10. detsember 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Kalevi varad endiselt 100% ulatuses arestitud

Alta Capital Partnersi juhi Indrek Rahumaa sõnul jäävad Kalevi varad veel mõneks ajaks täielikult arestituks, sest Alta pöörus hagi tagamise küsimuses ringkonnakohtusse.

Rahumaa sõnul nõustus Harju maakohus Alta käsitlusega Kalevi majandusseisust, kuid otsustas tagatist vähendada. „Seetõttu pöördume hagi tagamises lõpliku lahendi saamiseks ringkonnakohtusse. Enne ringkonnakohtu otsust jääb tagamine täies ulatuses jõusse,“ ütles ta.

Seega peaksid Kalev varad endiselt arestitud olema, kuigi Kalev teatas eile õhtul börsile, et Harju maakohus tühistas täielikult ASi Kalev Paide Tootmine ja 85% ulatuses ASi Kalev Chocolate Factory aktsiate blokeerimise.

Kalevi õigusteenistuse juht Alan Viirma ei olnud teadlik sellest, et Alta on otsuse edasi kaevanud.

Rahumaa: Kalevi emotsionaalne reaktsioon üllatab

„AS Kalevi ja AS Alta Foodsi lepingu kohaselt kandis finantsturgude olukorra halvenemise riski Kalev. Kalev ei eita, et finantsturgude negatiivsete arengute korral oli Alta Foodsil õigus lepingust taganeda ja nõuda ettemaksu tagastamist, kuid samas ei soovi tunnistada vastavate arengute toimumist,“ ütles Rahumaa aripaev.ee-le.

Rahumaa sõnul nõudis Alta Foods ettemaksu tagastamist alles siis, kui poolte läbirääkimised võimaliku uue tehingu asjus lõppesid: „Juba juunis leppisime Kaleviga kokku, et uue tehinguni mittejõudmisel vaidleme kõik arusaamatused vahekohtu abil heas usus selgeks. Seetõttu on Kalevi emotsionaalne reaktsioon meie nõudele üllatav. Kalevi viited Alta Capitali pahatahtlikkusele tulenevad meie hinnangul üksnes soovimatusest tunnistada enda jaoks kahjulikuks osutanud lepingu sõlmimist.“

Alta ja Kalev kahtlevad üksteise maksevõimesKalevi varad endiselt 100% ulatuses arestitud

Rahumaa sõnul taotles Alta seoses nõudega ka hagi tagamist, kuna Kalevi viimase majandusaasta avalikustatud kasum sisaldab muuhulgas Alta Foodsi poolt saadud ettemaksu (93 miljonit krooni), kinnisvara ümberhindlust ja võõrandatud tütarettevõtja kasumit. Seega oli Kalev eelmisel aastal tegelikult kahjumis ja ainsate kasumlike tegevusvaldkondade võõrandamisel ei pruugi pärast finantskohustuste tasumist jääda raha ettemaksu tagastamiseks.

Kalevi jurist Allan Viirma märkis aga, et tegelikult ei ole keegi näinud Alta nõuet, ei Kalev, Stockholmi arbitraažikohus ega Harju maakohus.

„Rootsi arbitraažikohtust see meieni jõudnud pole. Alta taotles hagi tagamist enne hagi esitamist. Varade arestimine toimus vaid Altalt saadud info põhjal. Selline võimalus, et hagi tagatakse enne hagi esitamist, on täiesti tavaline,“ selgitas Viirma aripaev.ee-le.

Rahumaa sõnul saab aga hagiavalduse täisversiooni esitada alles siis, kui Stockholmi Arbitraažiinstituut nimetab vahekohtu esimehe. See protsess on käimas ja selle kiirus sõltub muuhulgas ka Kalevist. "Siiamaani pole nad omapoolsete toimingutega eriti kiirustanud. Samas on hagiavalduse esitamine ainult formaalsus – menetlus arbitraažikohtus juba käib, ja Kalevit on kirjalikult informeeritud meie nõude sisust ja alustest," märkis ta.

Esialgse kohtuotsuse järgi oleks Alta pidanud maksma 5 miljoni suuruse kohtudeposiidi, nüüd on neil võimalus vaidlustada esialgse otsuse muutmist ringkonnakohtus ja kuni ringkonnakohtu otsuseni tagatise muutmine ja Alta kohustus tasuda 5 miljonit krooni ei jõustu, seega asjade seis on sama nagu enne eilset otsust.

Juristi sõnul nõudis Kalev 5 miljoni suurust kohtudeposiiti, sest aktsiate blokeerimine võib tekitada majanduslikku kahju. Sel juhul oleks arvel juba raha olemas, mida Altalt kiirelt kätte saada.

Viirma ütles, et Alta majandusseisu pole ta õige inimene kommenteerima, küll aga märkis ta, et Alta pole suutnud Kalevi ettevõtteid osta ja pole põhjust arvata, et Rahumaa kohe mingeid kahjunõudeid oleks valmis hüvitama. „Kui selgub, et Altal enam mingit vara ei ole, oleme meie väga halvas seisus. Kahju on tekitatud, suur meediakära on ära käinud, aga kahjude hüvitamist enam kellegi käest küsida ei ole,“ märkis jurist.

Viirma möönis, et varade arestimine on Kalevile omajagu peavalu tekitanud. Eeskätt seeläbi, et mitmed koostööpartnerid närvitsevad ja küsivad, kas Kalev ikka suudab jõulutellimusi täita. Kuidas see rahaliselt väljendub ja kas on ka tellimusi ära öeldud, ei osanud Viirma kommenteerida.

Novembri lõpus esitas Alta Capital Partners gruppi kuuluv AS Alta Foods Stockholmi Arbitraažiinstituudile arbitraažitaotluse Alta Foodsi poolt ASi Kalev vastu esitatava hagi lahendamiseks. Taotlusega nõutakse kevadel tasutud kuue miljoni euro (94 mln kr) suuruse ettemaksu tagastamist intressi ja viivisega.

Üheaegselt arbitraažitaotlusega nõudis Alta Foods Harju maakohtult Kalevi vara arestimist. Kohus rahuldas 21. novembril Alta Foodsi taotluse ja arestis kasumlike tütarettevõtjate aktsiad. Seejuures arestiti kondiitriettevõtja AS Kalev Chocolate Factory ja piimaettevõtja AS Kalev Paide Tootmine, mida Kalev ühendab praegu ASiga Tere.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt