Ketlin Priilinn • 29. aprill 2009
Jaga lugu:

Lemmikud tuleb iluaiast eemal hoida

Loom kaevab peenardest välja lilled, kraabib muru sisse kraatreid meenutavaid auke ja teeb küllaga muudki paksu pahandust. Seepärast tasuks teada, et on olemas küllaldaselt viise, kuidas kujundada oma aeda visuaalselt kauniks, olles samas ka koerakindel.

Tasub proovida tarade ehitamist, okastega põõsaste kasvatamist ning kõrgendusega peenarde loomist, kuid enne kühvli haaramist tuleb aednikul siiski mõista, et väljas elavate loomade, eriti suurte koerte omamisega kaasnevad maastikualased ohverdused.

"Kui sul on koer ja sa tahad botaanikaaia stiilis aeda, siis pole see võimalik - seega tuleb emmast-kummast loobuda," ütleb aednik Brian Wray, kellel on kaks saksa lambakoera. Parim viis hoida oma aeda tervena on pakkuda koerale piisavalt tegevust.

"Koerad vajavad tasakaalukuseks kahte stiimulit: nii füüsilist kui ka vaimset," kinnitab koeratreener Jon Stolzer. "Parim viis seda saavutada on tagada koerale küllaldaselt jalutamist ning kuulekustreeninguid."

Stolzer ütleb, et sellisel juhul vähenevad paljud hävitustööd, nagu näiteks aias kaevamine. Ometi pole see lahendus kõigile probleemidele. Seega on Stolzeri sõnul vajalik koera ka treenida, et ta niisuguseid asju ei teeks.

Kuna koerad mäletavad põhjuse ja tagajärje vahelisi seoseid 1,3-1,5 sekundit, tuleks neid distsiplineerida siis, kui nad just pahandusega ametis on. "Tuleb olla järjekindel, kuid aed ütleb sulle lõpuks aitäh," leiab ta.

Jaga lugu:
Hetkel kuum