Juhtkiri: ütle mulle, kes on sinu sõbrad...

1706-aripaev 06. märts 2009, 07:44

Biitlite liider John Lennon teatas kunagi,
et ta on populaarsem kui Jeesus Kristus. Paar kuud tagasi näitas Briti
koolilaste seas läbi viidud uuring aga, et "maailma kõige kuulsam inimene" on
meelelahutusguru Simon Cowell, kelle järel alles teisele kohale platseerub
jumal.

Äripäeva mõjukate edetabel pole mõeldud ainult uudishimu rahuldamiseks, vaid aitab suurendada ühiskonna läbipaistvust. Küllap britid liialdavad, kui usuvad, et suudame jumalustele konkurentsi pakkuda. Kuid seda meenutavad need näited küll, et surelike mõju siin maa peal ei sõltu vaid sinu positsiooni(de)st, vaid ka sinu mainest ja suhetest.

Tänases Äripäevas ilmunud Eesti mõjukaimate inimeste edetabelit vaadates tuleb taas kord tõdeda: me oleme need, kes on meie võrgustik. Seda tasub poliitikute ja ettevõtjate suhteid vaagides silmas pidada.

Meie tegelik kapital koosneb keerulisest sotsiaalsest ämblikuvõrgust, mida me oleme sünnist saadik (omamoodi isegi juba enne seda) põiminud: kus me töötame, kellega koos elame, kellega ülikoolis ühel kursusel käisime, millises kõrtsis laupäevaõhtuid veedame.

Mõned meie suhted on igapäevases elus selgelt teadvustatud: abielus olen Tiiuga, tennist mängin Taunoga ja äripartneriks on mul Siim.

Teised suhted on enamasti uinunud olekus ja avalduvad alles teatud hetkedel - näiteks kui meil on tarvis mingit teenet. Kui meid tabab ootamatu tervisehäda või satume õiguslikku vaidlusse, siis hakkame vaatama (tuttavate) tuttavate arstide ja advokaatide järele. Ja kui me tahame midagi ellu viia või korda saata - ütleme, et meie lastele ehitataks mänguväljak -, siis mobiliseerime kõik vajalikud taustajõud. Lisaks taastoodab sotsiaalne kapital iseennast. Mida aktiivsem inimene oled, seda rohkem suhteid sul tekib. Mõjukad inimesed tutvustavad sind teistele otsustajatele.

Iseenesest pole selles midagi halba. Kellegi üle ei tohi otsustada lihtsalt sidemete (kunagise) olemasolu põhjal, oluline on see, kuidas inimene neid kasutab.

Ometi, kui vaadata seda võimu seisukohalt - kellega ja kui lähedalt on seotud otsustajad - siis on kõrgendatud avalik huvi põhjendatud. Eriti oluline on ära näidata, millise grupi ärimeestega on seotud poliitikud.

Seega pole Äripäeva tabel mõeldud ainult uudishimu rahuldamiseks, vaid aitab suurendada ühiskonna läbipaistvust. Eriti oluline on see poliitikute puhul, et võimalikult suur hulk nende sidemetest avalikuks tuleks.

Just isiklike sidemete kuritarvituste vältimiseks on ju mõeldud ka huvide konflikti klauslid seadustes, mis ei luba näiteks ametnikul osta teenuseid oma lähisugulastelt. Kuid nagu öeldud, kõiki sidemeid ei saa perekonnanimesid võrreldes või äriregistrisse kiigates teada.

Ka meie uuring ei pretendeeri absoluutsele tõele ning kindlasti on siin lünki. Kuid usume, et see aitab meid edasi selguse suunas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. March 2009, 14:13
Otsi:

Ava täpsem otsing