EBRD roll Ida-Euroopas kasvab

08. mai 2009, 11:02

Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank
(EBRD), mis enne finantskriisi puhkemist kaalus Ida-Euroopas tegevuse
koomaletõmbamist, näeb nüüd hoopis kasvavat vajadust oma abi järerle.

Pank kaalub oma 20 miljardi euro suuruse aktsiakapitali suurendamist, et aidata täita tühemikku, mis on jäänud erainvestorite pagemisest Kesk- ja Ida-Euroopast, kirjutas Financial Times.

Panga juhi Thomas Mirow sõnul pole see vajalik üksnes praeguse kriisi ületamiseks, vaid seda on vaja ka pikemat perspektiivi silmas pidades – tõenäoliselt ei naase erakapital regiooni nii pea ja rahastamisel jääb suurem roll rahvusvahelistele rahandusasutustele, mis on riikide kontrolli all. „Kui meie aktsionärid tahavad, et suurendaksime laenude mahtu 10 miljardile eurole, tuleb aktsiakapitali suurendada,“ ütles ta. Praegu väljastab EBRD aastas laene ca 7-8 miljardi euro ulatuses, kirjutas FT.

Eile teatas EBRD oma kõigi aegade suurimast laenust Itaalia Unicredit pangale, mis on suurim Ida-Euroopas tegutsev rahvusvaheline pank. Unicredit panga kaheksa tütarpanka saavad EBRD-lt kokku 432 miljardit eurot laenu, millest suurim osa läheb panga Ukraina harule. EBRD on valmis laenu andma ka teistele regioonis tegutsevatele rahvusvahelistele pankadele.

EBRD avaldas eile ka sünge majandusprognoosi, mille järgi kahaneb SKP Ida-Euroopas ja endistes Nõukogude Liidu riikides, kuhu pank laenu annab, tänavu 5,3%. See on suur vahe jaanuarikuise prognoosiga, kus pank ennustas regioonis SKP langust vaid 0,1%. Suurim langus on Lätis, 13,2%. Venemaa SKP kahaneb prognoosi järgi 7,5%.

Riikidest, mida EBRD on toetanud, on pank tänaseks lahkunud vaid Tšehhist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. May 2009, 11:03
Otsi:

Ava täpsem otsing