Islandil pole loota Skandinaavia keskpankade abile

03. aprill 2008, 17:19

Skandinaavia keskpankadel ei ole kokkulepet
regioonis hätta sattunud pankade päästmiseks, ütles Rootsi keskpank Soome
meedias täna tõstatatud teemat kommenteerides.

Soome Kauppalehti esikaanelugu rääkis täna sellest, et paar aastat tagasi Skandinaavia keskpankade vahel sõlmitud koostöökokkuleppe järgi tuleb ka Soome keskpangal Islandi pankadele appi minna, kui nad peaksid hätta sattuma.

Kavatsuste protokoll sai keskpankade vahel sõlmitud infovahetuseks, mitte laenuandmiseks, selgitas täna Rootsi keskpank.

Islandi peaminister Geir Haarde ütles läinud nädala lõpus, et valitsus ja keskpank võivad võimaliku pangakriisi puhkedes Islandi pankadele appi tõtata ning taotleda koostööd ka teiste riikide keskpankadelt. Islandi kolme suurima panga Kaupthingi, Landsbanki ja Glitniri varad ületavad Islandi SKP peaaegu üheksa korda, kirjutas Bloomberg.

Islandi keskpanga valuutareservide suurus vastas veebruari lõpus 182,8 miljardile Islandi kroonile (2,43 miljardit dollarit). Kolme panga varad kokku olid 11,4 triljonit Islandi krooni.

Rootsi ja Soome keskpank eitasid täna väiteid, et neil tuleb Islandi pankadele appi minna. Ka Taani keskpank kinnitas, et peale eelpool nimetatud memorandumi muid koostöökavasid ei ole.

Reitinguagentuurid Fitch ja S P muutsid 1. aprillil Islandi reitinguväljavaate negatiivseks.

Majanduspoliitika uuringute keskuse (CEPR) president Richard Portes usub, et Islandi pangad elavad tormi siiski üle. „Selleks aastaks on neil rahalised vajadused kaetud ning neil ei ole n.ö toksilisi jäätmeid. Erinevalt peaaegu kõigist teistest suurematest pankadest maailmas ei ostnud Islandi pangad seda rämpsu (USA riskantsete kodulaenudega seotud võlakirju).”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. July 2008, 15:15
Otsi:

Ava täpsem otsing