Jaga lugu:

Tööriistalaenutused ootavad klientide tagasitulekut

"Firmad on kadunud ning eraisikuid pole talvisel perioodil nagunii. Mida tänavune kevad toob, seda veel ei tea - arvatavasti suureneb pigem eraisiku kui firmade osa, sest nii paljud ettevõtted on ju nüüdseks tegevuse sootuks lõpetanud," nentis AA Tööriistalaenutuse juhataja Alvar Asi laenajate hulga olulist vähenemist.

Et ehitamist on niivõrd minimaalselt, pidas ta tõenäoliseks, et uusehitiste ja eramajade ehitamine jääb soiku. Samas lootis ta, et suuremate objektidega ei tohiks ehk probleemi olla.

Paraku on tema tõdemusel viimasel ajal juurde tulnud rohkem pettureid. "Kaup tahetakse endale jätta, et see hiljem rahaks teha," ütles ta murelikult.

Järjekordadest ei saa Asi sõnul praegusel ajal üldse rääkida, hea, kui klient üldse tuleb. "Ka on võimatu öelda, millised on enimlaenutatud tööriistad, kuna see on niivõrd kaootiline -

vahel tahetakse üht, siis jälle sootuks teist," selgitas ta. Väga üldistatuna küsitakse kõige enam sisetööriistu. Peamiselt igasuguseid lihvijaid, drelle, redeleid.

Rendimeister OÜ juhatuse esimees Tõnu Ottoson ütles, et kuna üldine ehitustegevus on viimasel ajal märgatavalt vähenenud, puudutab see kindlasti ka ehitusseadmeid- ja tööriistu rentivaid firmasid. Eriti märgatav vähenemine on aset leidnud käesoleva aasta esimese kahe kuu jooksul, tõdes ta.

"Arvestades kõiki võimalikke prognoose selleks aastaks, pole erilist paranemist oodata," ohkas Ottoson. Lisaks selge on see, et suvel on nii või teisiti ehitustegevus intensiivsem kui talvel ja olukord ka veidi parem. "Klientidena on nii buumi ajal kui ka nüüd domineerinud siiski firmad," tõdes Ottoson. Samas on eraklientide osa laenutuspunktides alati väiksem olnud ning vaevalt, et see suhe praegugi muutub.

Laenutustähtajad on Ottosoni sõnul muutunud lühemaks kui parematel aegadel. "See on ka loomulik ning tingimist hindade üle on rohkem," märkis ta.

Investeeringud uute seadmete hankimiseks vähenevad kindlasti nii suurtel kui ka väiksematel rendifirmadel, mis pole eriti hea uudis tööriistamüüjatele. "Rääkida praegu järjekordadest tööriistade rentimisel on suhteliselt kohatu - seda pole juba ammu," ühmas ta.

Ottoson uskus, et mõne aja pärast suureneb remondi ja renoveerimisega seotud ehitustööde osakaal võrreldes uute objektide ehitamisega ning muutuvad ka populaarsemaks sellise ehitustegevusega seotud seadmete ja tööriistade rentimine. "Praegu on populaarsemad renditavad seadmed endiselt põhiliselt sisetöödeks mõeldud alumiiniumtellingud, lihvimismasinad, puur- ja piikvasarad, tööstuslikud tolmuimejad, maatihendajad ja kindlasti tõstukid," loetles Ottoson.

Ramirent ASi tegevdirektor Ain Kerem tõdes, et rendiperioodid on viimasel ajal lühenenud. "Renditakse tööriistu võimalikult täpselt tööde tegemise ajaks," ütles ta. Kuna firmade ette ulatuvate lepingute hulk on oluliselt vähenenud, siis on märgata, et firmad kaaluvad järjest rohkem rentimist võrreldes seadmete muretsemisega, unistas ta.

Keremi sõnul on Ramirent väga laia tootevalikuga rendiettevõte ja paljude toodete kasutamine erasektoris ei ole mõeldav. "Eraisikul puudub selleks vajadus ning kompetents," seletas ta. Sellest tulenevalt ei ole ega ka kunagi ei saa eraisikute osa Ramirendi käibest määravaks. Kerem tunnistas siiski, et samas ei saa eitada, et see osa laenajaskonnast on viimasel ajal olnud stabiilsem.

Laenutustähtaja mõiste ei oma Keremi sõnul rendiäris suurt tähtsust, sest mida pikemalt rendid, seda parem. Arved esitatakse vastavalt rendi kestvusele. "Tähtis on maksedistsipliinist kinnipidamine," viitas ta olulisele seigale.

Nõutumate tööriistadena nimetab Kerem mitmesuguseid käsitööriistu, nagu puurmasinad, ketaslõikurid ning ka maatihendajad. "Nõutud on sellised seadmed, mida oskavad kasutada ja vajavad nii profid kui ka eraisikud," märkis ta.

Samas tunnistas temagi, et nüüdses turuolukorras järjekordasid üldjuhul ei ole.

Jaga lugu:
Hetkel kuum