Veidrad ideed alternatiivkütustest 3.: Mähkmed

26. september 2008, 08:24

Isegi kui täna ilmale tulevale beebile on
antud väga palju elupäevi, elavad tema mustatud mähkmed siiski kauem. Mähkmete
lagunemine prügimäel kestab vähemalt sajandi.

Seetõttu võiks mähkmeid püüda kuidagi ära kasutada. Kasutatud mähkmed võiks olla päris asjalik kütus, kuigi vist mitte igaüks ei sooviks sellise mähkmeahjuga samas piirkonnas elada.

Nimelt on võimalik rämpsust toota küttegaasi, kusjuures selle protsessi käigus tekiks üsna vähe keskkonnasaastet. Protsessi nimi on pürolüüs, kirjutas HowStuffWorks.

Pürolüüsil kuumutatakse jäätmeid, näiteks mähkmeid suletud hapnikuvabas keskkonnas, mille käigus molekulid lagunevad küttena kasutatavateks.

Miks võiks just mähkmed olla suurepärane pürolüüsimaterjal? Põhjusi on mitmeid. Esiteks tekib mähkmeid tohututes kogustes ja beebid hoolitsevad selle eest, et neid tekiks pidevalt juurde. Teiseks oleks suhteliselt lihtne korraldada jäätmemajandust, et mähkmed visataks eraldi konteinerisse.

Kolmas põhjus peitub pürolüüsi eripäras. Protsess töötab kõige paremini siis, kui see on täpselt välja timmitud. Segaprügi puhul ei ole kunagi täpselt teada, mida konteineris leidub. Mähkmete puhul on nende koostis täpselt teada ning ka beebide poolt lisatu ei tule üllatusena.

Kanadas Quebeci provintsis on üks energiafirma juba võtnud plaani katselise mähkmejaama ehitamise.

Loe ka sarja varasemaid osi: Surnud kassid

Saepuru

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. October 2008, 10:16
Otsi:

Ava täpsem otsing