Prohvetlik ennustus majanduskollapsist on saamas tõeks

18. november 2008, 12:11

Praegune olukord maailma majanduses pole
kiita, kuid asjad võivad minna veel hullemaks.

Analüüs, mis kõrvutas 36 aasta eest tehtud prognoose reaalse olukorraga näitab, et majanduskasv ei saa jätkuda ning maailm on sel sajandil teel väga tõsise majanduskrahhi suunas, kirjutas New Scientist.

1972. aastal avaldas mõttekoda Rooma Klubi raamatu „Kasvu piirid“, milles väidetakse, et majanduse eksponentsiaalne kasv viib nii majanduse kui keskkonna kollapsisse.

Rooma Klubi kasutas prognooside tegemisel arvutimudeleid, mis hindasid maailma rahvastiku juurdekasvu, reostuse, tööstustoodangu, maavarade kasutuse ja toiduainete tootmise omavahelisi mõjusid.

Ilmumise ajal tegid paljud majandusteadlased raamatu pihuks ja põrmuks ning raamatus toodud soovitusi on riikide valitsused ignoreerinud. Tänapäeval viitab aina enam eksperte tõsiasjale, et majandus tuleb ümber kujundada jätkusuutlikumate ja säästlikumate põhimõtete järgi.

Graham Turner Austraalia liidu teadus- ja tööstusuuringute organisatsioonist (CSIRO) võrdles Rooma Klubi raamatus toodud ennustusi reaalsete andmetega.

Nii tööstustoodangu, toiduainete tootmise kui reostuse kasvutempod vastavad täpselt raamatus toodud prognoosikõveratele, mis Rooma Klubi hinnangul viib 21. sajandil tõsise krahhini, ütles Turner.

Raamat prognoosib, et valitud suund viib loodusvarade nappuseni ning maavarad muutuvad ülikalliks, see omakorda toob kaasa majandusseisaku, mis omakorda põhjustab majanduse kollapsisse sattumise kunagi pärast aastat 2020.

Turneri sõnul on maailm mudelite koostamisele järgnenud esimese kolmekümne aasta jooksul liikunud jätkusuutmatut trajektoori mööda.

Marylandi ülikooli majandusteadlane Herman Daly sõnul näitavad Turneri analüüsi tulemused, et tuleb lahti saada tavapärasest majanduse kasvutempost ning liikuda rohkem riigistatud majandussüsteemi poole, peatada maailma rahvastiku juurdekasv, maavarade ammendamine ja saastamine.

Turner viitab siiski oma analüüsis, et jätkusuutlik majandus on saavutatav ka ilma selleta, et peaks tagasi koopasse elama kolima.

Turneri analüüs ilmus ajakirjas Global Enviromental Change.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. December 2008, 10:35
Otsi:

Ava täpsem otsing