Rehe: laenukahjud on tõusuteel

Piret Reiljan 05. veebruar 2009, 13:07

Sampo Pank suurendas eelmisel aastal
laenuprovisjone üle kolme korra, kandes maha 245 miljoni krooni eest laenusid
(2007. aastal 76 miljonit), panga juht Aivar Rehe nendib, et allahindlused olid
mõõdukad ja alanud aasta laenukahjud saavad olema veelgi suuremad.

Sampo Panga laenude allahindluse suhe koguportfelli kasvas eelmisel aastal 0,7 protsendilt 1,2 protsendile. Rehe prognoosib Sampo Panga tänavusteks allahindluste mahuks suurusjärku 300 miljonit krooni.

"Olime eelmisel aastal laenuprovisjonide osas mõõdukalt konservatiivsed. 2009 tuleb raske ja peame olema veelgi konservatiivsemad," sõnas Rehe. Ta lisas, et eelmise aasta provisjone tehes ei olnud majanduse seis veel nii hull, kui on näidanud uue aasta algus. "Kui nüüd esimesel kvartalil tagasi vaadata, on juba näha ruumi täiendavateks allahindlusteks," nentis pangajuht.

Rehe näeb siiski ka üht õlekõrt laenukahjude meres. "Esimene tähelepanek positiivses mõttes on see, et suur osa kinnisvarasektori laenusid on juba provisjoneeritud. Samas, uus allahindluste laine võib tekkida tööstuse ja eksportiva sektori tagasilöökidest," arutleb Rehe. Praegu tuleb pankadel Rehe sõnul eriti ettevaatlikult jälgida ehitus- ja ehitusmaterjalide tootmise sektorit.

Rehe loodab ajutist leevendust ka riigi abipaketist ettevõtluse turgutamiseks ning paneb ettevõtjatele südamele, et need peavad ise enese eest võitlema.

Sampo Panga täna avaldatud eelmise aasta majandustulemustest nähtub, et maksueelne kasum oli mullu 463 miljonit krooni (2007. aasta 11 kuuga teeniti 449 miljonit maksueelset kasumit). Pangandustegevuse kasum enne laenude allahindlusi moodustas aga 708 mln krooni (2007. a 525 mln kr), suurenedes aastaga 35%. Seega võib öelda, et just laenude allahindamise maht mõjutab kasuminumbrit oluliselt, olles provisjone tehes kas rohkem või vähem konservatiivne, võib iga pank kasuminumbreid oluliselt manipuleerida.

Swedbanki Baltikumi juht Erkki Raasuke ei saanud provisjonide teemal sõna võtta, kuna Swedbanki aastaaruande avaldamiseni on jäänud vaid mõni päev ja pangas valitseb seetõttu nn vSampo Panga juht Aivar ReheSampo Panga juht Aivar Reheaikne periood, kus ei tohi majandustegevust kommenteerida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. February 2009, 15:27
Otsi:

Ava täpsem otsing