Tark raha osutus lolliks rahaks

Mait Jüriado 28. detsember 2008, 15:37

Hedge fondid. Privaatpangandus. Bernard
Madoff. Bill Miller. Yale. Ken Griffin. Lehman Brothers. Stephen Feinberg.
Harvard. Citadel. Cerberus. Goldman Sachs. Sam Zell ...

Üks ajastu sai läbi. Igal majandustsüklil on omad võitjad ja kaotajad, kuid käesolev aasta on seda väidet väänanud. Kuigi finantskriis algas 2007. aastal, näitas just 2008. aasta, et isegi kõige nutikamad investorid osutuvad rumalateks. Alustades Bearn Stearnsi kokkukukkumisega märtsis, lõpetades Bernard Madoffi skandaaliga detsembris - peaaegu mitte ükski miljardär ei pääse uude aastasse vigastamatult, kirjutab Portfolio.com.

See, mis "targa raha" tippu viis, viis nad ka alla - liigne risk. Hedge fondid peaksid ju olema need, kes suudavad oma investeeringuid "hedgeda" (katta, minimaliseerida riski), kuid tegid investeeringuid sellise võimendusega, mis jättis väga vähe ruumi eksimiseks. 60 kordne võimendus teeb sind 60 korda kiiremini rikkamaks, kuid laostab sind ka 60 korda kiiremini.

Bill Miller, keda teatakse kui meisterlikku väärtusinvestorit, tegi oma Legg Masoni fondidega rida surmavaid panuseid, ostes aina juure selliste ettevõtete aktsiaid nagu American International Group, Wachovia ning Freddie Mac. Milleri "odava aktsia" definitsioon sai äkitselt hoopis teise tähenduse. "Ma olin naiivne," tunnistab Miller nüüd.

Citadeli Ken Griffinit teati kui "kõige kardetumat meest Wall Streetil" koos oma multi-miljardi dollari suuruse palgapäevaga ning spekulatsioonidega, et tema ettevõte läheb varsti börsile. Sel aastal pidi mees aga peatama väljamaksed oma fondidest, sest nood kukkusid 50%. Citadel sulges oma Tokyo kontori ning lasi Hong Kongis lahti pool oma töötajaskonnast.

Sam Zelli jäädakse mäletama ilmselt oma rumala ja traagilise Tribune diiliga. Eddie Lampert? Keegi vist ei tee enam seda viga, et tahab teda võrrelda Warren Buffettiga. Või kui rääkida vanameistrist endast, tegi ta küllaldaselt ämbreid, mille kohta peab ta ilmselt Berkshire Hathaway aktsionäride koosolekul aru andma.

Cerberus? Oma Chrysleri ning G.M.A.C osalustega ei saanud 2008. aasta vist tõesti hullem olla? Kuna Cerberusi portfell on nii mäda, ei ole meedia isegi jõudnud väga kirjutada sellest, kuidas Jaapani laenaja Aozora Bank, keda Cerebrus omab, sai Madoffi skandaalis 137 miljonit dollarit vastu pükse.

Isegi Harvardi ning Yale suurimate tarkpeade ärimudeleid ei soovi hetkel keegi kasutada, sest need lihtsalt ei tööta.

Madoff? Kui isegi endine Nasdaqi juht on suli, siis millest me üldse räägime! Tema hedge fondide skandaal on pannud päris korraliku põntsu, kui mitte surmahoobi, hedge fondide senisele ärimudelile ning reputatsioonile.

Tark raha on loll raha. See kukkus läbi. Kuid saab mingi hetk ka vältimatult jalad alla koos uute huvitavate nimetustega ning skeemidega. See aasta jääb aga igaveseks investorite mällu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. January 2009, 16:03
Otsi:

Ava täpsem otsing