Ülo Toomsalu • 12. juuni 2008 kell 22:00

Nädal Ülo Toomsalu pilgu läbi

Sel nädalal on Eesti ja tegelikult kogu Euroopa elanikkond jagunenud kahe leeri vahel. Ühed vahivad, kommenteerivad ja näevad unes jalgpalli, teised tegelevad kogu selle eitamisega. Ka Maarjamaa rahvas on jalgpallist niivõrd haaratud, et selle varjus oli hea teha ära mõni otsus.

Eilse Äripäeva leheküljel kümme on peidus väike uudis pealkirjaga "Eesti ratifitseeris Lissaboni lepingu". Edasi räägib artikkel sellest, kui hea asi see leping välisministeeriumi meelest on. Et Toompeal oli ka miiting leppe ratifitseerimise vastu, seda seal kirjas polnud. Tähtsusetu üritus.

Siiski on mõne vastalise hääl ka meediaavarustes kõlanud, kuid sinnapaika on see jäänud. Eesti kaotab iseseisvuse, Euroopa riikide liidrid müüvad oma rahvad maha, praeguse riikide liidu asemel tekib Euroopa liitriik ja homoabielud peavad olema kõikjal lubatud. Sellised on hädad, mille üle üksikud püüavad kurta, aga rahvas ei ärka, sest jalgpall on parem kui seks ja järjekordse õlleaktsiisi tõusuni on veel mõned päevad aega.

Mõnes kohas on aga iseseisvust rohkem kui enne. Eesti vabamüürlased ei kuulu enam oma Soome vendade alla, vaid kuu alguses peetud riitusega õnnistati sisse Eesti vabamüürlaste Kõrgem Nõukogu. See võib olla isegi majanduslehe kaaluga uudis, sest mõningatel andmetel kuulub organisatsiooni hulgaliselt Eesti ärimehi. Kes? Mõnest nimest on räägitud, kuid täpset nimekirja mul esitada pole. Kes soovib, võib organisatsiooni kohta üht-teist uurida Eesti Vabade ja Tunnustatud Vabamüürlaste Suurlooži kodulehelt. Kõigepealt on seal näha, et nende ajaarvamise järgi käib praegu aasta 6008. Salapära tekitab aga küsimusi, millele otsitakse vastuseid. Kellele meeldivad vandenõuteooriad, peaks kiikama ka Eesti Vabamüürlaste Vastaste Liikumise kodulehele. Seal saab oma koosa ka Euroopa Liit kui illuminaatide salasepitsus, mis koos USA ja Jaapaniga kuulub kolmiksüsteemi, mille eesmärk on kontrollida kogu maailma.

Ja küllap on nende meelest ka Lissaboni lepe vandenõulaste kätetöö, sest see pidavat olema niivõrd suur ja segane dokument, et ükski inimene ei suuda seda hõlmata. Võiks arvata, et leppe tekst polegi koostatud Maal, vaid see on edastatud otse kosmosest kuskilt Siiriuse tähesüsteemist. Uinutatud euroametnikud ja -poliitikud, kes on soojale kohale pandud mõnes pehmete puuviljade osakonnas, teevad aga kõik, mis tegelikud niiditõmbajad käsivad. Ja ilmselt on jalgpallgi Inglise vabamüürlaste välja mõeldud, et inimesed liiga palju ei mõtleks. Sama hästi võiks Euroopa Liitu pidada ka tõlkide vandenõuks, sest eurokeelte rohkus tagab neile priske tööotsa.

Ma ise ei suuda nii hulle teooriad uskuda. Pigem olen Euroopa fänn ja mulle meeldib, et saame nüüd üha vabamalt Euroopas toimetada. Võib-olla on see Lissaboni lepe tõesti üks ütlemata hea asi, aga teadmatus, hoomamatus, ebamäärasus ja absurdsus on just need, mis panevad pea valutama ja mis võib ka Iirimaa hääletusele oma pitseri vajutada.

Lõpetuseks tahaksin tervitada meie kalleid riigikogulasi, kes näitasid, et nemad tööd ei karda ja võivad rassida kas või ööd ja päevad läbi. Eile öösel küll hommikuni kõik vastu ei pidanud.

Aga nüüd tagasi kõige olulisema juurde. Kes siis täna mängivad?

Hetkel kuum