Sonny Aswani ärid SEB-l pinnuks silmas

16. jaanuar 2009, 06:50

Aswanide klann on praegu üks suuremaid SEB
panga murelapsi. Enam kui 5000 kommertspandi alusel laenu võtnud ärikliendi
seast on Aswani juhitavad Singapuri välisinvestorite grupi ärid kõige
riskantsemas seisus.

Aswanide grupp pole riskeerinud üksnes pangarahaga. Kokku on nad aastate jooksul investeeritud Eestisse üle poole miljardi krooni oma raha ning praegugi on Sonny Aswani Singapuris, et sel aastal Eesti ettevõttesse hädavajalikku uut raha süstida.

Eesti kodanik Aswani elab praegu peamiselt Singapuris, Eestist kolis ta minema umbes poolteise aasta eest.

Kuna Aswanile kuulub Eestis mitu ettevõtet, toob rännutee teda igal aastal viis-kuus korda ka Maarjamaale asju ajama.

Aswani: maksejõuetus on ajutine
Sonny Aswani küsib intervjuud andes retooriliselt, kas on üldse mõnda firmat, mis praegu Eestis raskustes poleks, ning teatab, et Baltimaade kõige kõrgema pilvelõhkuja ehitamise plaani on ta külmutanud.

Miks sattusid teie firmad suurimate pangavõlglaste sekka?
See on ajutine nähtus. Me tahame tootmise veebruaris taastada ja soovime ettevõttesse uut raha tuua. Horizoni puhul pole me ainus paberifirma, mis raskustes on. Kõik meiega konkureerivad firmad on samuti hädas. See on otseselt turunõudluse ärakukkumise tõttu.

Aga ka Qualitexil (tekstiilitööstus Pärnumaal) on märkimisväärsed võlad SEB ees?
Kas te teate mõnda firmat, mis tegutseb praegu hästi? Need on rasked ajad kõikidele firmadele. Kõikide nende aastate jooksul Eestis pole me kunagi jätnud ühtegi raha pangale maksmata. Me ei plaani seda ka praegu teha. Ma usun, et see jätkub ka nii.

Viimaste majandusaasta andmete järgi (2007. aasta viimane päev - toim) olid Teie juhitavad firmad SEB-le kokku umbes 300 miljonit krooni võlgu. Kui suur see võlasumma praegu on?
See on vähenenud, sest oleme viimaste aasta jooksul päris palju oma raha firmadesse toonud. Samas te ei näe kogu võlasummat praegu, kuna eraldasime Horizon Tselluloosi ja Paberi ASist ettevõtte nimega Horizon Tissue (viimasele on SEB seadnud 01.10.2008 125 miljoni kroonine kommertspant - toim)

Millised on teie plaanid Kopli kinnisvaraga? (sinna plaaniti Eesti esimest tõelist pilvelõhkujat kõrgusega 200 meetrit - toim)
Selle peame seisma panema. Sellele pole pangalaenu võetud (samas on Swedbanki kasuks on 100 miljoni kroonine hüpoteek seatud - toim). Raske öelda, kui kauaks plaanid külmutame. Aga vähemalt kaheks järgmiseks aastaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. January 2009, 15:24
Otsi:

Ava täpsem otsing