Puidust kõnnitee ehitus eeldab vaid pealehakkamist

Ketlin Priilinn 02. märts 2009, 00:00

"Puust kõnniteed on soojad ja looduslikud, suvel mõnusad paljajalu käimiseks," kiitis Säästva Renoveerimise Infokeskuse juhataja Tarmo A. Elvisto. Pealegi on need kiviteedest odavamad ning vajadusel saab neid ümber sättida.

Puust kõnnitee ehitamisega saab hakkama igaüks. "Oma aias on ikka tore midagi ise teha," õhutas ta netti ja raamatuid uurima.

Välistingimustes kasutatakse enamasti süvaimmutatud puitu. Kuid tasuks vältida mürgiste arseeniühenditega töödelduid. Immutatakse ka loodusvaikude baasil või lihtsalt tõrvaga. Viimane tagab suurema vastupidavuse.

Enamasti kasutatakse tema sõnul puitteede ehitamisel lihtsat kohalikku okaspuitu. "Tiheda lülipuidu puhul pole süvaimmutus oluline, kuna see ei ima nagunii sisse ning on vastupidav materjal," rääkis Elvisto.

Puumarket ASi puidu ostujuht Urmas Liivak pakkus aga teelahenduseks immutatud puitpakke. Ka puitpakust tee suudab iga inimene ilma keeruliste eeltöödeta ka ise paigaldada. Veel saab kõnniteid valmistada immutatud höövelmaterjalist - kasutatakse seda ju terrassidelgi.

"Immutatud materjalist kõnniteed võiks pidada peaaegu hooldevabaks," kiitis ta, mööndes siiski, et ega puit ka igavene ikka ole.

Kallim kuid eksootilisem on teha tee termopuidust -selle värvivalik ulatub kuldsest tumepruunini.

ASi Kestvuspuit sae- ja höövelmaterjalide müügijuht Ekke Tiidemann puittee odavusse, võrreldes kiviteedega, eriti ei usu - peab ju see olema ikka toekas liiprimõõdus. "Lauakesi maha lappida pole mõtet, need ei püsi paigal ja ei kesta kaua," lisas ta. Pealegi kestvuse puhul puit betoonile ja asfaldile vastu ei saa.

"Puitu tuleks kasutada seal, kus suvel käiakse susside ja palja jalaga, ehk terrassidel," tõi Tiidemann välja sobilikumad kohad.

Immutatud puidu kasutamisel teeradadena peaks Tiidemanni sõnul silmas pidama, et tegemist oleks männipuiduga. Lisaks peab olema vastavalt kasutuskohale õige immutusklass. Näiteks peab kõnniteepuidus olema kaitsevahendit rohkem kui terrassilaual. Samuti peab puit olema pikkuses mõõtu lõigatud enne immutamist.

"Kui järgata nii-öelda töömaal immutatud materjali mõõtu ja kaitsmata materjali otspinnad panna vahetusse kontakti maaga, võib olla päris kindel, et paari aasta pärast on otspinnad mädanenud," selgitas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing