Mööbli taastamist alusta lihtsamatest töödest

Ketlin Priilinn 01. aprill 2009, 00:00

AT Restaureerimiskoja restauraator Ahti Toplaan kinnitas, et lihtsamaid töid võib ise teha küll - näiteks viimistluse eemaldamist ja uuesti viimistlemist või mõne lihtsa tooli katteriide vahetust.

"Viimistluse eemaldamisel tuleb kindlasti lihvida pikikiudu ning kasutada tuleks ikka liivapaberit number 80-240 või erilist kaabitsat," osutas ta lihtsa puhastustöö algtõdedele ja põhitööriistadele. Siinjuures on oluline, et kindlasti saaks eemaldatud kogu endine viimistlus, muidu jääb eriti uuesti lakitud pind inetult laiguline, taasvärvitud pind aga rohmakalt konarlik.

Viimistlemise taastamisel peab Toplaani sõnul uus viimistlus siiski klappima konkreetse esemega. "Varem lakitud asju ei soovita värvida, kui tegemist on väärispuidu või spooniga," lisas ta.

Lisaks tuleks arvestada ka eseme otstarvet ning uue laki kulumis- ja veekindlust. Sellest lähtuvalt peaks ka lakki valima. Samas vee baasil tehtud lakke ei ole soovitatav kasutada spoonitud pindadel. Hea tulemuse saamiseks peaks lakkima vähemalt kaks-kolm korda. Kuid värvimise puhul pole vaja alati pinda täiesti puhtaks teha, piisab ka aluspinna karestamisest.

Katteriide ostmisel peaks Toplaani sõnul arvestama riidekulu nii, et lisaks nähtavalejäävale pinnale oleks umbes viie sentimeetri ärakeeramise jagu, mis jääb mööbli põhja alla. "Riide pingsust kontrollitakse nii, et tõmmatakse üle eseme käega tagant ettepoole. Kui pärast seda jääb riie eest volti, on see liiga lõtv," õpetas restauraator.

Riide kinnitamist alustatakse keskelt ja liigutakse äärte poole, mõlemas suunas ja nii iga servaga. Nurgad jäetakse kõige viimasteks. "Triibulise ja sümmeetrilise mustriga riide kulu on suurem ja seda on raskem paigaldada kui ebasümmeetrilisel või ühevärvilisel riidel," hoiatas ta algajat

Keerukamad tööd, nagu tappide liimimine, puiduparandustööd, uue polstri tegemine, spoonimine ja muu seesugune, võiks Toplaani arvates jääda nende hooleks, kes sellega päevast päeva tegelevad. "Inimeste fantaasia on muidugi piiritu. Olen näinud huvitavaid ponnistusi polstri parandamisel, aluspesu täidistest kuni kummisäärikuteni välja," osutas ta kurioosumitele.

Kui diivanil ikka vedru juba väljas, siis ei piisa ainult katteriide vahetusest, vaid tuleb kogu polster uuesti teha. "Kui aga on kindel soov midagi keerukamat ise teha, siis peaks seda enne kellegi juures õppima."

OÜ Artbrother restauraator Jaak Tammearu leidis, et kõige kergem oleks tavainimesel restaureerimist alustada lihtsamast talumööblist ehk siis täispuidust mööblist - kirstud, toolid, kapid, pingid jne. "Kõige esmalt võib alustada puhastamist tolmu ja muu sodi eemaldamist harjaga pühkides," tõi ta esile lihtsaima soovituse, pealegi võib ju sellist täispuidust mööblit ka pesta vee ja seebiga ning harjaga hõõrudes.

"Lahtiolevad tapid võib liimida kasvõi PVA-liimiga, kuid tappide tugevdamiseks ei soovita kasutada naelu ega kruve," pani Tammearu restaureerijale õhinal südamele.

Pealispinna tugevdamiseks ja värskendamiseks tuleks see tema sõnul üle hõõruda mesilasvahaga. "Väärispuiduga spoonitud mööblit on ise kodustes tingimustes raskem korrastada, aga kui mõni spoonitükk lahti, siis oleks see parem kohe kinni liimida, kui et lasta sel ära murduda," tõdes Tammearu. "Pehme mööbli parandamisel on aga peamiselt vajalik katteriide vahetus ja polstri kohendamine - tihti aitab ainult lisatud vatikiht ja polster näeb jälle hea välja." Suuremate polstritööde korral võib tema arvates abi olla näiteks mõnest raamatust, kus õpetatakse polstritööde tegemist

Keerukamate tööde tegemiseks soovitab temagi pöörduda nõu saamiseks spetsialisti poole.

Fotod: Ahti Toplaan

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing