiteks emapangad Rootsis on Balti pankadel soovitanud laenude osas konservatiivsem olla," sõnas Helenius.

SEB Enskilda aktsiaturgude üksuse juht Sten Sumberg kinnitas Heleniuse sõnu viletsate finantseerimisvõimaluste kohta. "Ma usun küll, et kerge ei ole. Ajad on keerulised, kuna finantseerijad ja eelkõige pangad on väga riskikartlikud. Nii regionaalselt kui ka globaalselt on majandused üpris raskes seisus," sõnas Sumberg. "Ma ei oska mitte kuidagi kommeteerida," kõlas Sumbergi vastus.

Müüja poolel seisev Oliver Kruuda rahapuudust tehingu venimise taga ei näe. "Mina ei oska seda öelda, mis on kellegi probleem, aga need, kes on minust teisel pool lauda ehk ostjad, pole kunagi finantseerimisega hätta jäänud ja ma pole ka kuulnud, et nad praegu oleks," ütles Kruuda. "Ühtegi lahtist otsa meil ei ole. Tehingu päevaks on kokku lepitud 31. märts ja ka kellaaeg ning koht on paigas," ütles ta.

Alta Capital Partnersi partneri Jaak Raidi sõnul ei saa venimisest juttu olla.

"Tehingute senine kulg on olnud rangelt kooskõlas sõlmitud lepingutega ja ükski pool ei ole oma kohustuste täitmisega viivitanud," sõnas Raid. Samas ei salanud ta fakti, et finantseerimine on neile siiski keerulisemaks läinud.
Väljaostmiseks napib vahendeid

Aasta alguses teadati, et USAs New Jerseys asuva liisingufirma PHH ostmine 1,8 miljardi dollari eest jääb ära.

Maailma suurim erakapitalifirma Blackstone ei suutnud vajalikku raha kokku saada. Era- ja riskikapitalifirmad kasutavad ettevõtete ostmiseks ning börsilt ära viimiseks nii oma- kui ka võõrkapitali. Seejärel võetakse ette firma ulatuslik ümberstruktureerimine, mille käigus müüakse varasid, kärbitakse kulusid, kasvatatakse käivet ning viiakse viie kuni seitsme aasta pärast taas börsile. Minu arusaamise kohaselt kavatses Kalevi ja Terega analoogiliselt toimida investeerimisgrupp Alta Capital.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. April 2008, 21:01
Otsi:

Ava täpsem otsing